Reklama

Artefakty 22: wystawa „Punkt i linia a przestrzeń” w Galerii Sztuki Współczesnej

31/12/2022 08:24

22. edycja „Artefaktów”, projektu polegającego na tym, że kurator opracowuje ideę kolejnej wystawy i zaprasza do niej artystów, których twórczość wpisuje się w jego oczekiwania. Kuratorką tegorocznej edycji „Artefaktów” jest Elżbieta Cieszyńska.

– Wybierając temat do kuratorskiego projektu „Artefakty”, kierowałam się moimi osobistymi poszukiwaniami artystycznymi – mówi Cieszyńska.

– Zdecydowałam się na bliską mi ideę zawierającą się w tytule „Punkt i linia a przestrzeń”, czyli prymarne elementy w sztuce. Nawiązuje to do dzieła Wasylego Kandinsky’ego, dla którego punkt jest zaczątkiem czegoś nowego, najbardziej powściągliwym elementem symbolizującym ciszę i milczenie. Posiłkowałam się też teorią percepcji, napisaną przez Władysława Strzemińskiego pod koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku oraz dziełami Stanisława Fijałkowskiego, malarza i teoretyka sztuki, który wskazał na umiejętne wyważenie wszystkich – zarówno materialnych, jak i niematerialnych elementów składających się na kompozycję. Podobna zasada przejawia się w pracach Jana Tarasina – dodaje.

– Do kuratorskiego projektu „Artefakty 22” zdecydowałam się zaprosić artystów, którzy w taki, czy inny sposób posługują się obrazowaniem wywodzącym się od prostych, nierzadko geometrycznych elementów. Przede wszystkim miałam tu na myśli punkt i linię. Jednakże kreacje zaproszonych artystów wykraczają poza te elementy, poza płaszczyznę, wchodząc w iluzoryczną przestrzeń trzeciego wymiaru, często rozumianego nie tylko jako wymiar wizualny, ale również duchowy, a nawet transcendentny. Na wystawie swoje prace pokazali: Karolina Bednarska, Iwona Duracz-Gil, Marek Haba, Anna Kałamarz-Kucz, Agnieszka Włodarczyk-Rułka oraz Nina Zielińska-Krudysz.W 2021 otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt oraz wyróżnienie honorowe w konkursie Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego. Zajmuje się grafiką warsztatową i projektową oraz malarstwem i rysunkiem.

Jest kuratorem Galerii Zamek i Galerii Baszta w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki „Zamek” oraz członkiem redakcji miesięcznika „Nasz Przemyśl”. Pracuje na stanowisku adiunkta w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, na kierunku projektowanie graficzne.
JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama