Reklama

Asfaltowa droga przez środek... zabytku?

Wójt gminy Medyka Marek Iwasieczko dostał około 140 tys. zł dofinansowania na polepszenie stanu drogi wiodącej przez zespół dworski w Hurku. Pieniądze musi wydać do końca br. Problem w tym, że z inwestycją nie zgadza się właściciel pałacu i bezpośrednio sąsiadujących z drogą działek Adam Chmura. Kto ma rację w tym sporze?

Zespół dworski z pałacem z połowy XIX wieku, otoczony parkiem krajobrazowym, został wpisany do rejestru zabytków 24 grudnia 1987 r. Pałacyk powstał na planie prostokąta z jedną kondygnacją najprawdopodobniej po 1852 r., z inicjatywy Skarbków-Borkowskich. Z czasem od strony zachodniej dobudowano część dwukondygnacyjną. Część wschodnia była podpiwniczona. Dwór posiadał również drewniany ganek. Pod koniec 1915 r. hrabia Borkowski sprzedał resztki swojego majątku utracone podczas wojny hrabiemu Jałowieckiemu. W 1928 r. hrabia Jałowiecki sprzedał dwór wraz z ogrodami oraz parkiem ojcom z zakonu Saletynów. Na początku mieszkało tam trzech mnichów. Poprawili wygląd dworu oraz otoczyli betonowym murem teren parku i ogrodu. Potem we władanie przejął go miejscowy PGR. Tyle historia. Obecnie właścicielem obiektu jest Adam Chmura, który w budynku mieszka. Wyremontował dach, przeprowadzając wiele prac, które pozwalają go użytkować[paywall].

– Chciałem wykupić i tę drogę i zrobić osobny wjazd dla mieszkańców bloku. Miałem mocne wsparcie ze strony konserwatora zabytków, ale nie wszyscy mieszkańcy wyrazili na to zgodę. Pomyślałem, trudno. Przez 15 lat udawało się nam naprawdę dobrze współpracować – dodał.

– Skandalem jest to, że droga będzie przebiegać od mojego domu w odległości 1,70 metra, choć przepisy prawa budowlanego mówią o możliwości budowy drogi w odległości minimum 6 metrów od budynku. Gmina twierdzi, że nie będzie to budowa drogi, a dojdzie jedynie do wymiany nawierzchni. To absurd, na odcinku 50 metrów droga zostanie bowiem wybudowana od podstaw. Co dziwniejsze, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków zaakceptował taki stan rzeczy. Kompletnie pominięto moje zdanie przy ustaleniach. Z praktycznego punktu widzenia to wspaniały pomysł. Tyle tylko, że nie wyobrażam sobie asfaltowego odcinka drogi tuż przed zabytkowym dworkiem – stwierdził A. Chmura.
4 listopada br. odbyła się wizja lokalna, podczas której zarówno władze gminy, jak i konserwator zabytków podtrzymali swoją decyzję. Pan Adam złożył odwołanie do Generalnego Konserwatora Zabytków w sprawie niszczenia zabytkowego obiektu, a 9 listopada br. w gminie pismo o wstrzymanie robót.

Reklama

Pan Chmura nie jest stroną w sprawie

Wójt gminy Medyka Marek Iwasieczko zupełnie nie rozumie pretensji Adama Chmury. – Dziwi mnie, że ten pan próbuje blokować inwestycję. Dziwię się tym bardziej, bo to człowiek, który doskonale się orientuje, o co w tym wszystkim chodzi. Droga asfaltowa, co prawda, przytula się do dworku, ale w niczym mu nie przeszkadza. Ruch tam jest znikomy, wręcz żaden. Żaden z mieszkańców, a jest ich 30, nie protestuje, bo to dla ich dobra i doskonale o tym wiedzą. Pan Chmura nie jest stroną w sprawie, bo droga jest własnością gminy. Będzie remontowana tylko po tak zwanym śladzie. O dofinansowanie z agencji staraliśmy się trzy lata. Wreszcie się udało. Dostaliśmy aż 90 procent. Przypuszczam, że kiedy pan Chmura zobaczy efekt finalny, sam nam podziękuje. A na pismo skierowane do nas otrzyma oczywiście odpowiedź – wyjaśnił wójt M. Iwasieczko.

Pięć razy pomyślę...

Podobnego zdania jest Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków Grażyna Stojak. – Pięć razy pomyślę, zanim wydam jakąkolwiek decyzję. W tym wypadku nie miałam wątpliwości. Logika nakazywała wydać decyzję pozytywną. To inicjatywa godna podkreślenia. Sama droga zresztą nie jest wpisana do rejestru zabytków. Owszem, był pomysł zmiany jej lokalizacji, ale na to nie przystałam, bo to rzeczywiście zaburzyłoby panujący tam porządek. To właśnie wówczas doszłoby do złamania ważnego interesu społecznego. Nowa nawierzchnia zostanie położona po starym śladzie. Zastanawiam się, gdzie ten pan był 15 lat temu, kiedy wytyczano tę drogę na mapach? – podsumowała G. Stojak.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jasiu - niezalogowany 2015-11-22 16:47:58

    Jak wiadomość z Medyki ????- to czemu sygnalizacja: Przemyśl, czyżby nowa dzielnica Przemyśla??? trochę dokładności

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama