Reklama

Austriak triumfatorem Orlen Wyścigu Narodów [ZDJĘCIA]


Kolejny niezwykle interesujący wyścig kolarski zawitał do naszego regionu. To Orlen Wyścig Narodów, który odbył się od 14 do 17 maja br. Drugi etap niemal w całości przebiegał w naszym regionie, bo wystartował z Jarosławia, a trasa wiodła przez drogi gminy Fredropol. Nasza redakcja była jednym z patronów medialnych tego przedsięwzięcia.


Orlen Wyścig Narodów to jedna z najważniejszych imprez dla kolarzy do lat 23. Prestiżowy wyścig etapowy po raz kolejny zgromadził na starcie najlepszych zawodników tej kategorii wiekowej, a na liście startowej znalazły się także reprezentacja Polski i trzy lokalne drużyny.

W ciągu 6 lat rywalizacja, której organizatorem i dyrektorem generalnym jest Czesław Lang, zyskała renomę jednej z najistotniejszych imprez dla młodych kolarzy. Do Polski regularnie zjeżdżają się czołowi kolarze do lat 23, licząc na zaistnienie w kolarskim świecie. Jako jeden z trzech wyścigów wchodzących w skład UCI Pucharu Narodów – najważniejszego cyklu imprez w tej kategorii wiekowej – Orlen Wyścig Narodów jest obserwowany przez tysiące kibiców, ale także skautów drużyn najwyższej dywizji.

Reklama

Na starcie tegorocznej edycji ORLEN Wyścigu Narodów w Łańcucie także stanęło wielu utalentowanych zawodników. Do wyścigu przystąpiły wszystkie największe kolarskie nacje, w tym: Belgia, Włochy, Wielka Brytania, Francja, Dania czy Słowenia. Organizowany przez Lang Team wyścig jest swoistą trampoliną do zawodowego kolarstwa, ale impreza ma również wymiar szkoleniowy. Dzięki formule rozgrywania wyścigu bez łączności radiowej na linii zawodnicy-dyrektor sportowy, zawodnicy muszą samodzielnie podejmować decyzje w kluczowych momentach rywalizacji, zbierając tym samym cenne doświadczenie.

Etap z Jarosławia najtrudniejszy

Czterodniowa rywalizacja rozpoczęła się w Łańcucie, a zakończyła pod hotelem Arłamów, gdzie ulokowana została meta kolejnych trzech etapów. Po drodze zawodnicy odwiedzili też m.in.: Jasło, Jarosław, Ustrzyki Dolne i Lesko. 15 maja br. w Jarosławiu rozpoczął się 2. etap rywalizacji, liczący 143,3 km. Był najtrudniejszym, bo towarzyszył mu rzęsisty deszcz i niska temperatura. Kolarze przejechali malowniczym trasami w naszym regionie, m.in. przez: Pełnatycze, Siennów, Łopuszkę Wielką, Nienadowę, Brzuskę, Korzeniec, Birczę, Aksmanice czy Makową. Wspinali się m.in. pod Gruszową i Kalwarię Pacławską, we Fredropolu ostatniego dnia powalczyli na premii specjalnej. Wygrał ją Włoch Edoardo Zamperini.

Reklama

Podczas drugiego etapu od początku zmagań peleton był bardzo aktywny, zawodnicy atakowali raz po raz, jednak żaden z nich nie był w stanie odjechać – każda nowo zawiązana grupa po chwili była doganiana. Finalnie najlepiej poradzili sobie Włosi, którzy zajęli pierwsze dwa miejsca. Zwyciężył Ludovico Maria Mellano, a za nim na metę wjechał jego reprezentacyjny kolega Filippo Turconi. Ostatni etap ponownie był niezwykle emocjonujący, a o zwycięstwo pod hotelem Arłamów powalczyli Włoch Edoardo Zamperini i Polak Patryk Goszczurny, którzy w takiej kolejności przecięli linię mety.  Orlen Wyścig Narodów 2025 natomiast wygrał Austriak Marco Schrettl przed włoskim duetem Ludovico Maria Mellano – Filippo Turconi. Na wysokim, 6. miejscu cały wyścig zakończył Mateusz Gajdulewicz.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/05/2025 16:23
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama