Przemyscy radni podczas ostatniej sesji, 30 listopada br., pozytywnie ustosunkowali się do petycji Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość w latach 1956 – 1989.
Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość 1956 – 1989 zrzesza byłych działaczy organizacji podziemnych, walczących o[paywall] polską niepodległość. Jego celem jest obrona praw i interesów osób, które walczyły o niepodległość lub były z przyczyn politycznych represjonowane przez władze PRL. Prezesem stowarzyszenia jest dr Daniel Alain Korona – w latach 80. ubiegłego wieku współpracownik działu zagranicznego NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze, m.in. założyciel jawnego Klubu Francuskiego SGPIS zwanego „Syndromem”, poprzez który organizowano wysyłki prasy podziemnej do paryskiego biura „Solidarności”. Działacze stowarzyszenia nie domagają się specjalnych przywilejów dla weteranów opozycji antykomunistycznej, natomiast chcą uznania działaczy za kombatantów, co byłoby rodzajem uhonorowania, a równocześnie umożliwiłoby polepszenie nieco bytu weteranów.
Jednym z postulowanych przywilejów jest m.in. przyznanie działaczom zniżek na przejazdy środkami komunikacji miejskich. Na stronie internetowej stowarzyszenia jest nawet specjalna zakładka z wyszczególnionymi miastami, w których ulgi są, i tymi, gdzie ich brakuje. Przeważa opcja braku zniżek. Przemyśl także jest uwzględniony – w tabelce widnieje wpis „pozytywne stanowisko komisji”.
Na ostatniej sesji przemyscy radni pochylili się nad petycją członków stowarzyszenia i zaaprobowali ją. – 6 listopada doraźna Komisja Rady Miejskiej w Przemyślu do zaopiniowania owej petycji wnikliwie ją przeanalizowała i zaopiniowała pozytywnie – uzasadnił projekt uchwały szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w radzie miejskiej Bogusław Zaleszczyk.
Projekt przeszedł, mimo że nie wiadomo, ile osób będzie z ulgi korzystać. Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg takiej wiedzy nie posiada. W Przemyślu z darmowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej korzystają osoby, które ukończyły 70 lat, a z ulgowych m.in. emeryci.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wwymyślaniu absurdów dla wąskich grup typu roszczeniowego to Rada poświęca drogocenny czas.A może tak podebatować na rzecz dobra naszego miasta które upada.A może to jest zbyt trudne,wymaga myślenia i działania a tym nasz Rada ostatnio nie może się pochwalić.A może się mylę?
Tylko w Przemyślu takie rzeczy,a Ja jestem represjonowany przez Pis!
Moze Redakcja przedstawiła to Stowarzyszenie.Ocenimy jacy tam sa "opozycjonisci.Pierwszy raz słysze o takim stowarzyszeniu.
Stowarzyszenie Ukraińców Więźniów Politycznych i Represjonowanych w Polsce też jest zadowolone z decyzji radnych.
Wwymyślaniu absurdów dla wąskich grup typu roszczeniowego to Rada poświęca drogocenny czas.A może tak podebatować na rzecz dobra naszego miasta które upada.A może to jest zbyt trudne,wymaga myślenia i działania a tym nasz Rada ostatnio nie może się pochwalić.A może się mylę?
Tylko w Przemyślu takie rzeczy,a Ja jestem represjonowany przez Pis!
Należy się!