Nie ma chyba wokół nas osoby, która w swoim życiu, pośrednio lub bezpośrednio, nie zetknęłaby się z nowotworem. Diagnoza zwykle spada jak grom z jasnego, niweczy plany, marzenia, spokój. Dlatego tak ważne jest głośne mówienie o tym, że warto robić wszystko w kwestii dbałości o własne zdrowie, a także w sytuacji, kiedy nam lub bliskim przyjdzie mierzyć się z tak trudnym wyzwaniem, jakim jest rak. Temu tematowi poświęcone były trwające prawie tydzień spotkania i warsztaty w ramach przemyskiego tygodnia profilaktyki nowotworowej.
Niemal przez cały tydzień, od 27 stycznia do 1 lutego, trwał w Przemyślu tydzień profilaktyki nowotworowej pod hasłem „Wyzwanie na dziś: życie bez raka!”. Organizatorzy – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przemyślu i Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu – zachęcali do badań profilaktycznych i stwarzali płaszczyznę do rozmów o sposobach radzenia sobie z chorobą nowotworową[paywall].
– Poprzez wydarzenie chcieliśmy skłonić społeczeństwo do refleksji nad własnym zdrowiem, zachęcić do profilaktyki – mówi o założeniach przedsięwzięcia Kamila Płóciennik z Oddziału Oświaty i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Przemyślu. Program całego tygodnia obfitował w spotkania ze specjalistami, warsztaty i akcje, których celem było solidaryzowanie się z osobami chorymi.

fot.Artur Wilgucki
W sobotę w Galerii Sanowa zachęcano panie do udziału w warsztatach z samobadania piersi.
Jako że aktywność fizyczna obniża ryzyko zachorowania na nowotwór, w czwartek zorganizowano otwarte warsztaty z zumby. By wziąć w nich udział, należało zamanifestować solidarność z chorymi na raka poprzez różowy strój lub różową wstążeczkę przypiętą do koszulki. W piątek do Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu zaproszono młodzież ze szkół ponadpodstawowych na spotkanie z psychologiem, przedstawicielką Amazonek i osobą dotkniętą niepełnosprawnością. Poświęcone było sposobom radzenia sobie w sytuacji, kiedy przychodzi nam zmagać się z ciężką chorobą. Program zakończyło sobotnie podsumowanie wydarzenia w Galerii Sanowa. Zorganizowanym w niej konsultacjom i prelekcjom onkologów z przemyskiego szpitala towarzyszyły porady dietetyków oraz warsztaty z samobadania piersi, a także spotkania ze specjalistkami od wizerunku i urody, które podpowiadały m.in., jak pielęgnować skórę w chorobie nowotworowej i prezentowały produkty łagodzące i usuwające skutki terapii onkologicznej. Specjaliści radzili też, jak skutecznie rzucić palenie i mierzyli zawartość CO2 w wydychanym powietrzu oraz przeprowadzali badania słuchu, a atmosferę skutecznie rozluźniali tancerze z przemyskiej szkoły tańca „Golden Dance”. Wydarzenie swoim patronatem objął prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze