109 rekrutów 1 batalionu czołgów w Żurawicy złożyło przysięgę wojskową, a 100 ochotników, kandydatów do tej ceremonii, rozpoczęło kilkudziesięciodniowy okres szkoleniowy. Lipiec był bardzo intensywny u pancerniaków z żurawickiej formacji.
„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić[paywall]. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg" – w sobotę, 8 lipca br., po raz kolejny w historii żurawickiej formacji, a drugi w tym roku, na głównym placu jednostki wybrzmiały te słowa Roty Przysięgi Wojskowej na Sztandar 1. Batalionu Czołgów. Wypowiedziało je aż 109 ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
To była pierwsza przysięga pod komendą nowego dowódcy żurawickich pancerniaków ppłk. Marcina Komorkam, który w czerwcu br. zastąpił na tym stanowisku ppłk. Rafała Kluza. W ceremonii uczestniczyły m.in. władze gminy Żurawica, przedstawiciele służb mundurowych oraz rodziny i bliscy rekrutów.
Kilka dni później (17 lipca br.) w tej samej jednostce doszło do przyjęcia kolejnej grupy ochotników w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. 100 ochotników przez 28 dni będzie się szkolić, aby zdobyć wiedzę i umiejętności, umożliwiające wstąpienie na ścieżkę zawodowej służby wojskowej.
Żołnierze, którzy nie zdecydują się na kontynuowanie szkolenia, zostają przeniesieni do rezerwy. Pozostali trafią na trwające (do 11 miesięcy) szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym. W jego trakcie dowódca jednostki może wyznaczyć żołnierza na inne stanowisko niż to, które mu wcześniej przydzielono. Na zakończenie tego okresu żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ma możliwość złożenia wniosku o służbę zawodową, terytorialną czy rezerwę aktywną.
Zostając żołnierzem zawodowym, każdy otrzymuje 4 tys. 560 zł miesięcznego wynagrodzenia od pierwszego dnia służby. W celu złożenia wniosku do każdego rodzaju służby wojskowej (nie tylko dobrowolnej zasadniczej, ale też terytorialnej oraz rezerwy aktywnej) ochotnik powinien zgłosić się do Wojskowego Centrum Rekrutacji (byłe Wojskowe Komendy Uzupełnień). W województwie podkarpackim WCR mieszczą się w: Jarosławiu, Jaśle, Mielcu, Nisku, Rzeszowie i Sanoku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze