Reklama

Będą nowe autobusy dla specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych

Ledwie dwa punkty zawierała sesja Rady Miasta Przemyśla, która odbyła się 18 kwietnia br. Tym razem radni zaproszeni zostali do magistratu, aby przegłosować projekt uchwały dotyczący zakupu... autobusów.

Zwołanie sesji było konieczne, aby zabezpieczyć w budżecie miasta środki finansowe na zakup samochodów dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3. Chodzi o kwotę 71 tys. zł wkładu własnego. Dodatkowe pieniądze pochodzą z dwóch źródeł: 57 tys. zł ze zwrotu podatku VAT oraz 14 tys. zł z oszczędności, które powstały w wyniku przeprowadzenia przetargu na inwestycję pn. „Unowocześnienie bazy Przedszkola Miejskiego nr 2 w Przemyślu”[paywall].
Skąd ten pośpiech? 25 kwietnia br. minął termin związany z naborem wniosków o dofinansowanie tego typu przedsięwzięć w ramach programu wyrównywania różnic między regionami, likwidacji barier transportowych, realizowanego przez PFRON.

W obu wspomnianych ośrodkach autobusy do transportu dzieci i młodzieży są bardzo wyeksploatowane. Mają 8 i 11 lat i siłą rzeczy koszty ich utrzymania i napraw są wysokie. W SOSW nr 2 planowany jest zakup autobusu za ok. 137 tys. zł, z czego dofinansowanie może wynieść 80 tys. zł. W SOSW nr 3 natomiast na zakup pojazdu planuje się wydać ok. 163 tys. zł, z czego dofinansowanie wyniesie 114 tys. zł. Zabezpieczenie 14 tys. zł na ten zakup nie wystarczy, ale brakujące 35 tys. zł pochodzić będzie ze sprzedaży starego autobusu.

Ryczałt miesięczny

Wszystko jest zrozumiałe i godne pochwały, pojawić się może jednak pytanie, czy zwoływanie drugiej z kolei, ledwie dwupunktowej sesji jest niezbędne? Czy o omawianych i głosowanych sprawach nie wiedziano wcześniej i czy nie można było ich załatwić podczas dłuższych sesji. Niektórzy zastanawiają się bowiem, czy radni nie odbierają diety za każdą wizytę na sali obrad, kiedy w miejskiej kasie pustki? Otóż nie. Liczba zwołanych i odbytych w danym miesiącu sesji nie ma wpływu na wypłatę diet. Każdy radny otrzymuje miesięczny ryczałt. No chyba że jest nieobecny na sesji. Wówczas ryczałt jest pomniejszany.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama