Reklama

Będą pieniądze na dalszą rewitalizację twierdzy?

Aby wszystkie obiekty Twierdzy Przemyśl przywrócić do „normalności”, trzeba ok. 100 mln zł. Na razie przeznaczono na ten cel ok. 20 mln zł. Czy będą prowadzone dalsze prace rewitalizacyjne?

Między innymi w tej sprawie w Przemyślu gościł marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl (PiS). W spotkaniu uczestniczyli także prezydent Robert Choma oraz wójtowie gmin: Orły, Stubno, Krzywcza, Dubiecko, Fredropol, Medyka, Krasiczyn, Żurawica oraz gminy wiejskiej Przemyśl. Głównym tematem spotkania były perspektywy realizacji II etapu rewitalizacji Twierdzy Przemyśl[paywall].
– Łączny koszt projektu to sto milionów złotych. Najtrudniejsze rzeczy mamy już za sobą. Wydaliśmy na razie dwadzieścia procent tej kwoty, czyli dwadzieścia milionów złotych. Jesteśmy już po inwentaryzacji wszystkich obiektów, pracach ziemnych przy nich, rozpoznaniu terenów wokół. Musimy wiedzieć, na jakie dalsze środki możemy liczyć. Oczywiście bez żadnych konkretnych terminów. Na pewno spotkamy się jeszcze we własnym gronie. Nie znamy do końca zasad, na jakich będzie można się starać o unijne dofinansowanie. Czy możemy złożyć jeden duży projekt jako Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, czy mogą to robić same gminy. Chcielibyśmy do 2020 roku dokończyć to, co nie zostało jeszcze w planach ujęte, by wspomnieć o szerszym udostępnieniu dla turystów fortów: Borek, Orzechowce czy Łętownia. Chcielibyśmy odsłonić te elementy, które nie były do tej pory ogólnodostępne – powiedziała Beata Kot z Wydziału Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska UM w Przemyślu.
Podczas wspomnianego spotkania nie zabrakło też innych tematów związanych z projektami istotnymi dla rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego w Przemyślu. Poruszono także ważny dla położonych nad Sanem miejscowości temat programu „Błękitny San”, dotyczący inwestycji wodno-ściekowych. Uczestnicy spotkania byli także żywo zainteresowani planami promocyjnymi województwa, dotyczącymi podkarpackiego odcinka Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    rowerzysta - niezalogowany 2016-01-17 23:43:20

    Z tych 20 milionów PLN dotychczas przeznaczonych na twierdzę gros poszło na drogi forteczne, które po dwóch latach niewiele odbiegają swym stanem od sprzed rewitalizacji.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Józef - niezalogowany 2016-01-23 15:04:56

    Tymi drogami i całą rewitalizacją powinno sie zająć  CBA!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ziuta - niezalogowany 2016-01-26 21:28:48

    odbiegają, odbiegają. porządne, z grubego wapienia, podbudowy cichcem wywieziono - /ciekawe gdzie/ a w to miejsce położono byle co. nie przetrwa toto pewnie pięciu lat, ale ważne, że kasę wzięto. za co? a co to kogo obchodzi. teraz kombinują jak zmarnować więcej publicznej kasy

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama