Reklama

Będzie II tura. Bakun kontra Hamryszczak

Niewiele brakowało, aby Przemyśl miał nowego prezydenta już po I turze wyborów. Kandydat partii Kukiz’15, 37-letni Wojciech Bakun, odniósł zdecydowane zwycięstwo, jednak nie na tyle spektakularne, aby uniknąć starcia w II turze wyborów samorządowych z 50-letnim Januszem Hamryszczakiem z Prawa i Sprawiedliwości. Dogrywka odbędzie się 4 listopada br.

Do rywalizacji o fotel prezydenta nadsańskiego miasta, po 16 latach rządów Roberta Chomy, który postanowił odpocząć od polityki, stanęło czterech kandydatów: Wojciech Bakun (Kukiz’15), Wojciech Błachowicz (Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska), Janusz Hamryszczak (Prawo i Sprawiedliwość) i Tomasz Kulawik (Sojusz Lewicy Demokratycznej Lewica Razem).

W Przemyślu uprawnionych go głosowania było 50 tys. 361 osób. W czterech okręgach było łącznie 38 obwodów. Frekwencja wyniosła 43 procent. Największa była w obwodzie, który znajdował się w Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta – 92,31 procent, najniższa w Wojewódzkim Szpitalu im. św. o. Pio – 19,20 procent.

Reklama

Od początku głosowania na czoło wysunął się kandydat KWW „Kukiz’15” W. Bakun. Tuż za nim trwała zacięta rywalizacja pomiędzy J. Hamryszczakiem a W. Błachowiczem. Ostatecznie ten pierwszy wygrał, zyskując o  301 głosów więcej. W. Bakun triumfował zaś w I turze z bardzo dużą przewagą, sięgającą ponad 15 procent. To jednak nie wystarczyło, aby zostać prezydentem Przemyśla już po pierwszym rozdaniu.

4 listopada br. dojdzie do dogrywki pomiędzy W. Bakunem a J. Hamryszczakiem. O tym, że II tura będzie w Przemyślu, świadczyły kursy u bukmacherów. Niewiele można było zarobić...

Reklama

Nowa rada miejska

Kukiz’15 nie wygrał natomiast w głosowaniu do Rady Miejskiej w Przemyślu. Zdobył 6 mandatów. Tyle samo uzyskała Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska i to oni pospołu będą największymi klubami radnych w mieście nad Sanem. Po cztery mandaty trafiły do rąk przedstawicieli: Prawa i Sprawiedliwości i Regii Civitas, trzy – Sojuszu Lewicy Demokratycznej Lewica Razem. Z radnych poprzedniej kadencji w nowej znalazło się 11 osób. To: Ewa Sawicka, Grażyna Stojak, Małgorzata Gazdowicz, Maciej Kamiński, Daniel Dryniak, Janusz Zapotocki, Tomasz Kulawik, Tomasz Schabowski, Jerzy Krużel, Wojciech Błachowicz, Robert Bal i Grzegorz Hayder.

Taki rozkład mandatów sprawia, że bez względu na to, kto zostanie prezydentem miasta, musi zostać stworzona koalicja, aby przyszły włodarz miał jakikolwiek wpływ na jego politykę. Konfiguracje mogą być doprawdy różne. Jakie będą, czas pokaże...

Reklama

 

Wojciech Bakun: – Wynik jest znakomity. Nie spodziewałem się aż takiego poparcia. To wynik dający sporą przewagę przed drugą turą. Od początku mieliśmy jasno postawiony cel. Nie kalkulowaliśmy. Dużą część kampanii prowadziliśmy blisko ludzi. Czuliśmy ich wsparcie. Popierali nas. Teraz przed nami dwa tygodnie na przygotowania do drugiej tury. Jeśli konkurencja myśli, że usiądziemy i będziemy upajać się sukcesem, jest w błędzie. Dokręcamy śrubę, dwa, trzy razy mocniej. Nic nie zmieniamy w kampanii. Elektorat jest spolaryzowany i przez to druga tura będzie ciekawa. Mam nadzieję, że walka będzie merytoryczna.

Reklama

 

Janusz Hamryszczak: – Dziękuję ponad sześciu tysiącom mieszkańców, którzy na mnie głosowali. Postaram się przekonać do tego jeszcze większą liczbę osób. Mam pomysł i projekty, jak rozruszać miasto. Przewaga mojego konkurenta przed drugą turą jest spora, ale nie odpuszczam. Przyznaję, że wynik jest imponujący, jestem zaskoczony, ale i gratuluję mu. Chcę, aby kampania przed drugą turą była tylko i wyłącznie merytoryczna. Nie mam zamiaru iść na konfrontację. Chcę robić swoje, zmobilizować swój elektorat i przekonać tych, którzy byli do tej pory z dala od polityki.

Reklama

 

Wojciech Błachowicz: – Dla mnie to porażka. Czuję się przegrany. Liczyłem na znacznie lepszy wynik i w drugiej turze chciałem powalczyć. Nie udało się. Wyborcy zdecydowali inaczej. Gratuluję zwycięzcom i życzę najlepszego. Przede wszystkim dla miasta, aby udało się zrealizować wszystkie obiecywane projekty. Uważam, że wybory są już rozstrzygnięte. Przy tak sporej różnicy mój kontrkandydat z PiS nie ma zbyt wielu szans. Zdobyliśmy sześć mandatów. To dobry wynik. Nie widzę przeszkód, aby porozmawiać o stworzeniu koalicji. Jesteśmy otwarci, chcemy rozmawiać z każdym. Chcemy uczestniczyć w decydowaniu o losach miasta. Nie chcemy być zakładnikami jakiejkolwiek miejskiej koalicji.

Reklama

 

Tomasz Kulawik: – Miasto czekają poważne zmiany. Będzie nowy prezydent, zupełnie nowa rada miejska. Mam nadzieję, że będą to zmiany na lepsze. Życzę wygranym, aby obrali jak najlepszy kierunek do rozwoju Przemyśla. Mój wynik jest słaby, liczyłem na lepszy. Kampanię prowadziliśmy z własnych środków. Była merytoryczna, choć skromna. Nie udało się nam dotrzeć do wszystkich. Być może na ten rezultat wpływ miał fakt, że byłem chory. Kiedy inni uczestniczyli w debatach, ja leżałem w szpitalu.

Wojciech Bakun (KWW Kukiz’15) – 41,49 procent (9 tys. 996)

Janusz Hamryszczak (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 26,41 procent (6 tys. 363)

Wojciech Błachowicz (KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska) – 25,16 procent (6 tys. 062)

Tomasz Kulawik (KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej Lewica Razem) – 6,93 procent (1 tys. 670)

Rada Miejska w Przemyślu (23 mandaty):

Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska (6 mandatów): Ewa Sawicka (725 głosów), Grażyna Stojak (321), Wojciech Błachowicz (393), Jerzy Krużel (620), Tomasz Schabowski (695), Paweł Zastrowski (426).

Reklama

Kukiz’15 (6 mandatów): Monika Jaworska-Żurawska (497), Monika Różycka (419), Marcin Kowalski (659), Tomasz Leszczyński (372), Mirosław Majkowski (569), Andrzej Zapałowski (406).

Prawo i Sprawiedliwość (4 mandaty): Andrzej Berestecki (209), Daniel Dryniak (455), Maciej Kamiński (1206), Wojciech Rzeszutko (367).

Regia Civitas (4 mandaty): Małgorzata Gazdowicz (282), Robert Bal (812), Grzegorz Hayder (270), Dariusz Lasek (425).

Sojusz Lewicy Demokratycznej Lewica Razem (3 mandaty): Bogumiła Nowak (288), Tomasz Kulawik (289), Janusz Zapotocki (443).


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2018-10-23 19:36:30

    Gotowy scenariusz działania rady już rozpisany?Pierwszych 4-5 sesji niech się wygadają  i wykrzyczą radni Kukiz15.Później dostaną wygodną budę z której będą zadowoleni ale też krótka smycz. I wszystko wróci do normy gdzie to my będziemy decydować co dalej w Przemyślu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ron - niezalogowany 2018-10-23 20:54:35

    Kto "MY", jeśli można wiedzieć?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2018-10-23 21:30:12

    Żebyś się nie zdziwił trollu ...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama