Niewiele brakowało, aby Przemyśl miał nowego prezydenta już po I turze wyborów. Kandydat partii Kukiz’15, 37-letni Wojciech Bakun, odniósł zdecydowane zwycięstwo, jednak nie na tyle spektakularne, aby uniknąć starcia w II turze wyborów samorządowych z 50-letnim Januszem Hamryszczakiem z Prawa i Sprawiedliwości. Dogrywka odbędzie się 4 listopada br.
Do rywalizacji o fotel prezydenta nadsańskiego miasta, po 16 latach rządów Roberta Chomy, który postanowił odpocząć od polityki, stanęło czterech kandydatów: Wojciech Bakun (Kukiz’15), Wojciech Błachowicz (Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska), Janusz Hamryszczak (Prawo i Sprawiedliwość) i Tomasz Kulawik (Sojusz Lewicy Demokratycznej Lewica Razem).
W Przemyślu uprawnionych go głosowania było 50 tys. 361 osób. W czterech okręgach było łącznie 38 obwodów. Frekwencja wyniosła 43 procent. Największa była w obwodzie, który znajdował się w Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta – 92,31 procent, najniższa w Wojewódzkim Szpitalu im. św. o. Pio – 19,20 procent.
Od początku głosowania na czoło wysunął się kandydat KWW „Kukiz’15” W. Bakun. Tuż za nim trwała zacięta rywalizacja pomiędzy J. Hamryszczakiem a W. Błachowiczem. Ostatecznie ten pierwszy wygrał, zyskując o 301 głosów więcej. W. Bakun triumfował zaś w I turze z bardzo dużą przewagą, sięgającą ponad 15 procent. To jednak nie wystarczyło, aby zostać prezydentem Przemyśla już po pierwszym rozdaniu.
4 listopada br. dojdzie do dogrywki pomiędzy W. Bakunem a J. Hamryszczakiem. O tym, że II tura będzie w Przemyślu, świadczyły kursy u bukmacherów. Niewiele można było zarobić...
Kukiz’15 nie wygrał natomiast w głosowaniu do Rady Miejskiej w Przemyślu. Zdobył 6 mandatów. Tyle samo uzyskała Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska i to oni pospołu będą największymi klubami radnych w mieście nad Sanem. Po cztery mandaty trafiły do rąk przedstawicieli: Prawa i Sprawiedliwości i Regii Civitas, trzy – Sojuszu Lewicy Demokratycznej Lewica Razem. Z radnych poprzedniej kadencji w nowej znalazło się 11 osób. To: Ewa Sawicka, Grażyna Stojak, Małgorzata Gazdowicz, Maciej Kamiński, Daniel Dryniak, Janusz Zapotocki, Tomasz Kulawik, Tomasz Schabowski, Jerzy Krużel, Wojciech Błachowicz, Robert Bal i Grzegorz Hayder.
Taki rozkład mandatów sprawia, że bez względu na to, kto zostanie prezydentem miasta, musi zostać stworzona koalicja, aby przyszły włodarz miał jakikolwiek wpływ na jego politykę. Konfiguracje mogą być doprawdy różne. Jakie będą, czas pokaże...
Wojciech Bakun: – Wynik jest znakomity. Nie spodziewałem się aż takiego poparcia. To wynik dający sporą przewagę przed drugą turą. Od początku mieliśmy jasno postawiony cel. Nie kalkulowaliśmy. Dużą część kampanii prowadziliśmy blisko ludzi. Czuliśmy ich wsparcie. Popierali nas. Teraz przed nami dwa tygodnie na przygotowania do drugiej tury. Jeśli konkurencja myśli, że usiądziemy i będziemy upajać się sukcesem, jest w błędzie. Dokręcamy śrubę, dwa, trzy razy mocniej. Nic nie zmieniamy w kampanii. Elektorat jest spolaryzowany i przez to druga tura będzie ciekawa. Mam nadzieję, że walka będzie merytoryczna.
Janusz Hamryszczak: – Dziękuję ponad sześciu tysiącom mieszkańców, którzy na mnie głosowali. Postaram się przekonać do tego jeszcze większą liczbę osób. Mam pomysł i projekty, jak rozruszać miasto. Przewaga mojego konkurenta przed drugą turą jest spora, ale nie odpuszczam. Przyznaję, że wynik jest imponujący, jestem zaskoczony, ale i gratuluję mu. Chcę, aby kampania przed drugą turą była tylko i wyłącznie merytoryczna. Nie mam zamiaru iść na konfrontację. Chcę robić swoje, zmobilizować swój elektorat i przekonać tych, którzy byli do tej pory z dala od polityki.
Wojciech Błachowicz: – Dla mnie to porażka. Czuję się przegrany. Liczyłem na znacznie lepszy wynik i w drugiej turze chciałem powalczyć. Nie udało się. Wyborcy zdecydowali inaczej. Gratuluję zwycięzcom i życzę najlepszego. Przede wszystkim dla miasta, aby udało się zrealizować wszystkie obiecywane projekty. Uważam, że wybory są już rozstrzygnięte. Przy tak sporej różnicy mój kontrkandydat z PiS nie ma zbyt wielu szans. Zdobyliśmy sześć mandatów. To dobry wynik. Nie widzę przeszkód, aby porozmawiać o stworzeniu koalicji. Jesteśmy otwarci, chcemy rozmawiać z każdym. Chcemy uczestniczyć w decydowaniu o losach miasta. Nie chcemy być zakładnikami jakiejkolwiek miejskiej koalicji.
Tomasz Kulawik: – Miasto czekają poważne zmiany. Będzie nowy prezydent, zupełnie nowa rada miejska. Mam nadzieję, że będą to zmiany na lepsze. Życzę wygranym, aby obrali jak najlepszy kierunek do rozwoju Przemyśla. Mój wynik jest słaby, liczyłem na lepszy. Kampanię prowadziliśmy z własnych środków. Była merytoryczna, choć skromna. Nie udało się nam dotrzeć do wszystkich. Być może na ten rezultat wpływ miał fakt, że byłem chory. Kiedy inni uczestniczyli w debatach, ja leżałem w szpitalu.
|
Wojciech Bakun (KWW Kukiz’15) – 41,49 procent (9 tys. 996) Janusz Hamryszczak (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 26,41 procent (6 tys. 363) Wojciech Błachowicz (KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska) – 25,16 procent (6 tys. 062) Tomasz Kulawik (KKW Sojusz Lewicy Demokratycznej Lewica Razem) – 6,93 procent (1 tys. 670) |
Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska (6 mandatów): Ewa Sawicka (725 głosów), Grażyna Stojak (321), Wojciech Błachowicz (393), Jerzy Krużel (620), Tomasz Schabowski (695), Paweł Zastrowski (426).
Kukiz’15 (6 mandatów): Monika Jaworska-Żurawska (497), Monika Różycka (419), Marcin Kowalski (659), Tomasz Leszczyński (372), Mirosław Majkowski (569), Andrzej Zapałowski (406).
Prawo i Sprawiedliwość (4 mandaty): Andrzej Berestecki (209), Daniel Dryniak (455), Maciej Kamiński (1206), Wojciech Rzeszutko (367).
Regia Civitas (4 mandaty): Małgorzata Gazdowicz (282), Robert Bal (812), Grzegorz Hayder (270), Dariusz Lasek (425).
Sojusz Lewicy Demokratycznej Lewica Razem (3 mandaty): Bogumiła Nowak (288), Tomasz Kulawik (289), Janusz Zapotocki (443).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Gotowy scenariusz działania rady już rozpisany?Pierwszych 4-5 sesji niech się wygadają i wykrzyczą radni Kukiz15.Później dostaną wygodną budę z której będą zadowoleni ale też krótka smycz. I wszystko wróci do normy gdzie to my będziemy decydować co dalej w Przemyślu.
ks. Tadeusz? ;))))))Jako pierwsze miasto w Polsce mówimy NIE kościołowi z pedofilami na czele, ukraińcom, lewakom i złodziejom z PO/KE. Naród się upomni!
Miasto umarlo to jak mozna to wszystko przywrocic do normalnego funkcjonowania?Mimo wszystko zycze powodzenia.Emigrant.
No cóż, trzeba lat! Nie można łudzić się , że z dnia na dzień coś się polepszy.
Aby miasto "odzylo" potrzeba stworzyc porzadna uczelnie, przemyski Uniwersytet czy tez Politechnike na naprawde wysokim poziomie. W ten sposob sciagnac do miasta studentow, bo tylko oni sa w stanie rozkrecic to miasto. Sklepy, butiki, stancje... wszystko zacznie sie krecic... niech mlodzi kieruja tym miastem. Swieze pomysly, checi i zapal...
To wiele mówi nie o wybranym tylko o wybierających.
O czym wy możecie decydować w tym mieście? Gdzie kostkę brukową położyć? Młodzież wam niedługo podziękuje. Wam I waszym rodzinom.
Mysle,ze teraz nie ma innego wyboru.Wybór ten nazywa sie Polska i P.Hamryszczak ja reprezentuje w 100%.To,ze czesć elektoratu zagłosowała tak jak widac swiadczy o tym,ze Polacy nie poszli do urny,a niebiekozółci całymi rodzinami.Ludzie obudzicie sie 4 listopada?Zróbcie to co Polak powinien zrobic .
Nie dziel ludzi na Polaków lub nie, skoro mają prawa wyborcze, to są Polakami. Hamryszczak nie zrobi nic poza kolejnymi układami z kościołem i inforesem, i kilkoma pomnikami. Miasto pozostanie dziurą taką jak jest albo nawet będzie jeszcze gorszą. Rządził razem z Chomą i nic nie zrobił dobrego, o sytuacji jaką zostawił w szpitalu nie wspominając. Właśnie ludzie się budzą i efektem jest, że W. Bakun zdobywa tyle głosów. Młody, myślący człowiek, do tego bardzo konkretny, a nie pacynka PISu i kościoła
Dobrze by było wiedzieć czy Polak czy Ukrainiec?Wystarczy poszperać w papierach - nazwisko rodowe matki, babci gdzie się urodziła i mieszkała.
Jeśli taki Bakun zostanie wybrany ,to będzie znaczyło że w Przemyślu rządzi patologia. Ten człowiek ma być prezydentem ?jak on tylko samymi wulgarnymi słowami potrafi operować.A do tego z nienawiścią do innych wyznań.Zero inteligencji.To miasto jeszcze więcej straci niż zyska .Przemyśl będzie miastem nienawiści i kiboli,na czele z Bakunem. No.Ale jest nadzieja ze może załatwi pracę swoim wyborcom ,którzy siedzą na mamusi garnuszku i na socjalu.I czekają żeby im pieniążki z nieba leciały.
WOJCIECH BAKUN !!!!Szansą na rozwój Przemyśla !!!
Ja sądzę, że Pan Bakun jest ofiarą głosowania przeciwko pisowi. Wśród kandydatów, żaden nie ma kwalifikacji na Prezydenta miasta - normalni ludzie zagłosowali więc na kogokolwiek byle nie na pis a że p. Bakun młody, nieumoczony .... to ... damy mu szanse. Tak chyba było.
omgRozbawiłeś mnie swoim wpisem np (nienawiścią do innych wyznań) to Pan Bakun już nie jest ukraińcem a jego dzieci już nie chodzą do szkoły ukraińskiej tak jak wmawialiście ludziom przed wyborami ? Dalej (Jeśli taki Bakun zostanie wybrany ,to będzie znaczyło że w Przemyślu rządzi patologia) tak nazywasz Posła na Sejm ?Następne (zero inteligencji) czyli twoim zdaniem Poseł na Sejm który chce dobra miasta jest durniem ? Dalej (Przemyśl będzie miastem nienawiści) to raczej twój wpis świadczy o nienawiści ! Dalej (kibole, praca, socjal) to chyba do SLD powinno być skierowane bo całe miasto huczy o tym.
do Tadek - ojojoj Panie Tadek pan za chwilę pękniesz z nienawiści do Posła Bakuna być może prezydenta Przemyśla /II tura pokaże/ jak bańka mydlana. Człowiecze czy Ty zapoznałeś się z jego programem wyborczym i ugrupowania Kukiz15 dla miasta Przemyśla? Czy tylko walnąłeś teraz dwa lub więcej piwska we własny gardziołek i piszesz bzdety bo w łepetynie Ci zaszumiało??
Szkoda, że w Przemyślu na prezydenta nie można wybrać Polaka z krwi i kości. Uważam, że na stanowiskach kierowniczych czy w polityce głos decydujący należy się naszemu narodowi. Pokażcie Polaka prezydenta na Ukrainie. W Przemyślu pracuje bardzo dużo Ukraińców, a dla Polaków brak miejsc pracy.
WOJCIECH BAKUN !!!!Szansą na rozwój Przemyśla !!!Jestem ZA!!!
Z ogromną satysfakcją odnotowałam brak, pośród wybranych do Sejmiku Województwa Podkarpackiego Macieja Lewickiego, nie pomógł biały kitel - brak kręgosłupa moralnego i pazerność - z każdym kto przy władzy, byle do koryta.Wstyd, po prostu wstyd, ale też dla tych którzy przygarniają pod swoje skrzydła takie farbowane lisy.Tym razem nie udało się - Wyborca był mądrzejszy.
I WRESZCIE COS SIE DZIEJE ,LUDZIE SIE OBUDZILI WYMIOTLO TYCH RADNYCH BEZRADNYCH CO SIEDZIELI I GRZALI LAWY,CHOC PARE JESZCZE ZOSTALO ZE NIE PASUJA DO NOWEGO ZESPOLU...WIERZYMY ZE 4LISTOPADA MLODY PREZYDENT PRZEMYSLA SZANSA DLA NAS WSZYSTKICH
Miasto chyba zaczyna trzeźwieć ...Tylko Wojtek Bakun
Ciekawie jakie pojęcie o samorządzie, funkcjonowaniu całego organizmu jakim jest samorząd, ma W. Bakun. Niestety może się okazać, że żadne... i wtedy dopiero będziemy mieli miasto. Ława poselska i praca w komisjach to mniej skomplikowane niż samorząd.
Osobiście jestem za Panem Wojciechem, tylko mam obawy a propos udziału jego w organizacji antyszczepionkowej, aby w Przemyślu nie organizował bądź nie patronowal imprez typu odra, różyczka, ospa PARTY
No to zagłosuj na Wjciecha i bedziesz pózniej rozczarowana.Hamryszczak przynajmniej mówi prawde,a jak był w szpitalu to zawsze był za pilegniarkami.Ja głosuje na Hamryszczaka
Tak, Tak, Tak i Kaczyński przyjeżdzą oznajmić, że Bakun miał dziadka z Wermahtu...
Daj sobie siana... Tylko osoby z polskim paszportem mogą startować w wyborach! Przestań pieprzyć o tym, że ktoś tu nie jest prawdziwym polakiem.Korzenie zostaw historykom... każdy na tej ziemi ma trochę pomieszane korzenie. Przypomnę Ci, że przed wojną w Przemyślu zyło 35% żydów, 16% Ukraińców i 49% Polaków... Więc jak tu nie mieć pomieszanych przodków... Czy to znaczy, że będzie złym prezydentem? Przypomnę Ci, że między innymi przez beznadziejna politykę z Ukraińcami chyba jeszcze prezydenta Majki w odwecie Ukraińcy wynegocjowali z Polskim rządem utworzenie głównego przejścia w Korczowej a nie w Medyce i to tam poprowadzono autostradę. Na czm Przemyśl straciłwiele....
Daj sobie spokój... To rzadna filozofia... ja tez mógłbym być prezydentem. Ogarnąłbym to w 2 tygodnie.
Oooo tak pamiętam jak był za pielęgniarkami... Po byku! Proszę bardzo film z protestu 2014https://www.youtube.com/watch?v=yTT_QBcs4woPoza tym przypominam, że Hamtyszczak jest kolegą Kuchcińskiego, który nie wpuścił pielęgniarek do sejmu...A to honorowy obywatel Przemyśla, aa Tfuu!
Do "Lesio"a ile razy w miesiacu wpuszczaja Cie do Miasta?
Do "tu"Ile razy w życiu opuściłeś podkarpacie? Gdzie byłeś najdalej w swoim życiu? W Radomiu po auto?
Tylko Wojciech Bakun szansą dla Przemyśla. Dość z Pisiorskimi układami i niekompetencją. Czas na zmiany a nie kontynuacje polityki poprzednika.
A co poprzednik umiał jak obejmował stolec w wieku mniej więcej pana B .
Hamryszczaka sponsoruje właściciel Piotrusia Pana
Właź do budy i nie szczekaj już więcej! Mroczny pomiot w górki...
Może nawet medyczną na bazie miejscowej szkoły średniej. Mógł Jarosław, dlaczego nie może Przemysl?
Całe środowisko PO żądne władzy i przypisujące sobie nie swoje zasługi przebiera nóżkami i obsadza już swoimi z PO stanowiska w mieście, pewne koalicji z p. Bakunem...Niestety czarno to widzę jak popatrze jacy "fachowcy" się garną do "koryta". Można opowiadać cuda niewidy ze się zrobi to i owo tylko z czego? Za co? W rządzie i Sejmiku PiS... Cała masa takich niedouczonych, bez pojęcia o przepisach itp. itd. jak piszący tu LEsio myśli ze zrobi skok na władzę i ogarnie wszystko w miesiąc. Boję się że może nas czekać zarząd komisaryczny...
Gotowy scenariusz działania rady już rozpisany?Pierwszych 4-5 sesji niech się wygadają i wykrzyczą radni Kukiz15.Później dostaną wygodną budę z której będą zadowoleni ale też krótka smycz. I wszystko wróci do normy gdzie to my będziemy decydować co dalej w Przemyślu.
Kto "MY", jeśli można wiedzieć?
Żebyś się nie zdziwił trollu ...