Podczas ostatniej, trwającej – z przerwami – przeszło 11 godzin sesji Rady Miasta Jarosławia, która miała miejsce 17 lutego, podjęto wiele ważkich tematów. Jednym z nich była koncepcja budowy wodnego placu zabaw na os. Witosa w Jarosławiu. Na projekt tej inwestycji udało się znaleźć pieniądze w budżecie. I to właśnie obawy z nią związane radni artykułowali podczas ostatnich obrad.
Temat wodnego placu zabaw wypłynął przy okazji głosowania nad projektem uchwały dotyczącej zmian w budżecie. Radni zdecydowali o zmniejszeniu wydatków na inwestycję finansowaną przy udziale środków rządowych, jaką jest nadbudowa i przebudowa Hali sportowo-widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jarosławiu. Obciętą z tego zadania kwotę 109 tys. zł zdecydowano się zagospodarować na inne cele. Wobec faktu znalezienia korzystniejszych i oszczędniejszych rozwiązań w tym zakresie radni zdecydowali się przeznaczyć te środki na przygotowanie dokumentacji do projektów o dofinansowanie w ramach naboru pozakonkursowego ZIT Jarosław – Przeworsk.
Chodzi o projekty na: przebudowę czterech placów zabaw (20 tys. zł), budowę dwóch tężni solankowych (10 tys. zł), odtworzenie historycznego muru wraz z zagospodarowaniem dwóch placów przylegających do niego za planowanym Lokalnym Centrum Kultur i Pogranicza (35 tys. zł) oraz budowę wodnego placu zabaw dla dzieci wraz z infrastrukturą i nasadzeniami (44 tys. zł). Języczkiem u wagi stała się przede wszystkim ostatnia z wymienionych inwestycji, planowana na osiedlu Witosa.
Zanim jednak podniesiono tę kwestię radna Jolanta Makarowska próbowała uzyskać odpowiedź na pytania o szczegóły korzystniejszych i oszczędniejszych rozwiązań zastosowanych w przypadku inwestycji dotyczącej hali sportowo-widowiskowej.
O tych mówiła dyrektor Wydziału Funduszy i Inwestycji Miejskich UM Jarosławia Jolanta Marszał, wyliczając roboty zamienne, jakie zostały zastosowane, m.in. w zakresie wymiany dachu, montażu grzejników czy instalacji gazowej. Szczegóły tej inwestycji rozebrano na czynniki pierwsze, co nie wszystkim radnym przypadło do gustu, czemu dali wyraz, cytując słowa piosenki.
Za sprawą radnego Wacława Szkoły wypłynęła sprawa lokalizacji wodnego placu zabaw dla dzieci i tężni solankowych. Ten pierwszy zaplanowany jest na osiedlu Witosa, za blokiem numer 11. Z kolei jedna tężnia ma powstać w okolicach Rynku, a kolejna na osiedlu Armii Krajowej, przy bloku numer 13.
Radny Jarosław Litwiak dociekał, czy plany budowy wodnego placu zabaw zostały poprzedzone konsultacjami społecznymi, co wynika z faktu, że obecność tego rodzaju obiektu w otoczeniu bloków może być uciążliwa dla mieszkańców. Do kwestii lokalizacji inwestycji odniósł się burmistrz Marcin Nazarewicz.
– Jesteśmy wdzięczni za współpracę prezesowi spółdzielni mieszkaniowej. Dzięki niej możemy dużo projektów realizować w uzgodnieniu i na gruntach do niej należących. Rozmowy w zakresie inwestycji z myślą o najmłodszych prowadziliśmy ze spółdzielnią od dawna. Ankiety dom w dom wprawdzie nikt nie przeprowadzał, ale myślę, że pomysł będzie dobrze odebrany przez mieszkańców – powiedział.
Wypowiedź tę uzupełniła dyrektor Jolanta Marszał, informując, że jako takich konsultacji społecznych nie było. – Planujemy wygłuszające ekrany z zieleni – uspokajała, dodając, że wodny plac zabaw nie będzie duży i adresowany raczej do małych dzieci.
– Wiadomo, hałasy dzieci mogą się pojawić i pewnie jak wszystkie inwestycje, również i ta[paywall] będzie miała swoich zwolenników i przeciwników. Jednak myślę, że warto wykorzystać te środki i możliwości, jakie daje MOF Jarosław – Przeworsk – spuentowała.
Janusz Szkodny, wiceprzewodniczący rady miasta zauważył, że dzieci bawiące się pod blokiem oczywiście nie zawsze są na rękę mieszkańcom, a na niektórych osiedlach mają nawet zakaz wstępu na trawnik, ale musi się dla nich znaleźć miejsce w przestrzeni blokowiska.
– Myślę, że lokalizacja wodnego placu zabaw nie będzie takim kłopotem, jak niektórzy radni sądzą – zauważył.
Koniec końców, nieco żartobliwie, burmistrz miasta zaznaczył, że wodny plac zabaw będzie atrakcją dzienną, a nie nocną, stąd nie powinien budzić aż tylu obaw.
Padły też pytania o animatora, który nadzorowałby obiekt, ale te kwestie dopiero będą przedmiotem rozważań.
– Wodny plac zabaw będzie nowością w naszym mieście. Nie okłamujmy się, mieszkańcy na pewno będą licznie na niego przyjeżdżać. Osobiście uważam, że tego rodzaju inwestycje powinny być ulokowane na obrzeżach miasta. Osiedle Witosa jest osiedlem zamieszkiwanym w dużej mierze przez osoby starsze i napływ dzieci z rodzicami z innych części miasta może nie być przez nich pożądany – analizowała radna Bożena Łanowy, wskazując, że kwestia lokalizacji powinna być jeszcze przedmiotem dyskusji.
Reklama
Przewodniczący rady Piotr Kozak, odnosząc się do tematu, zauważył natomiast, że gdyby wszelkie inwestycje w mieście, czy to place zbaw, czy orliki, konsultować w formie ankiety, mogłoby się okazać, że żadna nie doczekałaby się realizacji.
Ze strony radnej Wiktorii Opalińskiej padło też pytanie o parking dla rodziców dzieci dowożących je na wodną atrakcję i ewentualne opłaty za korzystanie z niej. Z wyjaśnień dyrektor Jolanty Marszał wynika, że wstęp na obiekt będzie darmowy, zaś parking znajdujący się obok miejsca, w którym jest planowany, może zostać wykorzystany przez rodziców. Do artykułowanych wątpliwości odniósł się też obecny na sesji prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Jarosławiu Adam Pikuła, wyjaśniając, że inwestycja była dyskutowana w gronie zarządu spółdzielni.
– Niebawem, mam nadzieję, podjęta zostanie stosowna uchwała rady nadzorczej, która tę inwestycję umożliwi. Obecnie w tej lokalizacji jest boisko, które też generuje hałas. Nieopodal jest plac zabaw. W naszym mniemaniu wskazana lokalizacja jest najlepszą. Liczę też na zrozumienie ze strony mieszkańców – podsumował.
– Nie budujemy aquaparku, na który będzie przyjeżdżała społeczność z całego miasta i okolic, tyko osiedlowy obiekt, gdzie będą 2 – 3 urządzenia wodne. Jeżeli do takiej inwestycji dojdzie w przyszłości, to będzie ona zlokalizowana na Bulwarach nad Sanem – zaznaczył burmistrz, studząc emocje.
Reklama
Finalnie wszyscy obecni na sesji radni zagłosowali za podjęciem uchwały zmian w budżecie, której konsekwencją będzie m.im budowa wodnego placu zabaw.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze