Dzisiaj, 19 grudnia br., jarosławscy i lubaczowscy harcerze przekazali na przejściu granicznym Korczowa – Krakowiec Betlejemskie Światło Pokoju na Ukrainę. Z ich rąk wieczny płomień odebrali przedstawiciele rejonu jaworowskiego.
Betlejemskie Światełko Pokoju do Polski przybyło 15 grudnia br. To wówczas harcerki i harcerze z ZHP oraz skauci z organizacji „Slovenský Skauting” spotkali się w Spiskiej Podhradzie, gdzie naczelniczka ZHP harcmistrzyni Martyna Kowacka uroczyście odebrała światło od naczelnika słowackiego skautingu Mariana Lezo i słowackich skautów. Następnie Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane delegacjom z poszczególnych województw. Jeszcze tego samego dnia zawitało na Podkarpacie.
W br. Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło „Kochaj czynem”, które zachęca do wyrażania miłości poprzez konkretne działania, zarówno w codziennych drobnych gestach, jak i w sytuacjach kryzysowych. Podkreśla wagę aktywnej troski, solidarności i służby drugiemu człowiekowi, inspirując do budowania świata opartego na wsparciu i zrozumieniu.
Ze względu na trwający zbrojny konflikt w Izraelu, w br. światło rozpoczęło swoją podróż po świecie z Christkindl w Górnej Austrii, partnerskiego miasta Betlejem. Światło, które zapalił w Grocie Narodzenia 12-letni Pillar Jarayseh w 2023 r., było przechowywane przez austriackich skautów cały rok – aż do teraz, gdy w kościele pielgrzymkowym Christkindl 9-letni Matthias Secklehner przejął światło.
Po raz kolejny Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest na świecach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, które są nieodłącznym elementem wigilii w wielu polskich domach. Aż do świąt światło będzie wędrować za sprawą harcerzy i harcerek ZHP po całej Polsce, trafiając do wielu środowisk, instytucji i domów niosąc nadzieję.
W uroczystym przekazaniu światła na Ukrainę, gdzie wciąż trwa wojna, uczestniczyli samorządowcy z Polski i Ukrainy. W br. to przejście graniczne w Korczowej było miejscem uroczystości. Naprzemiennie odbywa się to albo właśnie na przejściu granicznym Korczowa – Krakowiec, albo na przejściu granicznym w Budomierzu w powiecie lubaczowskim. Gospodarzem ceremonii był starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz.
Jarosławscy i lubaczowscy harcerze przekazali światło ukraińskim skautom i mieszkańcom Rejonu Jaworowskiego. Obok K. Dziukiewicza obecni byli m.in.: wicestarosta jarosławski Krzysztof Cebulak, wicestarosta lubaczowski Zenon Swatek, zastępca burmistrza i sekretarz miasta Radymna Zofia Kawałek, wójt gminy Radymno Bogdan Szylar, przedstawiciele duchowieństwa na czele z proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jarosławiu ks. Krzysztofem Szczygielskim oraz przedstawiciele organizacji i służb mundurowych. Partnerów z Jaworowa reprezentowali m.in.: deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Pawło Bakunec, przewodniczący Jaworowskiej Rady Rejonowej Mykoła Romaniuk, przewodniczący Rady Rejonowej we Lwowie Andriej Sulym oraz duchowni.
Uroczystość uświetniły członkinie Stowarzyszenia Pąsowa Róża oraz młodzież z klas mundurowych Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.
Do Przemyśla Betlejemskie Światełko Pokoju dotrze w niedzielę, 22 grudnia br. O g. 17 na przemyskim Rynku harcerze z Hufca ZHP im. Orląt Przemyskich przekażą je mieszkańcom.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze