Przeworszczanie są zdania, że ich miasto jest spokojne i bezpieczne. Są dumni z historycznych uwarunkowań i obiektów kulturalnych. Największym utrapieniem jest według nich brak pracy oraz inwestorów zewnętrznych. Takie wnioski można wysnuć z ankiety przeprowadzonej przez stowarzyszenie Pro Carpathia.
3 listopada odbyło się spotkanie konsultacyjne związane z opracowywaniem dokumentu „Strategia Rozwoju Miasta Przeworska na lata 2015 – 2022”. Udział w nim wzięli burmistrz miasta Leszek Kisiel, przedstawiciele urzędu miasta, kierownicy instytucji oraz mieszkańcy.Mieszkańcy najbardziej ubolewają nad brakiem pracy. Na pytanie, czy miasto jest atrakcyjnym miejscem pracy, ponad 76 proc. odpowiedziało, że nie. W pytaniu o możliwości zatrudnienia czy uzyskanie większych dochodów prawie 90 proc. respondentów zaznaczyło, że jest źle lub bardzo źle. Za atrakcyjne miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej Przeworsk uznało zaledwie 5 proc. ankietowanych.
Drugim największym minusem miasta są rozwiązania komunikacyjne i przejezdność. Te jako złe i bardzo złe oceniło[paywall] prawie 70 proc respondentów. Ponad 66 proc. chciałoby, aby w roku 2022 Przeworsk utożsamiany był z miastem przedsiębiorczym, tworzącym nowe miejsca pracy. W podsumowaniu wskazali najpoważniejsze problemy związane z jakością życia. To przede wszystkim: bezrobocie, brak miejsc parkingowych i brak obwodnicy. Kolejne na liście były: korki w centrum miasta, niewłaściwe funkcjonowanie służby zdrowia oraz brak ścieżek rowerowych.
W drugiej części spotkania zgromadzeni mogli zabrać głos w dyskusji. Wskazali, co powinno być najistotniejszym kierunkiem rozwoju na najbliższe lata.
Podczas rozmów na pierwszy plan ponownie wysunęła się potrzeba stworzenia miejsc pracy, nie tylko dla osób młodych, ale również tych w wieku 40 – 50+. Zwrócono uwagę na potrzebę stworzenia programu rozwoju przedsiębiorczości oraz uzbrojenia terenów inwestycyjnych, aby inwestorzy byli zainteresowani podejmowaniem współpracy. Pojawił się temat parkingów. Poddano pod dyskusję postawienie ewentualnych parkometrów. Burmistrz wskazał, że duży problem stanowią kierowcy, którzy pozostawiają swoje auta w centrum miasta na kilkanaście godzin, przesiadając się do innego środka komunikacji bądź innego auta.
Poruszono również problem estetyki miasta. Zwrócono uwagę na potrzebę rewitalizacji Zespołu Pałacowo-Parkowego, uporządkowania Zielonego Rynku i reklam w centrum miasta oraz modernizację odkrytej pływalni. Dla mieszkańców ważna okazała się również współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi. Przy zagadnieniu promocji pojawiły się trzy obszary tematyczne. Po pierwsze – promocja przedsiębiorczości i terenów pod inwestorów zewnętrznych, po drugie – promocja walorów turystycznych i taki wizerunek miasta, który zachęci turystów do przyjazdu w te strony. Po trzecie – stworzenie miejsca przyjaznego do życia, dokąd ludzie chcieliby wracać i mieszkać.
Realizacja Strategii Rozwoju Miasta Przeworska przewidziana została na najbliższe 8 lat, od 2015 do 2022 r.
Prezes stowarzyszenia Pro Carpathia zaznaczył, że sam dokument nie spowoduje, że automatycznie powstaną miejsca pracy, turyści przyjadą do Przeworska i poprawi się los najbiedniejszych. Jednak jest to narzędzie, które ma pomóc, aby te cele udało się zrealizować.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Spokojnie Maliniak wam teraz da wraz z PISobolszewicką sforą :)
Masz na myśli burmistrza ?Bo to chyba on ma zabiegać o środki i robić projekty.Do tego celu powinien zatrudniać osoby kompetentne z kwalifikacjami i doświadczeniem. Natomiast obwodnica będzie wcześniej czy później. Ważne aby Prokuratura stanęła na wysokości zadania i ścigała tych co okradali społeczeństwo.
Spokojnie Maliniak wam teraz da wraz z PISobolszewicką sforą :)
Masz na myśli burmistrza ?Bo to chyba on ma zabiegać o środki i robić projekty.Do tego celu powinien zatrudniać osoby kompetentne z kwalifikacjami i doświadczeniem. Natomiast obwodnica będzie wcześniej czy później. Ważne aby Prokuratura stanęła na wysokości zadania i ścigała tych co okradali społeczeństwo.