Doroczna impreza promująca wiedzę na temat Camino de Santiago – Drogi św. Jakuba, jako szlaku pątniczego i pierwszego Europejskiego Szlaku Kulturowego, który biegnie przez nasz region, w tym roku ze względu na pandemię COVID-19 została ograniczona do części sportowej.
Wydarzenie zainaugurował 10-kilometrowy „Bieg po muszlę św. Jakuba” ze startem i metą przy zabytkowym kościele pw. św. Marii Magdaleny w Nowosielcach. Uczestnicy przemierzyli malownicze ścieżki dawnego Traktu Królewskiego, Podkarpacką Drogę św. Jakuba, przy której znajduje się drewniana kapliczka św. Jakuba Większego Apostoła. Mijali również słup wskazujący drogę i liczbę kilometrów do Santiago de Compostela.
Biegacze z rąk wójta gminy Przeworsk Daniela Krawca, sołtys Nowosielec Marty Wojnar oraz wiceprezesa Bractwa św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku Jacka Hołuba odebrali pamiątkowe statuetki, dyplomy i nagrody.
Kolejnym punktem programu był 24 -kilometrowy Jakubowy Rajd Rowerowy. Trasa wiodła z i do Nowosielec, przez Kosinę, gdzie uczestnicy zwiedzili drewniany kościół filialny pw. św. Sebastiana, a następnie: Markową, Gać i Dębów. Dekoracji cyklistów dokonali: członek Zarządu Powiatu Przeworskiego Agnieszka Bukowa-Jedynak oraz dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Przeworsku Grzegorz Jedynak.
Organizatorami wydarzenia byli: wójt Daniel Krawiec i Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku. Do organizacji przyłączył się Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku. Patronatem honorowym imprezę objęli: metropolita przemyski abp Adam Szal, wojewoda Ewa Leniart i marszałek Władysław Ortyl.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze