Reklama

Bircza zostanie bez lekarza pogotowia?

22/03/2017 19:15

14 marca dokonana została aktualizacja „Wojewódzkiego planu działania sytemu Państwowe Ratownictwo Medyczne”. Zgodnie z jej założeniami większość gmin posiadających do tej pory specjalistyczną karetkę z lekarzem utraci ten „przywilej”. W załodze karetki będą wyłącznie ratownicy medyczni. Jedną z gmin dotkniętych nowymi regulacjami ma być Bircza. 20 marca rada gminy przyjęła rezolucję w tej sprawie.

Jeśli zmiany wejdą w życie, czas ten ulegnie znacznemu wydłużeniu, bowiem najbliższymi bazami, w których będzie stacjonowała karetka z lekarzem, będą te w: Przemyślu, Ustrzykach Dolnych, Sanoku i Dynowie (jedna karetka). Jeśli więc do poważnego zgłoszenia z Birczy wysłana zostanie karetka z Ustrzyk Dolnych, Sanoka czy Dynowa, czas jej dojazdu wyniesie ponad 40 minut, z Przemyśla natomiast ponad 30 minut. W przypadku mieszkańców Birczy będzie to zmiana mocno odczuwalna, a co dopiero w przypadku mieszkańców innych miejscowości, do których dojazd często jest utrudniony.

Odległość to nie wszystko. Problematyczna może być sytuacja, kiedy do zgłoszenia zostanie wysłana zwykła karetka typu „P”, gdzie w skład zespołu wchodzą wyłącznie ratownicy medyczni. Kiedy ci na miejscu zorientują się, że potrzebna jest fachowa pomoc, niebędąca w zakresie ich kompetencji i umiejętności, w takich sytuacjach zazwyczaj dzwonią do lekarza i telefonicznie konsultują z nim kolejne kroki. Tymczasem w gminie Bircza jest wiele miejscowości, w których nie ma zasięgu bądź jest on za słaby. Dlatego rada gminy jednogłośnie przyjęła projekt rezolucji w tej sprawie, w którym wyraża głębokie zaniepokojenie takimi planami i apeluje do decydentów o zmianę zdania. –Nawet jeśli utrzymanie lekarza w Birczy miałoby kosztować milion złotych rocznie, to czy można czynić oszczędności na zdrowiu i życiu mieszkańców? Czy można wycenić życie naszych najbliższych? – pytał retorycznie wójt Grzegorz Gągola. – Nie ma na to naszej zgody, apelujemy i będziemy apelować w tej sprawie do wszystkich, którzy mogliby nam pomóc, a jeśli będzie to konieczne, będziemy protestować – dodał.

Do problemu odniósł się też sekretarz zarządupowiatu przemyskiego Jerzy Góralewicz. – Nasz powiat jest degradowany pod względem medycznym, chcą zlikwidować dyspozytornię w Przemyślu, a teraz jeszcze karetki w naszych gminach mają być bez lekarzy. Ta tendencja musi ulec zmianie, marginalizacja naszego rejonu musi się skończyć! Dlatego starosta przemyski, w przeciwieństwie do wojewody, negatywnie zaopiniował projekt. Musimy wszyscy mówić jednym głosem – grzmiał Jerzy Góralewicz
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Zaq - niezalogowany 2017-03-22 20:30:19

    Wreszcie, skończy się chodzenie na grzyby, spanie za grube pieniądze. Ratownicy też pomogą dowieźć pacjenta do szpitala

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zxc - niezalogowany 2017-03-22 20:41:22

    Widać na zdjęciu  jak naprawdę  radzie gminy zależy. Ambulans stojący na placu w błocie, widać tą kiepską infrastrukturę.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    halser - niezalogowany 2017-03-22 23:16:59

    Czego się nie robi dla suwerena :)PISoBOLSZEWIA wsłuchuje się w głos.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama