Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach był areną pierwszego na Podkarpaciu pikniku „Z produktem polskim”. Jednym z ważniejszym elementów imprezy było rozstrzygnięcie I etapu konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” dla powiatu lubaczowskiego.
Organizatorami pikniku byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a współorganizatorami – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów” odbywa się już po raz siódmy. Jego idea zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej i rodzimego folkloru, chęci promocji polskiej żywności oraz szerzenia patriotyzmu konsumenckiego. W br. konkurs będzie przebiegać[paywall] w trzech etapach. Najpierw eliminacje powiatowe, potem wojewódzkie, wreszcie finał ogólnopolski. W trakcie wszystkich wydarzeń KGW zaprezentują zgłoszone potrawy regionalne, a jurorzy będą je oceniać według kryteriów wskazanych w regulaminie.
W I etapie wszystkie zgłoszone koła gospodyń wiejskich biorą udział w powiatowych piknikach „Z produktem polskim”. Do II etapu przystąpi 10 kół gospodyń wiejskich, które zdobędą najwyższą liczbę punktów w danym powiecie. Będą to eliminacje wojewódzkie. Wreszcie w III etapie, ogólnopolskim finale, wystartuje 16 kół gospodyń wiejskich – po jednym (najlepszym) z każdego województwa.
W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach odbyły się eliminacje dla powiatu lubaczowskiego. Do rywalizacji przystąpiło osiem zespołów kół gospodyń wiejskich, które przygotowały tradycyjne potrawy, charakterystyczne dla powiatu lubaczowskiego.
W opinii specjalnie powołanej komisji, której przewodniczyła ekspertka kulinarna Agnieszka Nieckarz, najlepszym daniem okazał się rosół z kołdunami przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Starych Oleszycach. Panie będą reprezentować powiat lubaczowski w eliminacjach wojewódzkich. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Horyńcu-Zdroju za przygotowanie lebiodzianki z kluskami, zaś trzecie panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie za kapustę z grochem pszonem i grzybami, podawane ze swojskim chlebem na zakwasie.
Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Rzeszowie w wysokości: 1 tys. zł, 800 zł i 500 zł. Czeki wręczył dyrektor ośrodka Jerzy Borcz. Ale „Bitwa Regionów” to nie tylko konkurs. To także niezwykle udany piknik z wieloma atrakcjami dla najmłodszych, którym zorganizowano gry i zabawy z animatorami, w tym malowanie twarzy oraz konkursy plastyczne.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze