27 października Przemyśl kolejny raz gościł poetów z całego Podkarpacia. Do tegorocznej edycji organizowanego przez Centrum Kulturalne Dorocznego Spotkania Poetów zgłosiło się blisko 90 autorek i autorów wierszy. To forum otwarte zarówno dla tych, którzy mają już na koncie nagrody i wyróżnienia, jak i dla osób piszących na razie wyłącznie „do szuflady”, które po raz pierwszy zdecydowały się podzielić z innymi swoją twórczością.
Doroczne Spotkanie Poetów to impreza z długą tradycją. Tegoroczna edycja – 28. z rzędu – ściągnęła do grodu nad Sanem 87 twórców z niemalże całego województwa podkarpackiego. W ostatni czwartek października spotkali się oni w sali widowiskowej Centrum Kulturalnego.
– Gościliśmy zarówno stałych bywalców, jak i kilkanaście osób, które były tu po raz pierwszy. Zauroczeni atmosferą i niesamowitym klimatem tej imprezy wszyscy obiecali, że powrócą w przyszłym roku – relacjonuje Jolanta Nowak z Działu Dziedzictwa i Edukacji Kulturowej przemyskiego CK.
Wydarzenie nie ma charakteru konkursu, zatem jest pozbawione napiętej atmosfery rywalizacji. Służy przede wszystkim[paywall] integracji osób piszących i stanowi płaszczyznę do nawiązywania wzajemnych kontaktów, a jednocześnie jest okazją zaprezentowania własnej twórczości przed szerszym gronem odbiorców.
– Każdy autor, niezależnie od swojego dorobku literackiego, może tu zaistnieć – podkreśla J. Nowak.
Na spotkaniu wielu spośród poetów, którzy doczekali się już wydania własnych toników, chętnie dzieliło nimi z innymi. Jak zwykle pokłosiem poetyckiego forum był też tomik poezji wydany specjalnie na tę okazję przez CK, będący zbiorem utworów, które wyszły spod pióra uczestników.
Wspomnianą publikację, wydawaną co roku, zrecenzowała podczas imprezy dr Bernardyna Banaś, na co dzień nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu, prywatnie wielka miłośniczka poezji i osoba o niezwykłej wrażliwości poetyckiej.
– Serdecznie gratuluję każdemu, kto wziął udział w 28. Dorocznym Spotkaniu Poetów i zamieścił swój wiersz w okolicznościowym almanachu poetyckim. Niewątpliwie zbiór ten zapewni, choćby na krótki czas, funkcjonowanie w świadomości społecznej tym, którzy goszczą na jego kartach. Być może dla niektórych będzie namiastką sukcesu, innym przyniesie rozpoznawalność, czy też popularność. Ponadto, oprócz osobistej satysfakcji, pozostawi w sercu oraz pamięci czytających okruch życia i – przede wszystkim – stan uczuć piszącego – powiedziała.
Podkreśliła jednocześnie, że to wielka duma, iż tak wiele utalentowanych literacko osób wywodzi się z Podkarpacia.
Muzyczną oprawę tegorocznej edycji imprezy zapewnił duet: Małgorzata Glesman (wiolonczelistka, wokalistka) – Michał Lichota (multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor). Zaproponowali oni zgromadzonym na widowni kilka autorskich kompozycji, napisanych do słów obecnych na sali poetek – Marii Żemełko z Przemyśla i Józefy Kornagi z Lubaczowa.
Było to wspaniałe, nastrojowe uzupełnienie spotkania i jednocześnie piękne jego podsumowanie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze