Sierpień to czas, kiedy odlatują bociany, ale ostatnie wędrujące grupy można obserwować jeszcze we wrześniu. W gminie Stubno boćki żegna się z wyjątkowym sentymentem, bo właśnie tu ptaki te mają swoje coroczne święto. W tym roku na stubnowskiej scenie wystąpiło z tej okazji kilka zespołów. Uczestnicy imprezy bawili się do późnych godzin nocnych, co świadczy o tym, że kolejna edycja wydarzenia była nad wyraz udana.
Stubno to miejscowość, w której bocianów nie brakuje, stąd często przypisuje się mu miano bocianiej stolicy. Władze gminy postanowiły wykorzystać te przyjazne ptaki w celach promocyjnych, dlatego jednym z corocznych, ważnych punktów gminnego kalendarza imprez jest festyn pod nazwą „Bocianada”.
W tym roku, pomimo tego, że prognozy pogody do końca trzymały mieszkańców w niepewności, finalnie aura okazała się[paywall] na tyle łaskawa, że wszystkie punkty „Bocianady 2022” udało się zrealizować w 100 procentach.
Dopisała nie tylko pogoda, ale i sami mieszkańcy, którzy tłumnie stawili się na coroczne wydarzenie organizowane przez wójta gminy Stubno i Gminną Placówkę Kultury w Stubnie, współfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Przemyślu i Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Przemyska”.
Jak zwykle gwoździem programu były występy muzyczne. Czas mieszkańcom umilali: Zespól Pieśni i Tańca „Przemyśl”, Młodzieżowy Zespół Wokalny NSF z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oraz członkowie Kapeli „Dynowianie” z Dynowa.
Swój sceniczny, bardzo udany debiut miały „Ale Babki” – zespół działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Stubnie. Panie tak bardzo się postarały, że publiczność raz po raz nagradzała ich sceniczne popisy gromkimi brawami, wyrażając w ten sposób aprobatę dla ich talentu.
Następnie do późnych godzin nocnych uczestników święta bawił zespół „Double Shot” z Barycza.
Oprócz muzycznych atrakcji przygotowano naturalnie także inne aktywności. Maluchy mogły do woli korzystać z dmuchańców i przygotowanych dla nich animacji.
Dorośli z zainteresowaniem oglądali wystawę fotograficzną „Stubno kiedyś”, pozwalającą z nostalgią powrócić do czasów minionych. Przygotowana została ona w ramach projektu „Zachowajmy historyczne dziedzictwo gminy Stubno”, finansowanego ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.
Oczywiście nie zabrakło smacznych przysmaków lokalnej kuchni, o które zadbały panie z miejscowego KGW, a zainteresowani rękodziełem mogli podziwiać efekty pracy artystycznej lokalnych twórców. Pozostały wspaniałe wspomnienia i oczekiwanie na kolejną edycję bocianiego święta.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze