Reklama

Bocianiada w Stubnie po raz 18. To cały czas jest polska stolica bociana!

Tradycja została podtrzymana, bo co jak co, ale bocian od lat kojarzony jest ze Stubnem. Choć kilka miejscowości zgłaszało takie aspiracje, dla wielu właśnie Stubno cały czas jest polską stolicą bociana. Już po raz 18. odbyła się impreza odwołująca się do tego, czyli popularna Bocianiada.

Jeśliby kogoś zapytać, z czego kojarzy gminę Stubno, wiele odpowiedzi zawarłoby się w trzech słowach: konie, Starzawa, bocian. W zależności od roku, w gminie bywało od 60 do 70 gniazd bociana białego. Panują tutaj bowiem doskonałe warunki dla tego ptaka (dużo łąk i pastwisk, stawy rybne, czyste środowisko naturalne). W centrum wsi stoi pomnik bociana, a corocznie organizuje się święto mu poświęcone[paywall].

30 lipca br. odbyła się po raz 18. cykliczna impreza plenerowa „Bocianiada 2023”, promującą walory kulturalne, społeczne i turystyczne gminy. Organizatorem były władze gminy Stubno oraz Gminna Placówka Kultury w Stubnie. W dzień poprzedzający to wydarzenie w świetlicy w Stubnie zorganizowano warsztaty kulinarne pod nazwą „Ryba na naszym stole”. Nazajutrz doszło do głównych uroczystości. Te rozpoczęły się od występów zespołów muzycznych. Na scenie swój dorobek zaprezentował miejscowy zespół „Ale Babki”, a także kapela z Gniewczyny Łańcuckiej, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca wraz z kapelą „Gacoki” oraz młoda wokalistka Amelka Struś.

Reklama

– Wszyscy chętni mogli podziwiać stoiska promocyjne wystawiane przez miejscowych twórców ludowych. Ale nie tylko podziwiać, a i kupić choćby obrazy wyszywane koralikami, hafty krzyżykowe, wyroby z drewna, przedmioty zdobione techniką dekupaż, ozdoby świąteczne, flakony, wyroby szydełkowe i koronkarskie

– wyliczyła dyrektor GPK w Stubnie Danuta Ochenduszkiewicz.

Do wyboru, do koloru

Nie zabrakło stołów z jadłem regionalnym. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Ale Babki” serwowały smakołyki na słono i na słodko. Na placu odbywały się pokazy sprzętu strażackiego i wojskowego: OSP w Stubnie i 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia. Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji: były kramy z zabawkami, dmuchane zamki i zjeżdżalnie, kucyki. Firma Eko-Line prowadziła edukację z zakresu składowania i segregacji odpadów komunalnych. Dzięki firmie, najmłodsi zajadali się watą cukrową i popkornem, a także świetnie się bawili z animatorami. Można było spotkać dawnych znajomych i powspominać odległe czasy. Organizatorzy przygotowali wystawę fotograficzną pod hasłem „Bocianiada na przestrzeni lat”. Znalazły się na niej m.in. stare zdjęcia Stubna i jego mieszkańców. Pogoda dopisała, więc wszyscy wspaniale się bawili do późnych godzin nocnych przy zespole „Double Shot” z Barycza.

Reklama

W br. impreza była realizowana w ramach projektu Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi  na lata 2021 – 2025 pod nazwą „Organizacja corocznego Święta Bociana oraz warsztatów kulinarnych organizowanych w sołectwie Stubno”. Dofinansowana została z budżetu województwa podkarpackiego, Starostwa Powiatowego w Przemyślu oraz Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Przemyska”.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości