Reklama

Burmistrz Paluch rządzi z PiS-em?

07/10/2022 19:39

W tydzień po ostatniej, rekordowo długiej sesji rady miasta, 3 października odbyła się kolejna, tym razem sesja nadzwyczajna. Pierwotny porządek obrad obejmował kilka zagadnień, jednak największe kontrowersje wzbudziły wnioski przewodniczącego klubu Wspólnie Zmieniajmy Jarosław, Jarosława Litwiaka, który postulował zmiany personalne w strukturach rady. Jest to kolejna sesja zwołana w trybie nadzwyczajnym, podczas której omawiane są poważne i niejednoznaczne zagadnienia.

Rada miasta Jarosławia, większością głosów odwołała ze swojego stanowiska przewodniczącego komisji infrastruktury technicznej Marcina Nazarewicza. Klub Wspólnie Zmieniajmy Jarosław , do którego wraz z Wiesławem Strzępkiem należał do listopada 2021, uzasadnił ten wniosek tym, że obaj radni, rezygnując z członkostwa w klubie, tracą rekomendację.

W odczytanym przez radnego Litwiaka uzasadnieniu nadmieniono, że radni „przez długi czas zachowywali się fair wobec linii klubu i zazwyczaj prezentowali spokojną, merytoryczną, nastawioną na współpracę postawę. Niestety w ostatnim okresie zamienili radykalnie swoją postawę, co dokumentuje przebieg ostatnich dwóch sesji”. Zaznaczono, że “styl” wystąpień W. Strzępka i M. Nazarewicza nie jest zgodny z założeniami klubu i nie sprzyja on współpracy z burmistrzem, stąd cofnięcie rekomendacji.

Reklama

Roszady w radzie

Marcin Nazarewicz, jak sam komentuje, liczył się z tym, że rada będzie postulować pozbawienie go stanowiska, jednak nie spodziewał się tego przy okazji sesji nadzwyczajnej. Były przewodniczący komisji zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie i wskazanie konkretnych zachowań, które nie odpowiadają radnym i były powodem napisania wniosku. Radna Dorota Batiuk- Jankiewicz powołała się jedynie na kuluarowe rozmowy, w których rzekomo zwracała uwagę byłemu koledze z klubu. Zaznaczyła także, że nie jest to odpowiedź na propozycję wstrzymania się od podwyższenia diet samorządowcom gminy miejskiej. Zdegradowanie radnych wiąże się[paywall]  ze zmniejszeniem wynagrodzeń.

Dla obserwatora z zewnątrz faktycznie może wyglądać to jak reakcja zrzeszonej większości na próby znalezienia oszczędności przez radnego w trudnych dla miasta czasach. Może być to także odpowiedź na stanowisko obu radnych, wobec większości samorządowców. M. Nazarewicz pozostaje w opozycji, jest jednym z najaktywniejszych radnych, udziela się podczas sesji i pozostaje w kontakcie z mieszkańcami miasta. Niejednokrotnie między nim a burmistrzem dochodziło do wymiany zdań. Ostatnio, podczas sesji 26 września, W. Paluch zarzucił nawet M. Nazarewiczowi, że ten nie jest już samorządowcem, lecz politykiem. Był to komentarz do tego, że kilka tygodni wcześniej radny był współorganizatorem wizyty Szymona Hołowni w Jarosławiu. 

Reklama


Mimo kilku próśb o wyjaśnienie powodów odwołania, Nazarewicz ich nie otrzymał. Nowym przewodniczącym komisji został Krzysztof Kiper (klub Wspólnie Zmieniajmy Jarosław). Był jedynym kandydatem, wskazanym przez Jarosława Litwiaka, który określił go jako „wysoce zdyscyplinowanego” i przygotowanego merytorycznie. 

 


fot.Twoja TV
– Jako główna zainteresowana osoba tym wnioskiem, mam prośbę do przewodniczącego klubu, aby wyjaśnił, o jakie zachowania i jakie sytuacje mnie państwo posądzacie – zabrał głos Marcin Nazarewicz, dotychczasowy przewodniczący komisji infrastruktury technicznej, ale wyjaśnień się nie doczekał.

Reklama

Debata o nieobecnym

Odwołanie wiceprzewodniczącego rady miasta, Wiesława Strzępka, wymagało głosowania tajnego, poprzedzonego powołaniem komisji skrutacyjnej. Radni pozostający w opozycji do głosowania większości, nie chcieli podejmować decyzji w takiej sprawie, ze względu na nieobecność radnego. Radny Piotr Kozak przytoczył rzymską maksymę „Audiatur et altera pars” [łac. ‘trzeba wysłuchać i drugiej strony’], sugerując, że odwołanie wiceprzewodniczącego pod jego nieobecność godzi w kulturę osobistą i rangę instytucji.

Marcin Nazarewicz wspomniał doświadczenie i przygotowanie merytoryczne Strzępka, poprosił o wyjaśnienie słów uzasadnienia, w którym nie wskazano konkretnych niewłaściwych zachowań i nieodpowiedniego sposobu funkcjonowania radnego. Radny Mariusz Walter określił głosowanie i wniosek jako bezzasadne. –Życzę państwu radnym, którzy będą głosować za odwołaniem, żebyście mieli w życiu tak, jak dzisiaj robicie panu Wieśkowi– skomentował. Zwrócił także uwagę na okoliczności sesji nadzwyczajnej, podczas której wniesiono tak znaczący wniosek.

Reklama

Wiesław Strzępek, od lat związany z jarosławskim samorządem, należy do radnych często zabierających głos. Wielokrotnie sugerował on, że działania podejmowane przez burmistrza Palucha w jego opinii są niewłaściwe i niekorzystne dla miasta. 


Argumentując głosowanie podczas nadzwyczajnych obrad, przewodniczący Szczepan Łąka zaznaczył, że do rady nie dotarła informacja o nieobecności W. Strzępka. 

 


fot.Twoja TV
W głosowaniu tajnym odwołano Wiesława Strzępka ze stanowiska wiceprzewodniczącego rady miasta. On sam nie był obecny na sesji.

Reklama

Rządzą dwa kluby

Mimo że funkcjonowanie samorządów nie powinno być utożsamiane z polityką, to nie sposób nie zauważyć, że rada miasta Jarosławia podzieliła się na dwie duże grupy: przedstawicieli klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz członków klubu Wspólnie Zmieniajmy Jarosław.

To właśnie ich członkowie są obecnie przewodniczącymi wszystkich komisji rady miasta. Piastują także stanowiska prezydialne w radzie. Nie można założyć, że będzie to skutkować negatywnie, jeśli chodzi o funkcjonowanie Jarosławia, jednak po sesji mieszkańcy pozwalają sobie na takie domniemywania. Mówi się nawet o „cichym usunięciu niewygodnych”. 

 
MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama