Reklama

Butelkowa afera. ZU „Południe” chcą usunięcia pojemników na butelki PET

Zarząd Zakładów Usługowych „Południe” sp. z o.o. w Krakowie wystosował pismo do prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna, w którym wyraził swoje zaniepokojenie odbiorem butelek PET na terenie miasta przez bliżej niezidentyfikowaną firmę bez przetargu i z pominięciem należącego do nich Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ul. Piastowskiej 22 w Przemyślu. Taka praktyka w ostateczności może doprowadzić do tego, że mieszkańcy miasta będą musieli zapłacić (znowu!) więcej za śmieci. Oby to była ostateczność...

Na przełomie maja i czerwca br. w 10 miejscach w Przemyślu (na osiedlu Kmiecie przy bloku Grunwaldzka 121, przy bloku Wybrzeże Jana Pawła II 80 i 82; na ul. Focha koło Bierdonki, na osiedlu Kazanów przy ulicy Opalińskiego obok boisk do gry, na ul. Ofiar Katynia przy transformatorze, na ul. Wysockiego, przy blokach TBS, na ul. Wróblewskiego przy blokach PSM oraz na osiedlu Warneńczyka, przy ul. Grunwaldzkiej i Narutowicza) stanęły kosze na plastikowe butelki PET.

Akcję pod nazwą „Przemyśl Wolny Od Plastiku” zorganizowało Stowarzyszenie Osiedla Kmiecie[paywall]. Na swoim oficjalnym profilu na facebooku napisali m.in. „Akcję uważamy za rozpoczętą i teraz od nas wszystkich zależy, ile posegregowanych plastikowych butelek trafi właśnie do tych pojemników. Celem akcji jest przede wszystkim odpowiedzialność społeczna, a także edukacja nas wszystkich na działania ekologiczne w naszym mieście. Cały zebrany plastik odbierze firma recyklingowa, a uzbierane fundusze będą przeznaczone na różne akcje charytatywne oraz imprezy organizowane przez nasz zarząd osiedla”.

Pieniądze za sprzedaż butelek zebranych w całym mieście, miały zostać przeznaczone na jedno osiedle...

Główni zainteresowani bez informacji

I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że na organizację takiej – ze wszech miar pożytecznej akcji – musi być zgoda firmy, która ma monopol w Przemyślu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, w tym butelek PET. Ktoś, kto wydał na to zgodę, nie miał chyba takiej świadomości.

Reklama

– Ta akcja to przede wszystkim promocja ekologicznych zachowań, jej zadaniem jest więc edukowanie mieszkańców naszego miasta. Inicjatorem ustawienia pojemników na butelki PET z naszej strony był Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska po uzgodnieniu z prezydentem miasta. Partnerem jest natomiast jest firma usługowo-handlowa Eko-Marpol – powiedział nam Witold Wołczyk z Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu.

Ani PGK sp. z o.o. w Przemyślu, która – w imieniu prezydenta miasta – parafowała umowę (po uprzednim przetargu) z Zakładami Usługowymi „Południe” sp. z o.o. w Krakowie na zagospodarowanie odpadów komunalnych (czyli m.in.: metali, tworzyw sztucznych, opakowań wielomateriałowych oraz opakowań z tworzyw sztucznych), ani tym bardziej monopolista na przemyskim rynku gospodarowania odpadami nie mieli pojęcia o tym fakcie.

A powinni, wręcz musieli zostać poinformowani, aby nie doszło do nieporozumień.

Samowolka?

Ktoś poinformował o tym fakcie krakowską firmę i 16 czerwca br. wiceprezes zarządu tej spółki Antoni Szczepka wystosował pismo do prezydenta W. Bakuna w tej sprawie.

Możemy w nim przeczytać m.in. „(...) Zaproponowana w przetargu cena za przyjęcie do zagospodarowania 1 Mg ww. odpadów została wyliczona w założeniu, że wszystkie frakcje tworzyw sztucznych będą dostarczane do naszej instalacji, które po procesie sortowania zostaną przekazane do recyklingu i odzysku w celu osiągnięcia wskaźnika procentowego, wynikającego z zapisów umowy (...)”.

Reklama

Inaczej mówiąc: PGK sp. z o.o. wyznaczył krakowskiej firmie pułap, który musi osiągnąć, zagospodarowując odpady z tworzyw sztucznych, w tym butelek PET. Jeśli go nie osiągnie, może zostać nałożona na firmę kara.

A tę firma będzie musiała sobie jakoś zrekompensować (bo nie powstała z ich winy), więc możliwa byłaby kolejna podwyżka cen za śmieci dla mieszkańców. To tylko teoretyzowanie, ale...

Niedopuszczalne działania

W wspomnianym piśmie możemy przeczytać także:

„(...) Opakowania z tworzyw sztucznych, w tym butelki PET stanowią około 50 procent surowców poddawanych recyklingowi z dostarczonych do naszej instalacji frakcji odpadów (...).

Ograniczenie dostępu do przetwarzania opakowań z tworzyw sztucznych uniemożliwi osiągnięcie wskaźników recyklingu i odzysku dla tworzyw sztucznych w 2021 r. oraz może znacząco wpłynąć na koszty (cenę) zagospodarowania odpadu w latach następnych. Takie działanie zleceniodawcy, bez wcześniejszego uzgodnienia w nami oraz zmianą warunków umowy jest niedopuszczalne, zwłaszcza że obie strony zobowiązały się do ścisłego współdziałania w prawidłowej jej realizacji (...)”.

Reklama

Burza w szklance wody? Niekoniecznie

Skontaktowaliśmy się z Zakładami Usługowymi „Południe” sp. z o.o. w Krakowie. Usłyszeliśmy, że firma oczekuje natychmiastowego usunięcia pojemników z terenu miasta. I do tego doszło.

Na wspomnianym profilu Stowarzyszenia Osiedla Kmiecie na facebooku 29 czerwca br. pojawiła się informacja, że akcja zbiórki i segregacji plastiku została wstrzymana.

„(...) Naszym celem było nauczanie prawidłowej selekcji śmieci przez mieszkańców, a także miało na celu niezaśmiecanie rożnych miejsc plastikiem. Przez ponad miesiąc, we wszystkich koszach zebraliśmy ponad 300 kg plastikowych butelek, które przynosiły dzieci, zbierając je w różnych miejscach naszego miasta, serce rosło, że malutkimi kroczkami idzie to w dobrym kierunku, ale niestety, spółka ZU Południe, po interwencji radnego Kamińskiego, zbulwersowała się utratą 300 kg plastikowych butelek w swoich magazynach i wystosowała oficjalne pismo z zaniepokojeniem tak potężnej straty (...)” – napisali m.in. członkowie stowarzyszenia, oskarżając przewodniczącego Rady Miejskiej w Przemyślu Macieja Kamińskiego (PiS) o donos do krakowskiej firmy w tej sprawie. Ten napisał jedynie interpelację...

Reklama

0,2 procent całości

– W mieście ustawionych zostało 10 pojemników na butelki PET. Waga jednego pełnego pojemnika na butelki PET to około 40 kilogramów. Przyjmując, że będą one po wypełnieniu odbierane po dwóch miesiącach, daje to około 200 kilogramów na miesiąc, czyli rocznie jest to około 2,4 Mg (ton). Z umowy z ZU Południe wynika, iż miasto Przemyśl musi oddać do zagospodarowania około 1150 Mg (ton) odpadów zbieranych w żółtych pojemnikach i workach. W tym znajdują się zmieszane odpady, do których zalicza się butelki PET. Tak więc butelki PET zbierane w pojemnikach rozstawionych w 10 miejscach w Przemyślu, mogłyby stanowić ledwie około 0,2 procent całości odpadów przekazanych do zagospodarowania. Taka ilość w naszej ocenie nie stanowi „kompletnie niezrozumiałego niewywiązywania się z podpisanej umowy”. Trzeba też podkreślić, za odbiór i zagospodarowanie tych butelek wrzucanych do specjalnych pojemników miasto nie ponosiło żadnych kosztów. W Przemyślu prowadzona jest także akcja zbierania plastikowych korków, a jednak pojemniki w kształcie serduszek nie wzbudziły już takich protestów – podsumował W. Wołczyk.

Ktoś jednak zdecydował się na swoistą samowolkę, która błyskawicznie została wychwycona przez monopolistę na przemyskim rynku odpadów komunalnych. Nie było to fortunne.

Życzyć sobie i mieszkańcom trzeba, aby osiągnęła wskaźniki recyklingu zawarte w umowie...


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    krzyś - niezalogowany 2021-07-08 20:58:51

    W Niemczech kupuję sześć butelek wody mineralnej w pet, w kasie mam doliczany tzw.pfand czyli kaucja w kwocie 0.25 eurocent po wypiciu zbieram te butelki idę do automatu w sklepie wrzucam i dostaję kwit zwrotny i nie ma znaczenia czy ja dziś kupie te butelki w Monachium a za tydzień oddam je w sklepie w Berlinie zawsze w każdym dużym sklepie gdzie jest automat do zwrotu nie będzie problemu ze zwrotem.Większość sieci niemieckich jak  Lidl,Rewe,Penny,Netto przyjmują pety oraz inne opakowania zwrotne.Jestem już kupe lat w reichu i nie znalazłem w śmieciach ani na ulicy żadnych petów,puszek i innych opakowań zwrotnych...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przemyślanin - niezalogowany 2021-07-08 22:39:35

    Więc ustawione pojemniki na zakrętki są nielegalne?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jeżyk - niezalogowany 2021-07-08 22:46:42

    Krzyś, hallo - to Przemyśl mie żadne niemce. Tutaj pety jedynie na ulicy leżą

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama