Mimo że zakazy i ograniczenia dotyczące ruchu pojazdów na ulicach Starego Miasta, będącego przecież sercem Parku Kulturowego Miasta Przemyśla, obowiązywały, nie były, niestety, respektowane. Nie były także egzekwowane przez odpowiedzialne służby. Czy to się wreszcie zmieni?
13 listopada br. doszło do spotkania, które zorganizował przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Marcin Kowalski z przedstawicielami 30 firm, przedsiębiorstw, osób prywatnych itp., prowadzących działalność gospodarczą o obrębie przemyskiej starówki.
Głównym tematem dysput było wspólne wypracowanie propozycji zmian, zmierzających do zmniejszenia ruchu samochodowego na terenie Starego Miasta. Pomysły zostały ujęte w pięciu głównych punktach, które oczywiście wymagają uszczegółowienia. Zwłaszcza jeśli chodzi o konkretne ustalenie granic wskazywanego w piśmie Starego Miasta, jak również kwestii, kto ma egzekwować przytoczone poniżej zapisy[paywall].
Jeśli wspomniane pięć punktów zostanie wprowadzonych w życie, dość znacznie powinno to ograniczyć ruch w obrębie starówki. Jakie to punkty? Po pierwsze: w godzinach od 12 do 21 w soboty i niedziele zostałby wprowadzony całkowity zakaz poruszania się samochodów dostawczych w obrębie Starego Miasta. Po drugie: od poniedziałku do niedzieli obowiązywałby wjazd na teren Starego Miasta tylko i wyłącznie dla mieszkańców tego rejonu i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w tym rejonie.
– To wiązałoby się z przygotowaniem i wydaniem specjalnych identyfikatorów, uprawniających do wjazdu mieszkańców i postoju do 15 minut przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w tym rejonie
Reklama
– wyjaśnił M. Kowalski.
Po trzecie: dla przedsiębiorców wyznaczono by dwa specjalne miejsca parkingowe przy ul. Ratuszowej 16, na wysokości popularnej „zielonej budki” (oczywiście poniżej niej, tuż obok schodów prowadzących na ul. Kazimierzowską) oraz jedno specjalne miejsce parkingowe na wysokości Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Czwarte rozwiązanie to przeniesienie znaku „zakaz wjazdu” (B-2) zamontowanego obecnie na budynku Urzędu Miejskiego w Przemyślu od strony wjazdu na ulicę Mostową z ulicy Ratuszowej na Rynek 1, w bezpośrednim sąsiedztwie bistra „Selfier”. Piąte: montaż w niedalekiej przyszłości automatycznych słupków (na odczyt rejestracji) w okolicach wjazdu na ulicę Kazimierzowską od strony ulicy Ratuszowej (koło szalet miejskich).
– Te propozycje zyskały przychylność wszystkich osób obecnych na spotkaniu. Pismo z prośbą o zmianę organizacji ruchu na starówce skierowałem do prezydenta miasta Wojciech Bakuna. Od niego zależy, czy do nich dojdzie
– podsumował przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu M. Kowalski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze