Sprawozdanie z tego, co działo się w tym okresie (koncerty, spektakle, wystawy, kiermasze, konkursy i działalność edukacyjna) zajęłoby kilka stron naszego tygodnika, więc poprosiliśmy Janusza Czarskiego, dyrektora Centrum Kulturalnego, o przedstawienie kilku sztandarowych, cyklicznie realizowanych projektów.
Sukces polega na tym, że dzieje się to w miejscu szczególnym, na obrzeżach Rzeczpospolitej. W starym, zrujnowanym gmachu teatru dworskiego na kilka dni gromadzimy miłośników teatru. Poza ich środowiskiem, z dala od miejskiego gwaru, dajemy im szansę, żeby pokazali, co robią i wspólnie rozmawiali o tym, co w teatrze jest ważne. To stanowi wartość samą w sobie i jest naszym wspólnym dorobkiem.
Przenieśmy się z teatru na ulicę.
– Kolejnym takim przedsięwzięciem jest[paywall] Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych, który miał różne nazwy, ale najważniejsze jest sięganie do różnych elementów dziedzictwa kulturowego, żeby je promować i utrwalać tak długo, dopóki są ludzie, dla których jest to ważne, których te treści wzruszają.
Nie ma już dziś podwórek, ale są artyści, zespoły kultywujące podwórkową poetykę i naszym zadaniem jest im pomóc i umożliwić im twórczość. Tu dodam, że w tym roku festiwal z powodu tego, co się dzieje, został przeniesiony na koniec czerwca i mogę zdradzić, że już się zgłosiło siedem kapel.
Mówiąc o działalności Centrum Kulturalnego, chyba nie sposób pominąć jazzu.
– Nasze trzecie doświadczenie w realizacji dużych projektów jest związane z muzyką, a konkretnie z jazzem. Zaczęło się wiele lat temu od skromnych koncertów, potem były Mikołajki Jazzowe. W Przemyślu grała pierwsza liga jazzowa, koncertowali zagraniczni artyści i powstało wcale niemałe środowisko melomanów.
Już za czasów Centrum Kulturalnego formuła jazzowych spotkań została zmodernizowana. Zaprosiliśmy do współpracy ważnego partnera, jakim było lwowskie środowisko jazzowe. W rezultacie powstał „Jazz bez”, międzynarodowy festiwal realizowany w Przemyślu i kilku miastach Ukrainy. Niezależnie od festiwalu, który trwa kilka dni, przez cały rok realizujemy projekt „CK Jazz”, który będziemy kontynuować tak długo, jak będą odbiorcy.
O czym jeszcze warto wspomnieć, podsumowując trzydzieści lat działalności?
– Są jeszcze dwa elementy tego pejzażu, jakim jest Centrum Kulturalne. Pierwszy to działalność edukacyjna i artystyczna, będąca uzupełnieniem standardowego wykształcenia, jakie oferują szkoły. Realizują to działające u nas zespoły: muzyczne, plastyczne, teatralne i taneczne. W tej chwili w zajęciach tych zespołów bierze udział ponad dwieście osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Ta nasza aktywność edukacyjna jest ważna, gdyż, jeśli nie będziemy do tego przykładać wagi, może dojść do sytuacji, w której sprowadzimy tutaj artystów czy wystawy, ale nie będzie zainteresowanych nimi. Kolejnym elementem jest to, że od czasów powiatowego, a potem Wojewódzkiego Domu Kultury działalność ma charakter szerszy, wykraczający poza obszar miasta.
Nasza aktywność w terenie wynika z tego, że jesteśmy do niej zapraszani przez aktywne samorządy albo instytucje czy podmioty działające poza Przemyślem.
Dziękuję za rozmowę.

fot.Jacek Szwic
Uhonorowani Krzyżami Zasługi i Medalami za Długoletnią Służbę.
We wtorek, 31 maja, w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbyła się uroczysta akademia z okazji jubileuszu trzydziestolecia tej instytucji.
W spotkaniu udział wzięli: wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Huk, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Robert Godek, starosta przemyski Jan Pączek, starosta lubaczowski Zenon Swatek, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, burmistrz miasta i gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego ks. Marek Wojnarowski, przedstawiciele służb mundurowych, wójtowie, przedstawiciele samorządów oraz byli pracownicy Centrum Kulturalnego.
Miłym akcentem uroczystości było uhonorowanie pracowników medalami państwowymi i odznakami resortowymi.
Srebrny Krzyż Zasługi otrzymały: Halina Paszkowska, Helena Piaskowska i Dorota Pantuła-Ferlejko. Złoty Medal za Długoletnią Służbę odebrał Ireneusz Kolaszko, natomiast Srebrny Medal za Długoletnią Służbę przyznano Marii Wróbel i Magdalenie Grygowicz.
Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odznaczeni zostali: Krystyna Juźwińska, Piotr Bałajan, Sylwia Błaut-Kowalczyk, Piotr Krygowski, Agata Hemon i Maria Jolanta Nowak.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.

fot.Jacek Szwic
Wyróżnieni odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Jubileusz Centrum Kulturalnego jest okazją do przypomnienia historii budynku, w którym funkcjonuje, tym bardziej, że budynek został zbudowany celem użyteczności publicznej i od początku, z małymi przerwami, służył kulturze.
2 sierpnia 1894 roku położono kamień węgielny pod budowę gmachu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ul. Długiej (obecnie Dworskiego). Podczas I wojny światowej obiekt był kwaterą wojska austro-węgierskiego, a następnie pełnił funkcję szpitala wojskowego. Potem była tu stacja formujących się Legionów Polskich.
W okresie międzywojennym „Sokół” w Przemyślu prowadził ożywioną działalność gimnastyczną oraz kulturalną. Po wybuchu II wojny krótko działał tam punkt mobilizacyjny żołnierzy Wojska Polskiego, a po zajęciu Przemyśla przez Sowietów był tam kinoteatr zwany Domem Armii Czerwonej.
Podczas okupacji hitlerowskiej w budynku funkcjonował Oficerski Klub Kultury. W 1946 roku powstał tam Powiatowy Dom Kultury Związków Zawodowych, który prowadził działalność kulturalno-oświatową. Na przełomie roku 1963 i 1964 zmieniono nazwę placówki na Przemyski Dom Kultury, podległy organizacyjnie Wydziałowi Kultury Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.
Po zmianach administracyjnych w czerwcu 1975 roku PDK przemianowano na Wojewódzki Dom Kultury, który działał w oparciu o działy, filie i gminne ośrodki kultury w dziedzinach kultury: oświatowej, artystycznej i instrukcyjno-metodycznej. W 1991 roku nazwę placówki zmieniono na Centrum Kulturalne.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze