Reklama

Centrum Kulturalne w Przemyślu świętuje 30-lecie działalności

03/06/2022 09:27

Sprawozdanie z tego, co działo się w tym okresie (koncerty, spektakle, wystawy, kiermasze, konkursy i działalność edukacyjna) zajęłoby kilka stron naszego tygodnika, więc poprosiliśmy Janusza Czarskiego, dyrektora Centrum Kulturalnego, o przedstawienie kilku sztandarowych, cyklicznie realizowanych projektów.

Sukces polega na tym, że dzieje się to w miejscu szczególnym, na obrzeżach Rzeczpospolitej. W starym, zrujnowanym gmachu teatru dworskiego na kilka dni gromadzimy miłośników teatru. Poza ich środowiskiem, z dala od miejskiego gwaru, dajemy im szansę, żeby pokazali, co robią i wspólnie rozmawiali o tym, co w teatrze jest ważne. To stanowi wartość samą w sobie i jest naszym wspólnym dorobkiem.  


Przenieśmy się z teatru na ulicę.

– Kolejnym takim przedsięwzięciem jest[paywall] Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych, który miał różne nazwy, ale najważniejsze jest sięganie do różnych elementów dziedzictwa kulturowego, żeby je promować i utrwalać tak długo, dopóki są ludzie, dla których jest to ważne, których te treści wzruszają.

Nie ma już dziś podwórek, ale są artyści, zespoły kultywujące podwórkową poetykę i naszym zadaniem jest im pomóc i umożliwić im twórczość. Tu dodam, że w tym roku festiwal z powodu tego, co się dzieje, został przeniesiony na koniec czerwca i mogę zdradzić, że już się zgłosiło siedem kapel.

Reklama

Mówiąc o działalności Centrum Kulturalnego, chyba nie sposób pominąć jazzu.

– Nasze trzecie doświadczenie w realizacji dużych projektów jest związane z muzyką, a konkretnie z jazzem. Zaczęło się wiele lat temu od skromnych koncertów, potem były Mikołajki Jazzowe. W Przemyślu grała pierwsza liga jazzowa, koncertowali zagraniczni artyści i powstało wcale niemałe środowisko melomanów.

Już za czasów Centrum Kulturalnego formuła jazzowych spotkań została zmodernizowana. Zaprosiliśmy do współpracy ważnego partnera, jakim było lwowskie środowisko jazzowe. W rezultacie powstał „Jazz bez”, międzynarodowy festiwal realizowany w Przemyślu i kilku miastach Ukrainy. Niezależnie od festiwalu, który trwa kilka dni, przez cały rok realizujemy projekt „CK Jazz”, który będziemy kontynuować tak długo, jak będą odbiorcy.

Reklama

O czym jeszcze warto wspomnieć, podsumowując trzydzieści lat działalności?

– Są jeszcze dwa elementy tego pejzażu, jakim jest Centrum Kulturalne. Pierwszy to działalność edukacyjna i artystyczna, będąca uzupełnieniem standardowego wykształcenia, jakie oferują szkoły. Realizują to działające u nas zespoły: muzyczne, plastyczne, teatralne i taneczne. W tej chwili w zajęciach tych zespołów bierze udział ponad dwieście osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Ta nasza aktywność edukacyjna jest ważna, gdyż, jeśli nie będziemy do tego przykładać wagi, może dojść do sytuacji, w której sprowadzimy tutaj artystów czy wystawy, ale nie będzie zainteresowanych nimi. Kolejnym elementem jest to, że od czasów powiatowego, a potem Wojewódzkiego Domu Kultury działalność ma charakter szerszy, wykraczający poza obszar miasta.

Nasza aktywność w terenie wynika z tego, że jesteśmy do niej zapraszani przez aktywne samorządy albo instytucje czy podmioty działające poza Przemyślem.

Reklama

Dziękuję za rozmowę.


fot.Jacek Szwic
Uhonorowani Krzyżami Zasługi i Medalami za Długoletnią Służbę.

Medale i odznaczenia

We wtorek, 31 maja, w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbyła się uroczysta akademia z okazji jubileuszu trzydziestolecia tej instytucji.

W spotkaniu udział wzięli: wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Huk, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Robert Godek, starosta przemyski Jan Pączek, starosta lubaczowski Zenon Swatek, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, burmistrz miasta i gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego ks. Marek Wojnarowski, przedstawiciele służb mundurowych, wójtowie, przedstawiciele samorządów oraz byli pracownicy Centrum Kulturalnego.

Reklama

Miłym akcentem uroczystości było uhonorowanie pracowników medalami państwowymi i odznakami resortowymi.

Srebrny Krzyż Zasługi otrzymały: Halina Paszkowska, Helena Piaskowska i Dorota Pantuła-Ferlejko. Złoty Medal za Długoletnią Służbę odebrał Ireneusz Kolaszko, natomiast Srebrny Medal za Długoletnią Służbę przyznano Marii Wróbel i Magdalenie Grygowicz.

Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odznaczeni zostali: Krystyna Juźwińska, Piotr Bałajan, Sylwia Błaut-Kowalczyk, Piotr Krygowski, Agata Hemon i Maria Jolanta Nowak.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.


fot.Jacek Szwic
Wyróżnieni odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Reklama



Historia obiektu

Jubileusz Centrum Kulturalnego jest okazją do przypomnienia historii budynku, w którym funkcjonuje, tym bardziej, że budynek został zbudowany celem użyteczności publicznej i od początku, z małymi przerwami, służył kulturze.

2 sierpnia 1894 roku położono kamień węgielny pod budowę gmachu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ul. Długiej (obecnie Dworskiego). Podczas I wojny światowej obiekt był kwaterą wojska austro-węgierskiego, a następnie pełnił funkcję szpitala wojskowego. Potem była tu stacja formujących się Legionów Polskich.

W okresie międzywojennym „Sokół” w Przemyślu prowadził ożywioną działalność gimnastyczną oraz kulturalną. Po wybuchu II wojny krótko działał tam punkt mobilizacyjny żołnierzy Wojska Polskiego, a po zajęciu Przemyśla przez Sowietów był tam kinoteatr zwany Domem Armii Czerwonej.

Podczas okupacji hitlerowskiej w budynku funkcjonował Oficerski Klub Kultury. W 1946 roku powstał tam Powiatowy Dom Kultury Związków Zawodowych, który prowadził działalność kulturalno-oświatową. Na przełomie roku 1963 i 1964 zmieniono nazwę placówki na Przemyski Dom Kultury, podległy organizacyjnie Wydziałowi Kultury Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.

Po zmianach administracyjnych w czerwcu 1975 roku PDK przemianowano na Wojewódzki Dom Kultury, który działał w oparciu o działy, filie i gminne ośrodki kultury w dziedzinach kultury: oświatowej, artystycznej i instrukcyjno-metodycznej. W 1991 roku nazwę placówki zmieniono na Centrum Kulturalne.




Jacek Szwic
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama