Reklama

Centrum przesiadkowe w Jarosławiu z tzw. funduszy norweskich

Po Przemyślu władze Jarosławia podpisały umowę na finansowe wsparcie stworzonych przez siebie projektów w ramach programu „Rozwój lokalny”. Projektów, które otrzymają wsparcie z tzw. funduszy norweskich i EOG.

– Program „Rozwój lokalny” to kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich miast. To zmiany w jakości środowiska, wsparcie przedsiębiorczości, efektywności administracji publicznej i standardu życia mieszkańców małych i średnich miast. Jako ministerstwo wspieramy te projekty – powiedziała podczas podpisania umowy w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak[paywall].

– Podkarpackie samorządy, w tym Jarosław czy Przemyśl, dzięki wsparciu z tego programu mogą realizować prorozwojowe inwestycje. Przygotowane przedsięwzięcia przyczynią się do kompleksowego rozwoju środowiskowego, społecznego, gospodarczego i instytucjonalnego zwycięskich miast – dodała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Reklama

Kilkanaście dni temu umowę na dofinansowanie z tzw. funduszy norweskich i EOG podpisały władze Przemyśla. 15 grudnia br. to samo uczyniły władze Jarosławia. Burmistrz Waldemar Paluch był gościem wojewody E. Leniart wspólnie z włodarzami: Jasła, Krosna i Niska. Każdy z samorządów na realizację swoich projektów otrzyma po ok. 15 mln zł.

Co powstanie w Jarosławiu?

Władze Jarosławia zrealizują działania w zakresie adaptacji do zmian klimatu i poprawy jakości powietrza. Bardzo ważne będą też działania na rzecz tzw. transformacji cyfrowej, które poprawią jakość świadczonych przez miasto usług oraz jakość życia mieszkańców.

Reklama

– Podpisana umowa dotyczy bardzo ważnego dla naszego miasta projektu, nad którym przez półtora roku pracowało wielu ludzi. Jego realizacja pozwoli nam przede wszystkim zadbać o sferę społeczną, o poprawę jakości powietrza, poprzez uruchomienie ekologicznego transportu publicznego, stworzenie ważnego Centrum Przesiadkowego przy dworcu PKP, wdrożenie Smart City, czyli zinformatyzowanie wielu usług. Tak, aby znacznie ułatwić życie ludziom i zachęcić ich do tego, aby związali swoją przyszłość właśnie z naszym miastem. Bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy tak duże dofinansowanie, które pozwoli nam uczynić Jarosław miejscem przyjaznym do życia, mieszkania i pracy – powiedział burmistrz Jarosławia W. Paluch.







Co to są fundusze norweskie?

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. fundusze norweskie i EOG) to specjalna pula środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy środkowej i południowej oraz krajom bałtyckim.

W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami. Polska już po raz trzeci będzie korzystać z tych środków. Do dyspozycji na lata 2014 – 2021 mamy 809 mln euro. Umowa na realizację programu „Rozwój lokalny” opiewa na sumę 117,6 mln euro, z czego 15 procent tej kwoty, czyli 17,6 mln euro, to tzw. wkład krajowy.

KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama