Po Przemyślu władze Jarosławia podpisały umowę na finansowe wsparcie stworzonych przez siebie projektów w ramach programu „Rozwój lokalny”. Projektów, które otrzymają wsparcie z tzw. funduszy norweskich i EOG.
– Program „Rozwój lokalny” to kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich miast. To zmiany w jakości środowiska, wsparcie przedsiębiorczości, efektywności administracji publicznej i standardu życia mieszkańców małych i średnich miast. Jako ministerstwo wspieramy te projekty – powiedziała podczas podpisania umowy w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak[paywall].
– Podkarpackie samorządy, w tym Jarosław czy Przemyśl, dzięki wsparciu z tego programu mogą realizować prorozwojowe inwestycje. Przygotowane przedsięwzięcia przyczynią się do kompleksowego rozwoju środowiskowego, społecznego, gospodarczego i instytucjonalnego zwycięskich miast – dodała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Kilkanaście dni temu umowę na dofinansowanie z tzw. funduszy norweskich i EOG podpisały władze Przemyśla. 15 grudnia br. to samo uczyniły władze Jarosławia. Burmistrz Waldemar Paluch był gościem wojewody E. Leniart wspólnie z włodarzami: Jasła, Krosna i Niska. Każdy z samorządów na realizację swoich projektów otrzyma po ok. 15 mln zł.
Władze Jarosławia zrealizują działania w zakresie adaptacji do zmian klimatu i poprawy jakości powietrza. Bardzo ważne będą też działania na rzecz tzw. transformacji cyfrowej, które poprawią jakość świadczonych przez miasto usług oraz jakość życia mieszkańców.
– Podpisana umowa dotyczy bardzo ważnego dla naszego miasta projektu, nad którym przez półtora roku pracowało wielu ludzi. Jego realizacja pozwoli nam przede wszystkim zadbać o sferę społeczną, o poprawę jakości powietrza, poprzez uruchomienie ekologicznego transportu publicznego, stworzenie ważnego Centrum Przesiadkowego przy dworcu PKP, wdrożenie Smart City, czyli zinformatyzowanie wielu usług. Tak, aby znacznie ułatwić życie ludziom i zachęcić ich do tego, aby związali swoją przyszłość właśnie z naszym miastem. Bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy tak duże dofinansowanie, które pozwoli nam uczynić Jarosław miejscem przyjaznym do życia, mieszkania i pracy – powiedział burmistrz Jarosławia W. Paluch.
Co to są fundusze norweskie?
Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. fundusze norweskie i EOG) to specjalna pula środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy środkowej i południowej oraz krajom bałtyckim.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze