Centrum Usług Społecznych w Adamówce funkcjonuje wprawdzie od 1 lipca, ale oficjalne otwarcie placówki miało miejsce dopiero 26 listopada, bo wydarzenie postanowiono połączyć z obchodami Dnia Pracownika Socjalnego. Na przekształceniu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w CUS zyskali przede wszystkim mieszkańcy gminy.
Centrum Usług Społecznych „Społeczna Adamówka” powstało na bazie funkcjonującego w Adamówce przeszło 30 lat Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Dzięki kierownik tej placówki Malwinie Misiąg, a obecnej szefowej CUS – autorce projektu, na który udało się pozyskać prawie 2,5 mln ministerialnego dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – nowo powstała instytucja może realizować szeroki wachlarz usług odpowiadających na konkretne potrzeby mieszkańców gminy.
W ramach projektu do końca lipca 2023 r. wszystkie[paywall] są bezpłatne.
26 listopada uroczystego symbolicznego przecięcia wstęgi, stanowiącego oficjalne otwarcie nowo utworzonej instytucji, dokonali: gospodarz gminy Adamówka Edward Jarmuziewicz wespół z sekretarzem gminy Łukaszem Kominko, przewodniczącym rady gminy Janem Kyciem, szefową CUS Malwiną Misiąg, dyrektorem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie Jerzym Jęczmienionką, wicestarostą Jackiem Kierepką oraz proboszczem parafii pw. św. Judy Tadeusza w Krasnem ks. Stefanem Nogajem.
Na wydarzeniu nie zabrakło oczywiście przedstawicieli samorządu województwa i samorządu gminy, a także instytucji, spółdzielni socjalnych i ośrodków pomocy społecznej z regionu, placówek edukacyjnych w Adamówce i Majdanie Sieniawskim oraz oczywiście samych pracowników CUS.
Podsumowaniem wydarzenia były uroczyste obchody nawiązujące do przypadającego 21 listopada Dnia Pracownika Socjalnego. Goście uraczeni zostali poczęstunkiem przygotowanym przez Adamowską Spółdzielnię Socjalną „AS”. O ich dobre nastroje zadbali natomiast członkowie Klubu Seniora w Adamówce, którzy zaprosili na spektakl pt. „Dzień Pluszowego Misia”.
Na przekształceniu GOPS w CUS zyskali mieszkańcy gminy. Poza podstawowym systemem zabezpieczenia społecznego w zakresie świadczeń pieniężnych, jaki daje system pomocy społecznej, placówka zapewnia im też dostęp do spersonalizowanych usług społecznych, bez względu na osiągany dochód.
– Zanim doszło do przekształcenia ośrodka pomocy społecznej w CUS, konieczna była diagnoza potrzeb społecznych mieszkańców naszej gminy. Potem był też czas na społeczne konsultacje. Znając potrzeby, mogliśmy tak zaplanować usługi, jakie będą świadczone, by dokładnie odpowiadały one na aktualne zapotrzebowanie – mówi dyrektor CUS Malwina Misiąg.
A czego potrzebowali mieszkańcy?
– Uruchomiliśmy dwa pakiety usług: jeden adresowany do osób starszych i niepełnosprawnych, a drugi do rodzin z dziećmi. Pierwszy obejmuje usługę asystenta osoby starszej, asystenta osoby niepełnosprawnej i opiekę wytchnieniową. Uruchomiliśmy też 3 kluby seniora w 3 sołectwach naszej gminy, gdzie seniorzy w wieku 60 plus mają możliwość spędzania aktywnie czasu. Zadaniem tych klubów jest też aktywizacja społeczna tych osób, mająca zapobiec wykluczeniu społecznemu, które często dotyka osoby już nieaktywne zawodowo. Stwarzamy seniorom możliwość spotkania, uczestnictwa w różnego typu zajęciach: teatralnych, dietetycznych, gimnastycznych. Natomiast jeśli chodzi o usługi adresowane do rodzin z dziećmi, w 3 sołectwach uruchomiliśmy 3 placówki wsparcia dziennego, których zadaniem jest zagospodarowanie dzieciom i młodzieży czasu wolnego. Są to placówki o charakterze opiekuńczo-specjalistycznym. Poza samą opieką oferują również wsparcie specjalistyczne dzieciom i młodzieży od 7 do 18 roku życia. Jest to na przykład pomoc logopedy, pedagoga, psychologa, socjoterapeuty czy zajęcia korekcyjne – wylicza M. Misiąg.
Dofinansowanie pozyskane na realizację projektu pozwalającego na powstanie CUS nie wymagało wkładu własnego z budżetu gminy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jak sądzę, ci dygnitarze z Adamówki nie wiedzą, że wstęga do przecięcia jest w kolorze barw narodowych! Jak sądzę nie wiedzą również, że wstęga w tych barwach nie może być użyta do takiego celu! Żałosne...
We and our sisters think this is a very good website.https://www.canadaescortspage.com
Jak sądzę, ci dygnitarze z Adamówki nie wiedzą, że wstęga do przecięcia jest w kolorze barw narodowych! Jak sądzę nie wiedzą również, że wstęga w tych barwach nie może być użyta do takiego celu! Żałosne...
We and our sisters think this is a very good website.https://www.canadaescortspage.com