Zawiadomienie o inicjatywie przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania wójta Gminy Wiązownica zostało przyjęte przez Komisarza Wyborczego w Przemyślu. Trwa zbieranie podpisów pod wnioskiem.
Głównym zarzutem podnoszonym przez inicjatorów referendum jest odsuwanie mieszkańców od współdecydowania o sprawach wsi. Wójt uważa, że stający za wnioskiem stanowią nieliczną grupę mieszkańców, a ich zarzuty nie mają potwierdzenia.
W 2007 r. gmina za zgodą mieszkańców Radawy zdecydowała o sprzedaży około 130 działek wyodrębnionych z mienia komunalnego. Problem się pojawił, gdy zaczęły wpływać pieniądze od nowych właścicieli. – Chcieliśmy, jako wieś, współdecydować o ich przeznaczeniu. Usłyszeliśmy, że nam nic do tego[paywall] – wspomina Bogusław Adamiec, sołtys Radawy. – Były plany. Mieszkańcy spodziewali się, że z dodatkowych dochodów zostaną wykonane najbardziej potrzebne inwestycje. Wójt nawet nie chciał nas słuchać – dodaje Józef Pietryna, jeden z inicjatorów referendum.
Potem wydzielono działki na obszarze przeznaczonym przez przedstawicieli miejscowości do wykorzystania rekreacyjnego i pod zieleń. Powstało ok. 100. Większość już została sprzedana. Wiejski samorząd nie wyraził zgody na podział i sprzedaż. Kolejny problem pojawił się przy przetargu na dzierżawę komunalnego pastwiska. Wójt znowu nie uzyskał zgody wsi. Decyzja mimo wszystko zapadła. Po drodze pojawiły się zarzuty ze strony osób tworzących dziś grupę inicjatywną o złamanie prawa przez wójta i przewodniczącego rady gminy.
– Wezwałem radę do usunięcia naruszeń prawa, a gdy to nie poskutkowało, zaskarżyłem jej decyzję do wojewody i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – wspomina B. Adamiec. – Sąd nie rozpatrywał sprawy. Uznał tylko, że sołtys nie ma interesu prawnego i sprawy oddalił. Wyszło, że nie mam prawa skarżyć gminy – dodaje sołtys. Wniosek o kasację wyroku WSA złożony do Naczelnego Sądu Administracyjnego w dwóch postępowaniach nie odniósł skutku. NSA utrzymał wcześniejszą decyzję w mocy. Trzecia sprawa jeszcze się toczy.
– Radawa to złożony organizm. Dzięki temu, że się rozwija, wiele osób ma pracę. Zyskali mieszkańcy. Ceny gruntów wzrosły w ciągu ostatnich lat dziesięciokrotnie. W tej miejscowości jest około tysiąca domków letniskowych. Ich właściciele też mają swój udział w dochodach gminy – wyjaśnia wójt.
M. Ryznar zwraca uwagę, że sądy nie podzieliły zdania wnioskujących co do zasadności złożonej skargi. – W większości były to grunty komunalne niepochodzące z mienia wiejskiego. W księgach wieczystych nie ma wpisu o prawie wsi do tych nieruchomości – mówi wójt. Przed sprzedażą opracowano plany podziału. Do przygotowanych projektów można było się odnieść.
– Zarzuty podawane jako uzasadnienie do wniosku o referendum są zasłoną dymną, próbą wprowadzenia wyborców w błąd. Komitet występujący w imieniu mieszkańców wsi twierdzi, że w miejscowości nic się nie dzieje. Wbrew tym twierdzeniom wieś się rozwija. Bierzemy pod uwagę zdanie wszystkich mieszkańców i na nim opieramy swoje działania – mówi M. Ryznar.
– Przedstawione we wniosku zarzuty mogę łatwo odeprzeć. W ostatnim roku rozliczeniowym uzyskaliśmy ponad 23 miliony złotych wsparcia zewnętrznego. Daje nam to drugie miejsce po Przemyślu w przeliczeniu na osobę w regionie. Nakłady inwestycyjne są wysokie zarówno kwotowo, jak i procentowo. W tym roku przekroczą 7 milionów złotych. Myślę, że każdy obserwator potwierdzi, iż gmina się rozwija. Dług w wysokości 7 – 8 milionów złotych możemy spłacić w ciągu roku. Wystarczy, że podniesiemy podatki do stawek obowiązujących w części sąsiednich gmin. Nie było i nie ma żadnego zagrożenia w płynności finansowej gminy. Zdolność do dialogu społecznego nie polega na słuchaniu każdego i w każdej sytuacji. To nie konieczność słuchania dyktatu towarzystwa spod sklepu. Płacą mi za decyzje. Rada gminna opiniująca wnioski inwestycyjne w większości rozumie moje intencje, które są oparte na opiniach mieszkańców. Powiem nieskromnie, gdyby nie moje działania w Radawie, to wioska zarosłaby krzakami, a nie była chlubą gminy i powiatu. Kończąc, nie pozwolę obrażać ludzi, którzy uwierzyli, że gmina Wiązownica to normalna gmina, w której goście są mile widziani. Straszenie odbieraniem nieruchomości jest żenujące. Za to mogę tylko wszystkich przeprosić – odpowiada M. Ryznar.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.a co z referendum w sprawie odwołania waszego księdza, któremu przeszkadzają piłkarze?
jak powołają na wójta Kazika "Gulę" i na sekretarkę Maryśkę to mają nasze głosy poparcia
Przecież ci goscie na zdjęciach to dzięki wójtowi żyją.. ten w srodku ma swoj niezły biznes...wiec nie rozumiem...jak.by nie wójt to radawa byla by zwykła wsia z bajorem na srodku..a tak rozkwita ...poknijcie sie w te siwe pisowskie pały...
wojt za duzo zrobil ale znajdzie sie taki ktos i musi to zniszczyc te pomysly referendalne to glupota i kto to zaplaci panowie na zdjeciu WSTYD
panowie z fotografii co reprezentujecie sobą nic popatrzcie w lustro w środku mer po lewej przybłęda po prawej stuletnia mumia biorą się za referendum śmiech na całe województwo o czym mówicie panowie już mieliście swoje pięć minut sołtysie ustąp z honorem zachowaj odrobinę godności i jeszcze jedna mała prośba nie powołuj się na mieszkańców bo większość cię nie popiera i niemów w ich imieniu tylko w swoim już niedługo utracisz moc.
oglądałem obrady waszej słynnej sesji panie rożek zachowujesz się pan jakbyś miał owsiki a w paluszki trzeba było wziąć swojej baby kukiełki bo to ty robiłeś największy teatr mądrzysz się choć głupi jesteś jak but. Myślisz że jak masz pół licencjatu jarosławskiego to jesteś kim nikim! chwalisz się podpisami na referendum przeciw wójtowi macie 1000 podpisów już to widzę mój sąsiad sam podpisał za 5 osób których niema bo pracują w Anglii pytam go to poco podpisałeś a on bo tak kazał stary alkoholik. martwisz się radawę niepotrzebnie oni sobie poradzą bez szulanów panie rożek macie nadzieje że zrobicie pucz i przejmiecie władze w gminę i radawę a tym dwóm z radawy obiecałyście posady im i ich rodzinom zapomnijcie może i z pana kawał chłopa głowę ma pan dużą mózgu zero pańska praca to teatrzyk i tej pani Baśka która była 500 kilom poza domem trzeba było za sponsorować tanie linie lotnicze a pani Ani i pani Renacie szacun za odwagę i prawdę.
Wypowiadają się tu chyba osoby, które nie mają pojęcia co się dzieje w Radawie. Wójt to człowiek bez kultury. Obraża mieszkańców. Wystarczy obejżeć sesje. A zastraszanie ludzi to nie jest rozwiązanie godne wójta.
Inicjatorzy referendum i ich chore ambicje, doprowadziły do tego, że teraz wstyd się przyznać, że jest się mieszkańcem Radawy. Każdy zdrowy na umyśle człowiek widzi, ile w Radawie zostało zrobione, że jest ona na nowo perełką gminy, ciągle doinwestowywaną. Dlatego, argumenty pod tytułem, że wójt źle gospodarzy, są z d..py wzięte. Niech Ci panowie spojrzą na siebie, ile zdziałali do tej pory?? Pan sołtys co takiego zrobił (oprócz tej szopki z referendum)??? a główny doradca sołtysa, który przepił kanalizacje dla Radawy kilka lat temu, teraz prężny działacz, tylko przykro, że znów ze szkodą dla Radawy...
BRAWO PANOWIE :) JESTEŚMY Z WAMI I JESTEŚMY Z WAS DUMNI :) NIE CHOWAJĄ GŁOWY W PIASEK I NIE SĄ PODPORZĄDKOWANI I UZALEŻNIENI OD WÓJTA JAK CO PONIEKTÓRZY MIESZKAŃCY :) IWONA PISZE O WSTYDZIE, JAKI WSTYD ??? DUMA I JESZCZE RAZ DUMA I GRATULACJE ZA ODWAGĘ I CIESZY MNIE TO ŻE SĄ JESZCZE JACYŚ LUDZIE KTÓRZY WALCZĄ O SWOJA GODNOŚĆ I SWOJE MIEJSCE ZAMIESZKANIA :) JESZCZE RAZ UKŁONY DLA WAS I SZACUNEK przyjaciel Radawy
Nie wiem komu jest wstyd że jest z Radawy bo ja akurat jestem bardzo dumny z Sołtysa i z tego że jestem z Radawy i jest dużo mieszkańców takich jak ja :) oczywiście jest grupa ludzi która jest uzależniona od wójta (min.mają pracę itd.) i niestety ze smutkiem to stwierdzam muszą robić tak jak wójt im zagra :( i myślę że większość negatywnych komentarzy piszą właśnie te osoby :)jest to przykre, że ocenia się ludzi za wygląd :( osoby które krytykują ludzi za ich wygląd mają ze sobą jakiś problem, chyba nie lubią patrzeć w lusterka :) Jestem dumny za ich odwagę, jestem dumny że są jeszcze ludzie w tej wsi którzy walczą o dobro mieszkańców :) DUMA PANOWIE I JESZCZE RAZ DUMA OBY TAK DALEJ , WALCZCIE I NIE PODDAWAJCIE SIĘ :)
rodzina sołtysa jest duża może różne bluźnierstwa pisać pan doradca też ma gromadę w domu która to lata na zmianę razem z nim a ostatnio zamieszkali u sołtysa śmiechu warte chyba zapomnieli że są pionkami w ręku szulanów panu sołtysowi po ZWALENIU WÓJTA OBIECALI STOŁEK A PANU DORADCY GŁÓWNEGO ARCHITEKTA GM. WIĄZOWNICA to mrzonki szulany nie lubią się dzielić nie macie godności ani honoru ale to norma u takich jak wy zatem do zobaczenia 21 tylko się nie zaplujcie do tego czasu
Cześć Boguś znamy się dobrze dlatego pozwalam sobie tak napisać czytam to wszystko i obserwuję od siebie powiem odpuść wiem że przegrasz referendum oszczędź sobie i swojej rodzinie stresu ,i nie ucz swoich dzieci agresywnych zachowań jesteś super gość tylko się pogubiłeś odetnij od siebie grubą kreską Józka Pietrynę z rodziną bo robią ci brudną robotę są nieszczerzy wobec ciebie to moja rada kiedyś przyjadę i popatrzę ci prosto w oczy powodzenia. Pozdrów żonę ;)
Cóż za hipokryzja Przyjacielu Bogusia:) tak dobrze się znacie że aż rady przyjacielskie i pozdrowienia dla żony przekazujesz w taki sposób. Mieszkańcy Radawy nie dajcie się tej niewoli XXI wieku jaka panuje w Radawie u co poniektórych. Niech wygra sprawiedliwość i mam nadzieję że 21 tak się stanie. Powodzenia Wam życzę i kłaniam się nisko Panom na zdjęciu, niech wygra sprawiedliwość
radawianie dajecie niezły cyrk ubaw po pachy jesteście zaściankowi dulska przy waszym sołtysie to porządnicka z niecierpliwością czekam na referendum by zobaczyć kto pojedzie na taczkach radawianie broncie radawy i nie oddajcie jej w rządy panom ze zdięcia kibicuje
Przyjacielu Radawy (zapewne z Mołodycza), taki jesteś dumny z tych Panów, jacy to odważni, że nie chowają głowy w piasek... Tylko ciekawe, gdzie byli w sobotę (06.08), jak była telewizja na ośrodku GOWiR. Pan sołtys został poproszony o udział w wywiadzie i komentarz całej tej sytuacji, i co?? i zwyczajnie stchórzył!!! Skoro jest tak przekonany o słuszności swych działań, dlaczego nie wystąpił publicznie, przed tv, mieszkańcami i turystami? I gdzie ta odwaga pytam się? Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd!!!
apel do tych mieszkańców radawy którym dobro radawy i jej sąsiadów leży na sercu pójdżcie 21 zagłosować głosujcie zaodwołaniem mówię to wprost bo radawa i zalew to jedno a nie jak oni myślą że radawa to dziura a zalew wójta to nieprawda wójtem kiedyś będzie ktoś inny mam nadzieje że równie mądry a zalew nadal będzie gminny . i nadal będzie wizytówką radawy i gminy Wiązownica a nie oddany w prywatne ręce i wtedy będziemy zaglądać tylko przez siatkę. nie dajcie się zbałamucić wiem pewien pan stawia nawet i rozdaje bimberek za głos dla nich nie dajcie się skusić albo wypijcie i zróbcie swoje zagłosujcie za odwołaniem sołtysa. jeszcze jedno może im zrobimy tą drogę do surmaczówki bo tam jeszcze wszyscy ci panowie mają łąki jakby była piękna droga to byłby handel działkami bo tyle im zostało z ojcowizny a tu dupa drogi brak no i robią referendum . kto rozumny to wie jak zagłosować. pomyślcie nad tym powodzenia jestem za radawą i radawiakami.
brawo radawiacy tak trzymajcie nie oddajcie swojej wioski kilku sprzedawczykom walczcie o wójta o zalew o czystą radawę i o sąsiednie małe wioski takie jak nasza cetula . jesteśmy z wami szkoda, że niemożemy wam pomóc głosując . trzymamy kciuki 21 powodzenia . radawiacy nie dajcie plamy odwołajcie sołtysa i jego klikę.
a co z referendum w sprawie odwołania waszego księdza, któremu przeszkadzają piłkarze?
jak powołają na wójta Kazika "Gulę" i na sekretarkę Maryśkę to mają nasze głosy poparcia
Przecież ci goscie na zdjęciach to dzięki wójtowi żyją.. ten w srodku ma swoj niezły biznes...wiec nie rozumiem...jak.by nie wójt to radawa byla by zwykła wsia z bajorem na srodku..a tak rozkwita ...poknijcie sie w te siwe pisowskie pały...