Reklama

Ćma bukszpanowa atakuje także w tym roku

20/06/2020 11:39

Azjatycki szkodnik przetrwał zimę i niewiele robi sobie ze starań ogrodników oraz miejskich służb – coraz więcej bukszpanów w Jarosławiu i Przeworsku ginie w oczach.

Zasuszone, najczęściej pokryte białą przędzą i odchodami bukszpany to nie efekt choroby czy suszy. Krzewy zaatakował wyjątkowo wredny szkodnik – ćma bukszpanowa. O pierwszych przypadkach wystąpienia ćmy w naszym regionie informowaliśmy już rok temu. Owad pojawił się najpierw w Przeworsku, gdzie mocno przetrzebił zieleń na tzw. starym cmentarzu. Już wówczas otrzymaliśmy sygnały, że ćma atakuje bukszpan także w Jarosławiu, ale dopiero w tym roku mamy pewność, że szkodnik zaatakował[paywall] szerokim frontem także tu. – W Jarosławiu odnotowano obecność ćmy bukszpanowej, a do urzędu dotarły sygnały od mieszkańców o tym, że bukszpany na terenie Nowego Cmentarza są w złej kondycji. Nie zostały one jednak posadzone przez zarządcę nekropolii ani służby miejskie. Nasadzenia wykonały osoby prywatne, właściciele poszczególnych grobów – mówi Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jarosławiu. A to wiąże ręce magistratowi, który nie może przecież ingerować w cudzą własność. Tam, gdzie z kolei może interweniować, walka z ćmą okazuje się bardzo nierówna. – Pod opieką służb miejskich znajdują się natomiast bukszpany rosnące w pobliżu pomnika Walk i Męczeństwa na ulicy Słowackiego. Faktycznie, zostały one zaatakowane i zniszczone przez szkodnika – ćmę bukszpanową, której zwalczanie jest bardzo trudne, a ewentualne opryski chemiczne niestety okazują się nieskuteczne – informuje I. Kmiecik. Niestety przedstawicielka ratusza nie ma zbyt dobrych informacji. – Zniszczone (suche) krzewy zostaną więc usunięte, a w ich miejsce jesienią pojawią się nowe nasadzenia – wyjaśnia.

 W Przeworsku też walczą

Niewiele lepiej jest w Przeworsku. – Na cmentarzu komunalnym (starym) stwierdzono, że praktycznie każdy bukszpan jest już chory – podaje z kolei Agnieszka Zakrzewska, sekretarz miasta. – Poddane opryskom w 2019 roku bukszpany ocalały i odradzają się, jednakże odnotowujemy nowe ogniska ćmy bukszpanowej – dodaje. Także w grodzie nad Mleczką trudnością w walce z azjatyckim najeźdźcą jest kwestia tego, że ten nie liczy się z podziałem na mienie komunalne i prywatne, atakując bukszpany bez różnicy. Stąd w przeworskim urzędzie miasta apel o możliwie szybkie podjecie walki z ćmą. – Zachęcamy do szybkiego podjęcia środków zaradczych, bo to jedyna szansa, by ocalić te piękne, zimozielone krzewy – zachęca A. Zakrzewska. – Prosimy o obejrzenie swoich bukszpanów od środka i sprawdzenie, czy nie mają uszkodzonych liści i zielono-czarnych gąsienic, a także przędzy i odchodów towarzyszących żerowaniu ćmy – radzi, zwracając uwagę na fakt, że w pierwszym etapie żerowania larwy te zjadają młode pędy, sieją zniszczenie wewnątrz krzewu, na tyle przebiegle, że z zewnątrz roślina nie zdradza żadnych objawów. – Zalecamy przeprowadzenie oprysku do zwalczania gąsienic. Należy użyć owadobójczych środków chemicznych o działaniu systemicznym (gwarantujących rozprzestrzenianie się po wszystkich tkankach rośliny). Preparat wnika do tkanki i razem z sokami rozprzestrzenia się po całej roślinie. Oprysk należy wykonać jak najszybciej i powtórzyć po miesiącu – apeluje przedstawicielka przeworskiego ratusza.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jotes - niezalogowany 2020-06-20 12:32:37

    W Przemyślu też.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    maja - niezalogowany 2020-06-20 22:01:51

    czy ta cma bukszpanowa  atakuje tylko bukszpan,czy inne rosliny tez?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama