Reklama

Co było i będzie, czyli... władze mówią jak jest

To była pierwsza po wakacjach konferencja prasowa, podczas której władze miasta przedstawiły co w br. już zrobiły, co robią i co robić będą dla mieszkańców nadsańskiego grodu. Takie „raporty” przedstawiane mają być co miesiąc.

W konferencji uczestniczyli: przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Lucyna Podhalicz, prezydent Robert Choma, jego zastępcy: Janusz Hamryszczak i Grzegorz Hayder oraz sekretarz miasta Dariusz Łapa. O większości wykonanych lub rozpoczętych inwestycji w mieście informowaliśmy na bieżąco, więc nie będziemy nad nimi po raz kolejny się rozwodzić. Prezentowane były m.in.: rondo im. mjra Władysława Koby, remonty ulic (Tatarskiej, Wysockiego, Piasta Kołodzieja czy Mickiewicza), termomodernizacja obiektów oświatowych w Przemyślu, zakupie autobusów komunikacji miejskiej, modernizacja stadionu lekkoatletycznego Juwenia, adaptacja lokali pod mieszkania socjalne czy rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie miasta. Poruszona została także kwestia reformy oświaty oraz jej skutków, o czym również szeroko informowaliśmy[paywall].

Była również mowa o budowie sal gimnastycznych przy Szkole Podstawowej nr 14 i I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego. Prezydent R. Choma zapewnił, że obie zostaną zrealizowane. – Zbyt wiele zabiegów kosztowały te inwestycje kolejne samorządy, aby teraz cokolwiek wymazywać gumką. Pozyskaliśmy pieniądze z zewnątrz i zdecydowanie chcemy zrealizować oba zadania. Będziemy mieć pieniądze na wkład własny. To będzie dla nas priorytet. Tak będziemy konstruowali budżet, że te pieniądze się znajdą – zapewnił R. Choma. 

Reklama

Prezydent miasta wspomniał także o swoim pobycie w Krynicy Zdroju na Forum Ekonomicznym. Tam zawiązała się – na razie ustna – inicjatywa zawarcia porozumienia o współpracy pomiędzy miastami: Krynica-Zdrój, Przemyśl, Rużomberk, Sárospatak i Truskawiec. Ma ona dotyczyć kooperacji o wymiarze naukowym, biznesowym i ekonomicznym, organizacji konferencji z cyklu „Europa Karpat”, a także konferencji dotyczących rozwoju regionu, a także spotkań w węższym gronie ekspertów.

Jakie plany?

Przedstawione zostały także najbliższe zamierzenia i plany inwestycyjne oraz przygotowane wnioski o pozyskanie pieniędzy z zewnątrz.

Reklama

Wraz z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej władze miasta są na etapie wstępnych rozmów ze słowackim partnerem na złożenie wspólnego wniosku do Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Słowacja. Dotyczyć będzie dalszych prac przy podziemnej trasie turystycznej. Prze Przewidywany zakres, to m.in.: przebudowa i wyposażenie istniejącej trasy (meble, scenografia, montaż urządzeń multimedialnych), budowa łącznika z budynkiem Rynek 9, wykonanie wystaw tematycznych  zagospodarowanie patio Muzeum Historii Miasta Przemyśla, budowa wyjścia ewakuacyjnego, przebudowa północno-wschodniej części Rynku.

Władze miasta są zdeterminowane co do budowy zespołu basenów. Gotowa jest już pełna dokumentacja projektowa, jak również pozwolenie na budowę. Kosztorys inwestorski przewiduje podzielenie inwestycji na dwa etapy o łącznej wartości 45 mln 32 tys. 49 zł. Pierwszy etap to budowa basenu wewnętrznego za 38 mln 779 tys. zł, drugi – budowa zespołu basenów zewnętrznych o wartości 6 mln 252 tys. zł.

Reklama

– Jedną z możliwości uzyskania środków zewnętrznych, które chcemy wykorzystać jest  wykorzystanie instrumentów, które znajdują się w ofercie Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju. Jednym z dwóch złożonych przez nas zgłoszeń jest właśnie inwestycja budowa zespołu basenów – zdradził R. Choma.

Władze chcą także doprowadzić wreszcie do modernizacji drugiej części Zielonego Rynku. Wniosek o dofinansowanie II etapu inwestycji został złożony w marcu br. do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Całkowita wartość projektu: 1 mln 932 tys. 756 zł (dofinansowanie: 999 tys. 847 zł). Za te pieniądze wyremontowana zostanie pozostała części placu handlowego, w tym straganów, zjazdów, małej architektury oraz niezbędnych instalacji i odwodnienia terenu. Oczywiście pod warunkiem otrzymania dotacji. Jeśli tak by się stało, prace remontowo-budowlane mogłyby ruszyć w 2018 r.

Reklama

Zestawienie pozyskanych przez miasto środków pozabudżetowych w latach 2014 – 2017:

Pieniądze z programów Unii Europejskiej:

*projekty realizowane przez gminę miejską: 58 mln 146 tys. 632 zł 55 gr; dofinansowanie – 45 mln 926 tys. 233 zł 29 gr;

*projekty realizowane przez Przemyską Agencję Rozwoju Regionalnego SA: 12 mln 670 tys. 455 zł 98 gr; dofinansowanie – 12 mln 68 tys. 172 zł 45 gr;

*projekty realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Przemyślu: 23 mln 975 tys. 478 zł, 30 gr; dofinansowanie – 23 mln 975 tys. 478 zł 30 gr;

*projekty realizowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.: 9 mln 450 tys. zł; dofinansowanie – 6 mln 24 tys. 375 zł;

Reklama

*projekty realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemyślu: 4 mln 784 tys. 395 zł 84 gr; dofinansowanie – 4 mln 421 tys. 984 zł 20 gr;

*projekty realizowane przez Szpital Miejski w Przemyślu: 5 mln 762 tys. 583 zł 45 gr; dofinansowanie – 4 mln 641 tys. 264 zł 68 gr.

Łączna wartość projektów realizowanych przez gminę miejską Przemyśl i jej jednostki przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w latach 2014 – 2017 wyniosła 105 mln 339 tys. 546 zł 12 gr, a dofinansowanie 91 mln 33 tys. 132 zł 92 gr.

Reklama

 Pieniądze ze źródeł krajowych:

*2014 r. – 12 mln 59 tys. 692 zł 85 gr przy wartości projektów wynoszącej 25 mln 977 tys. 344 zł 8 gr;

*2015 r. – 7 mln 352 tys. 80 zł 56 gr przy wartości projektów wynoszącej 14 mln 76 tys. 952 zł 56gr;

*2016 r. – 5 mln 192 tys. 116 zł 64 gr przy wartości projektów wynoszącej 9 mln 29 tys. 438 zł;

*2017 r. – 10 mln 65 tys. 325 zł 21 gr przy wartości projektów wynoszącej 23 mln 644 tys. 995 zł 97 gr.

Łączna wartość projektów realizowanych w latach 2014 – 2017 przy pomocy źródeł krajowych wyniosła 72 mln 728 tys. 730 zł 97 gr przy dofinansowaniu 34 mln 669 tys. 215 zł 26 gr.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Max - niezalogowany 2017-09-09 14:19:29

    Co miesiąc...no tak trzeba wzmozyc aktywność bo wybory się zbliżają...nagle usłyszymy po raz kolejny jak to przed wyborami ile to inwestycji teraz będzie w mieście a i ilu to potencjalnych inwestorów zainteresowanych jest nasza strefa....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Dd - niezalogowany 2017-09-10 06:38:49

    Wybory coraz bliżej, zawsze o nas wtedy pamiętają, Ja tego nie kupuję 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2017-09-10 08:17:27

    Jako obywatel miasta wolałbym usłyszeć dwie rzeczy a nie takie ble, ble:1 - Kto i w jaki sposób z urzędników i władz miasta (w tym radnych) został rozliczony (ukarany) za degradację miasta w ciągu ostatnich 15 lat i jego spadek w rozwoju na ostatnie miejsce w Polsce?2 - Co i jakie kroki, konkretne przedsięwzięcia - zamierzają władze miasta podjąć aby Przemyśl jako region awansował na przedostatnie miejsce wśród wszystkich regionów w Polsce i zaczął podnosić się wreszcie z upadku a ludzie przestali uciekać (wyludniać je) z tego miasta?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama