Reklama

Co z przebudową drogi do granicy w Medyce?

12/08/2019 18:15

„Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o objęcie dofinansowaniem drogi krajowej nr 28 na odcinku Przemyśl – Medyka” – apeluje do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury, Mieczysław Kasprzak, poseł PSL w Jarosławia.

„W mojej ocenie przebudowa tej drogi ma znaczenie priorytetowe i wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz poprawę wizerunku Polski i Unii Europejskiej. Dzisiaj pojazdy, oczekujące na odprawę graniczną, ustawiają się w kilkukilometrowe[paywall] kolejki, wielokrotnie dwu- lub trzyrzędowe, zajmujące pobocze i jeden z dwóch pasów ruchu. W konsekwencji ruch dwukierunkowy odbywa się na jednym pasie ruchu. Taka sytuacja to bezsprzecznie zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa ludzi oraz mienia. W minionych latach doszło z tej przyczyny do wielu zdarzeń drogowych, kolizji i wypadków, w tym również ze skutkiem śmiertelnym” – pisze Kasprzak w interpelacji poselskiej.

W jego ocenie wspomniana droga ma istotne znaczenie dla mieszkańców okolicznych miejscowości, poruszających się w kierunku Przemyśla oraz w kierunku autostrady A4, a także w głąb Polski.

Reklama

„Biorąc pod uwagę powyższą sytuację, podjęto działania zmierzające do przebudowy drogi. Projekt opracowany na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zakładał rozbudowę siedmiokilometrowego odcinka z Przemyśla do Medyki. Jezdnia miała zostać poszerzona do czterech pasów wraz z pasem dzielącym o szerokości 3,5 m. Jezdnia prawa rozszerzona byłaby do czterech pasów dla pojazdów oczekujących na odprawę graniczną,
a w końcowym odcinku do pięciu pasów. Rozbudowane zostałyby skrzyżowania, wykonane zatoki autobusowe i wszelkie prace przy infrastrukturze. W planie była ponadto budowa miejsca do ważenia i kontroli pojazdów, chodniki dla pieszych i ścieżki rowerowe” – wylicza poseł.

Wartość projektu, według założeń zamawiającego, wynosiła ponad 85 000 000 zł. Najkorzystniejsza oferta opiewała na kwotę 104 985 000 zł. Ze względu na brak pieniędzy finansowych, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o unieważnieniu przetargu, ponieważ żadna ze złożonych ofert nie mieściła się w budżecie.

Reklama

„Przypomnę, że w ostatnich latach wielokrotnie składałem w Sejmie poprawki do budżetu o zwiększenie środków finansowych na przebudowę tej ważnej arterii komunikacyjnej z Przemyśla w kierunku granicy państwa” – przypomina parlamentarzysta. „Niestety nie potrafię zrozumieć, z jakich powodów zgłaszane przeze mnie poprawki zostały odrzucone przez większość parlamentarną, w tym przez posłów z Podkarpacia. Pomimo upływu całej kadencji sejmowej i wielokrotnie składanych deklaracji o zrównoważonym rozwoju naszego kraju przez Pana Premiera i Ministrów nie zdołano zmodernizować drogi tak ważnej dla Przemyśla i okolic. Dziś z upływem czasu widać, że bez znaczącego wsparcia tej inwestycji nie zostanie ona wykonana, co z niepokojem przyjmują samorządowcy, jak również mieszkańcy Przemyśla i okolicznych miejscowości, kierując do mnie interpelacje” - podkreśla.

Mieczysław Kasprzak pyta ministra Adamczyka, kiedy zostanie wykonana, oczekująca od dłuższego czasu na generalny remont, droga krajowa nr 28, biegnąca od Przemyśla w kierunku granicy Polski w Medyce?

Reklama

„Kiedy i jakie środki finansowe zostaną zabezpieczone na wykonanie tej inwestycji?

Czy w przypadku zgłoszenia poprawek w czasie procedowania budżetu w Sejmie zyskają one poparcie ze strony rządu? – zastanawia się.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    turysta - niezalogowany 2019-08-12 18:20:28

    Wnet miną dwa lata od szumnych zapowiedzi budowy nowego centrum logistycznego, co słychać w tym temacie ???? dla przypomnienia kilka publikacji :https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/1365/jadwiga-zenowicz-o-powstaniu-transgranicznego-centrum-obslugi-celnej- https://www.zycie.pl/informacje/artykul/12974,wybuduja-transgraniczne-centrum-obslugi-celnej-beda-nowe-miejsca-pracy- http://www.mwmarchitekci.pl/realizacje/centrum-logistyczne.html

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    turysta - niezalogowany 2019-08-12 18:22:36

    Wnet minie rok od szumnych zapowiedzi budowy nowego centrum logistycznego, co słychać w tym temacie ???? dla przypomnienia kilka publikacji : - https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/1365/jadwiga-zenowicz-o-powstaniu-transgranicznego-centrum-obslugi-celnej - http://www.podkarpackie.kas.gov.pl/izba-administracji-skarbowej-w-rzeszowie/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/3Q3r/content/o-transgranicznym-centrum-obslugi-celnej-w-przemyslu-na-podkarpackim-forum-transportu-i-logistyki?redirect=http://www.podkarpackie.kas.gov.pl/izba-administracji-skarbowej-w-rzeszowie/wiadomosci/aktualnosci?p_p_id=101_INSTANCE_3Q3r&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_count=1 - https://www.zycie.pl/informacje/artykul/12974,wybuduja-transgraniczne-centrum-obslugi-celnej-beda-nowe-miejsca-pracy

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Max - niezalogowany 2019-08-12 20:40:25

    Prawo i sprawiedliwość w przemyslu to głównie szumne zapowiedzi...dlatego dostali czerwona kartkę w wyborach prezydenckich...a szkoda bo wiele osób swego czasu napewno liczyło ze kiedy przemyslem rządził uwczesny   prezydent pan Choma z pisem   Który jednocześnie rządził w województwie i parlamencie będzie jak przed wyborami wcześnie zapowiadano miasto mlekiem i miodem płynące ...a pogrążało się w jeszcze większym bagnie co wreszcie docenili mieszkańcy hehe...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama