Reklama

Comber jagnięcy z kozim serem z Krasiczyna wyróżniony [ZDJĘCIA]

22 września br. do pierwszej stolicy Polski – Gniezna przyjechało 16 kół gospodyń wiejskich z całego kraju, aby rywalizować w finale IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Wśród nich była reprezentacja Koła Gospodyń Wiejskich z Krasiczyna.

Impreza odbyła się na placu Świętego Wojciecha i zgromadziła setki widzów. Panie z kół gospodyń wiejskich rywalizowały o tytuł najlepszej regionalnej potrawy przygotowanej w oparciu o lokalne produkty i własną recepturę. Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. „Bitwa Regionów” to okazja do zaprezentowania umiejętności kulinarnych uczestników konkursu i promocji lokalnych potraw oraz kultury i tradycji ludowych. Nim przedstawicielki 16 kół gospodyń wiejskich trafiły do Gniezna, musiały pozytywnie przebrnąć eliminacje i półfinały wojewódzkie[paywall].

Ślinka sama ciekła...

Dania oceniało jury konkursowe, któremu przewodniczył ekspert kulinarny Damian Marchlewicz. Nagrody zwycięskim kołom wręczał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak. Zwycięskie zespoły otrzymały nagrody pieniężne: I miejsce – 25 tys. zł, II miejsce – 15 tys. zł, III miejsce – 10 tys. zł.

Reklama

Wybór był bardzo trudny, bo od samego patrzenia na przygotowane dania ciekła ślinka... Czegóż tam nie było! Panie z województwa kujawsko-pomorskiego (KGW w Kruszynie) przygotowały żeberka wieprzowe duszone w kapuście cukrowej na zapiekanych ziemniakach, z województwa lubuskiego (KGW Kotowice „Wianeczki”) – zrazy z dzika z sosem grzybowym, kluchy, kapustę kiszoną, z województwa małopolskiego (KGW w Kąclowej) – truś z blandory z tobołkami w pomadzie śmietanowo-prawdziwkowej, z województwa podlaskiego (KGW w Przystawańcach) – żąsies śiupinys (potrawka z gęsiny), z województwa pomorskiego (Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne „Kościerska Chata”) – kaczkę podaną na żurawinie z zapiekanym jabłuszkiem i modrą kapustą z ziemniakami puree czy z województwa śląskiego (KGW „Bestwinianki”) – pipki gęsie z puree chrzanowo-ziemniaczanym z dodatkiem buraków i żurawiny.

Reklama

Gęsina, rosół i golonka

Zwyciężyły panie z KGW Noskowo-Radomice-Strzyżewo „Feniks” (województwo wielkopolskie), które przygotowały gęsinę z sosem z wina porzeczkowego i czerwoną kapustą. Drugie miejsce zajęło KGW Jaktorów „Jaktorowskie Turzyce” (województwo mazowieckie) za rosół z bażanta z pierożkami faszerowanymi bażantem i jeleniem. Trzecie zaś przypadło KGW w Durągu (województwo warmińsko-mazurskie) za dziką golonkę na gofrze ziemniaczanym w towarzystwie chrzanowej bitej śmietany.

Podkarpacie reprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Krasiczynie. Ich comber jagnięcy z kozim serem podany na kaszy pęczak z borowikami w towarzystwie sosu miętowego i surówki z pora zdobył wyróżnienie. Gratulujemy!

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 02/10/2024 13:03
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama