22 września br. do pierwszej stolicy Polski – Gniezna przyjechało 16 kół gospodyń wiejskich z całego kraju, aby rywalizować w finale IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Wśród nich była reprezentacja Koła Gospodyń Wiejskich z Krasiczyna.
Impreza odbyła się na placu Świętego Wojciecha i zgromadziła setki widzów. Panie z kół gospodyń wiejskich rywalizowały o tytuł najlepszej regionalnej potrawy przygotowanej w oparciu o lokalne produkty i własną recepturę. Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. „Bitwa Regionów” to okazja do zaprezentowania umiejętności kulinarnych uczestników konkursu i promocji lokalnych potraw oraz kultury i tradycji ludowych. Nim przedstawicielki 16 kół gospodyń wiejskich trafiły do Gniezna, musiały pozytywnie przebrnąć eliminacje i półfinały wojewódzkie[paywall].
Dania oceniało jury konkursowe, któremu przewodniczył ekspert kulinarny Damian Marchlewicz. Nagrody zwycięskim kołom wręczał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak. Zwycięskie zespoły otrzymały nagrody pieniężne: I miejsce – 25 tys. zł, II miejsce – 15 tys. zł, III miejsce – 10 tys. zł.
Wybór był bardzo trudny, bo od samego patrzenia na przygotowane dania ciekła ślinka... Czegóż tam nie było! Panie z województwa kujawsko-pomorskiego (KGW w Kruszynie) przygotowały żeberka wieprzowe duszone w kapuście cukrowej na zapiekanych ziemniakach, z województwa lubuskiego (KGW Kotowice „Wianeczki”) – zrazy z dzika z sosem grzybowym, kluchy, kapustę kiszoną, z województwa małopolskiego (KGW w Kąclowej) – truś z blandory z tobołkami w pomadzie śmietanowo-prawdziwkowej, z województwa podlaskiego (KGW w Przystawańcach) – żąsies śiupinys (potrawka z gęsiny), z województwa pomorskiego (Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne „Kościerska Chata”) – kaczkę podaną na żurawinie z zapiekanym jabłuszkiem i modrą kapustą z ziemniakami puree czy z województwa śląskiego (KGW „Bestwinianki”) – pipki gęsie z puree chrzanowo-ziemniaczanym z dodatkiem buraków i żurawiny.
Zwyciężyły panie z KGW Noskowo-Radomice-Strzyżewo „Feniks” (województwo wielkopolskie), które przygotowały gęsinę z sosem z wina porzeczkowego i czerwoną kapustą. Drugie miejsce zajęło KGW Jaktorów „Jaktorowskie Turzyce” (województwo mazowieckie) za rosół z bażanta z pierożkami faszerowanymi bażantem i jeleniem. Trzecie zaś przypadło KGW w Durągu (województwo warmińsko-mazurskie) za dziką golonkę na gofrze ziemniaczanym w towarzystwie chrzanowej bitej śmietany.
Podkarpacie reprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Krasiczynie. Ich comber jagnięcy z kozim serem podany na kaszy pęczak z borowikami w towarzystwie sosu miętowego i surówki z pora zdobył wyróżnienie. Gratulujemy!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze