Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego znaki turystyczne powinny być odnawiane co trzy lata. Tymczasem ostatnia renowacja szlaku fortecznego wokół Przemyśla została przeprowadzona w 2013 r. Niebawem to się zmieni.
Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl i przemyskiego oddziału PTTK odnowiony zostanie „czarny szlak”, liczący 55 km. Składa się on z dwóch odcinków: północnego i południowego[paywall]. Ten pierwszy zaczyna się w Hurku (Łapajówce) i wiedzie przez: fort XV Borek, Siedliska, fort I Salis Soglio, Jaksmanice, fort IIb Cyków, Łuczyce, fort III Łuczyce, Nehrybkę, fort IV Optyń, Pikulice, fort V Grochowce, Grochowce, fort VI Helicha, Wapielnicę (394 m), Prałkowce, fort VII Prałkowce i kończy się w Dybawce Górnej. Łącznie 36 km. Odcinek północny zaczyna się w Kuńkowcach i prowadzi przez: fort VIII Łętownia, fort IX Bruner, fort X Orzechowce, fort XI Duńkowiczki, fort XII Werner, Żurawicę, fort XIII San Rideau i kończy się w Bolestraszycach. Liczy 19 km.
– Trafiają do nas liczne uwagi turystów, związane z niekompletnym lub nieczytelnym oznakowaniem szlaku turystycznego „czarnego”. Zbierane przez przemyski oddział PTTK wskazują na potrzebę podjęcia natychmiastowych prac – wyjaśnił szef Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl Mirosław Majkowski. – Brak lub niewyraźne oznakowanie utrudnia prawidłowe korzystanie ze szlaku, a w strefie przygranicznej może narazić turystów na problemy ze Strażą Graniczną. Brak tablic informacyjnych obniża atrakcyjność turystyczną obiektów, a także uniemożliwia samodzielne ich zwiedzanie – dodał.
Bez wątpienia Twierdza Przemyśl cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. I to nie tylko rodzimych, ale również zagranicznych, zwłaszcza tych z: Węgier, Austrii i Niemiec. – Polegli w Twierdzy Przemyśl żołnierze z tych krajów są częścią naszej wspólnej historii. Sprzyja temu zyskująca na popularności tak zwana turystyka militarna, kulturowa, której odbiorcami są turyści zainteresowani zwiedzaniem miejsc i obiektów o charakterze obronnym lub związanych z dziejami konfliktów zbrojnych. Dodatkową grupą odbiorców będą turyści zainteresowani zwiedzaniem obiektów wpisanych na listę Pomników Historii – powiedziała Karolina Marciniak ze Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Czy w końcu Przemyśl stanie się miastem turystycznym ?
Czy w końcu Przemyśl stanie się miastem turystycznym ?