Reklama

„Czarny szlak” zostanie odnowiony

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego znaki turystyczne powinny być odnawiane co trzy lata. Tymczasem ostatnia renowacja szlaku fortecznego wokół Przemyśla została przeprowadzona w 2013 r. Niebawem to się zmieni.

Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl i przemyskiego oddziału PTTK odnowiony zostanie „czarny szlak”, liczący 55 km. Składa się on z dwóch odcinków: północnego i południowego[paywall]. Ten pierwszy zaczyna się w Hurku (Łapajówce) i wiedzie przez: fort XV Borek, Siedliska, fort I Salis Soglio, Jaksmanice, fort IIb Cyków, Łuczyce, fort III Łuczyce, Nehrybkę, fort IV Optyń, Pikulice, fort V Grochowce, Grochowce, fort VI Helicha, Wapielnicę (394 m), Prałkowce, fort VII Prałkowce i kończy się w Dybawce Górnej. Łącznie 36 km. Odcinek północny zaczyna się w Kuńkowcach i prowadzi przez: fort VIII Łętownia, fort IX Bruner, fort X Orzechowce, fort XI Duńkowiczki, fort XII Werner, Żurawicę, fort XIII San Rideau i kończy się w Bolestraszycach. Liczy 19 km.

– Trafiają do nas liczne uwagi turystów, związane z niekompletnym lub nieczytelnym oznakowaniem szlaku turystycznego „czarnego”. Zbierane przez przemyski oddział PTTK wskazują na potrzebę podjęcia natychmiastowych prac – wyjaśnił szef Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl Mirosław Majkowski. – Brak lub niewyraźne oznakowanie utrudnia prawidłowe korzystanie ze szlaku, a w strefie przygranicznej może narazić turystów na problemy ze Strażą Graniczną. Brak tablic informacyjnych obniża atrakcyjność turystyczną obiektów, a także uniemożliwia samodzielne ich zwiedzanie – dodał.

Reklama

Coraz więcej turystów

Bez wątpienia Twierdza Przemyśl cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. I to nie tylko rodzimych, ale również zagranicznych, zwłaszcza tych z: Węgier, Austrii i Niemiec. – Polegli w Twierdzy Przemyśl żołnierze z tych krajów są częścią naszej wspólnej historii.  Sprzyja temu zyskująca na popularności tak zwana turystyka militarna, kulturowa, której odbiorcami są turyści zainteresowani zwiedzaniem miejsc i obiektów o charakterze obronnym lub związanych z dziejami konfliktów zbrojnych. Dodatkową grupą odbiorców będą turyści zainteresowani zwiedzaniem obiektów wpisanych na listę Pomników Historii – powiedziała Karolina Marciniak ze Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2019-04-14 08:58:26

    Czy w końcu Przemyśl stanie się miastem turystycznym ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama