1 sierpnia to jedna z najważniejszych dat dla polskich patriotów. 78. rocznica wybuchu powstania warszawskiego upamiętniana jest w całym kraju. Także w Jarosławiu, obok oficjalnych obchodów na Rynku, w miejskim parku Czesławy „Baśki” Puzon Młodzież Wszechpolska wraz z kibicami lokalnego klubu piłkarskiego zorganizowała wydarzenie ku czci ofiar powstańczego zrywu.
Zgromadzenie miało charakter nieformalny, jednak bardzo podniosły. W parku zebrali się mieszkańcy w różnym wieku – od seniorów po dzieci. Wielu z nich przybyło z biało-czerwonymi flagami oraz ze zniczami, z których ułożono przed pomnikiem[paywall] patronki „Baśki” Puzon symbol powstańczy – połączenie liter „P” i „W”.
Organizatorzy rozdawali najmłodszym balony w barwach narodowych. Przed godziną 17 jarosławianie, z kibicami Jarosławskiego Klubu Sportowego na czele, zaprezentowali przygotowane transparenty i zapalili race dymne. W tym samym czasie w całej okolicy rozległy się syreny alarmowe, podobnie jak w wielu innych polskich miastach. Wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy i wnieśli okrzyk „Cześć i chwała bohaterom” i „Bóg, honor, ojczyzna”.
Podczas spotkania głos zabrała przedstawicielka Młodzieży Wszechpolskiej, wspominając krótką historię powstania. Nadmieniła, jak ważny jest obecnie patriotyzm i przekazywanie go młodszym pokoleniom. Podobnie jak suwerenność i empatia. Wstąpił także jeden z pierwszych organizatorów sierpniowych spotkań w Jarosławiu upamiętniających powstanie warszawskie.
Wspomniał o tym, że siła ducha jest obecnie niezbędna, by strzec wolności, która jest dana Polakom. Przestrzegał przed bierną postawą i ignorowaniem najważniejszych patriotycznych i chrześcijańskich wartości. Na zakończenie zachęcił młodych kibiców do uczestnictwa w sobotnim różańcu dla mężczyzn, odprawianym w jarosławskiej kolegiacie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze