18 i 27 lipca br. żurawiccy pancerniacy z 1 batalionu czołgów szkolili swoje umiejętności z członkami brytyjskiego pułku pancernego Queen’s Royal Hussars.
Queens Royal Hussars to słynny brytyjski pułk pancerny, powstały 1 września 1993 r. z połączenia Królewskich Huzarów Irlandzkich Królowej i Królewskich Huzarów Irlandzkich. Pułk i jego poprzednicy zostali odznaczeni 172 odznaczeniami bojowymi i ośmioma Krzyżami Wiktorii. Wchodzi w skład 20. Brygady Pancernej Zespołu Bojowego[paywall]. Pułk ten w styczniu 1996 r. – jako jeden z pierwszych – został rozmieszczony z czołgami Challenger 1 w Bośni z natowskimi siłami międzynarodowymi IFOR, dowodzonymi przez Brytyjczyków. W 2001 r. niezależna eskadra czołgów wysłana została do Kosowa w 2001 r. W grudniu 2003 r. pułk trafił do Iraku w ramach operacji „Telic 3”. To wówczas kapral Lance Christopher Balmforth z B Squadron, a więc i sam pułk otrzymał swój pierwszy Krzyż Wojskowy przyznany za jego działania podczas zasadzki w Basrze. W Iraku brytyjscy czołgiści gościli jeszcze dwa razy. W 2011 r. pułk – w ramach operacji „Herrick 15” – został rozmieszczony jako grupa bojowa naziemna w Afganistanie. Współpracowała z afgańską policją krajową, przekazując kontrolę nad punktami kontrolnymi. Formacja wyposażona jest w 56 czołgów Challenger 2.
W czasie szkolenia w żurawickiej jednostce żołnierze zapoznali się z historią i strukturą obu formacji i z zadaniami swoich pododdziałów. Wymienili się m.in. doświadczeniami z zakresu wykorzystania czołgów na współczesnych polach bitew i misjach stabilizacyjnych oraz zapoznali się ze sprzętem użytkowanym na co dzień w jednostkach.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
sc