Reklama

Czołgiści z Żurawicy wyjechali na Łotwę. Przed nimi półroczna misja

Na terenie 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy odbyła się uroczystość pożegnania XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Łotwa”, którego trzon stanowią właśnie żołnierze z Żurawicy.

Zanim doszło do uroczystego apelu, żołnierze i zaproszeni goście uczestniczyli we mszy św. pod przewodnictwem ks. kapelana mjr. Włodzimierza Skoczenia. Na placu żurawickiej jednostki podczas apelu odczytany został rozkaz o skierowaniu XII zmiany PKW w rejon misji wojskowej oraz podpisany protokół o przekazaniu zmiany w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ.

Protokół podpisali – z ramienia[paywall] dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych – gen. bryg. Dariusz Lewandowski oraz – z ramienia dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych – gen. bryg. Rafał Kowalik, były dowódca żurawickich pancerniaków. Obaj skierowali kilka słów do zgromadzonych, podobnie jak dowódca kontyngentu mjr Mateusz Tomaszewski.

– W bieżącym roku Polska w różne miejsca skieruje jedenaście kontyngentów. Dzisiejsze pożegnanie to już drugi kontyngent w tym roku. Z tych jedenastu kontyngentów, które będą w tym roku realizować różne zadania, dziesięć jest pod egidą NATO, jeden natomiast pod egidą organizacji Stanów Zjednoczonych – powiedział gen. bryg. R. Kowalik, zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Reklama

– Dwunasta zmiana przegrupuje się na teren Łotwy i tam w bazie Andazji, 20 kilometrów od Rygi, pełnić będzie sześciomiesięczną służbę w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego, w ramach batalionowej grupy bojowej pod dowództwem kanadyjskim – dodał dowódca 1 bcz w Żurawicy ppłk Rafał Kluz.


Jak już wspomnieliśmy, w skład kontyngentu, który wyrusza na Łotwę, wchodzą przede wszystkim żołnierze z kompanii czołgów żurawickiego batalionu, a wspierać ich będzie 1 Brygada Logistyczna.

W ramach misji czołgiści będą m.in. ćwiczyć planowanie i kompleksowe działania taktyczne wspólnie z żołnierzami NATO. W sumie w misji weźmie udział ponad 200 żołnierzy. Uroczyste pożegnanie wyjeżdżających na Łotwę  zakończyła wspólna defilada pododdziałów.

Reklama

Ponad 130 tys. na misjach

Polscy żołnierze biorą udział w misjach pokojowych, stabilizacyjnych i szkoleniowych w Azji, Afryce i Europie od 1953 r. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 130 tys. żołnierzy i pracowników wojskowych.

PKW „Łotwa” funkcjonuje w składzie batalionowej grupy bojowej sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Cała grupa bojowa NATO liczy ponad 1 tys. żołnierzy, a oprócz Kanadyjczyków i Polaków, w jej skład wchodzą żołnierze z: Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii.

PKW „Łotwa” operacyjnie podporządkowany jest kanadyjskiemu dowódcy grupy bojowej, a pod względem kierowania narodowego podlega ministrowi obrony narodowej, za pośrednictwem Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Polacy, podobnie jak żołnierze z pozostałych krajów, podlegają rotacji. Czas służby wynosi 6 miesięcy. Zasadniczym sprzętem wojskowym w rejonie misji są czołgi PT-91 „Twardy”.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jerzy811_496 2023-01-18 11:18:01

    Papież Franciszek od wielu miesięcy mówi i ostrzega  "  świat znalazł  się   w III wojnie światowej"  https://wiadomosci.wp.pl/bron-z-usa-w-polsce-transport-poteznych-abramsow-nagrany-6856822369257089v

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama