W Sądzie Okręgowym w Jarosławiu zakończył się proces Krzysztofa Z., pseudonim Cyklop, oskarżonego o głośne w swoim czasie pobicie Michała J. Cyklop uznany został za winnego zarzucanych mu czynów. Dostał 4 lata więzienia. Ma też wypłacić poszkodowanemu 50 tys. zł nawiązki.
Do feralnego zdarzenia doszło w 2016 roku. Wówczas to, w przeddzień swojego ślubu, Michał J. wraz z towarzyszącym mu kolegą w okolicach dworca PKP na swej drodze spotkał Krzysztofa Z. To spotkanie Michał J. przypłacił zdrowiem i – jak mówią jego bliscy – złamanym życiem.
28-letni wówczas mężczyzna został pobity, doznał ciężkich obrażeń i cudem właściwie wywinął się śmierci. Policja dość szybko wytypowała sprawcę, przez ponad 2 lata miała jednak problem z jego ujęciem, bo ten wyjechał za granicę. Ostatecznie Krzysztof Z., znany w półświatku przestępczym jako Cyklop, został zatrzymany w Wielkiej Brytanii 19 sierpnia 2018 roku, a do Polski powrócił 27 września[paywall].
Proces ruszył 4 grudnia ubiegłego roku. Rodzina ofiary od początku zgłaszała wiele zastrzeżeń do jego przebiegu. – Sąd dopuścił do tego, że adwokatka tego bandyty przedłużała w nieskończoność trwanie procesu – skarży się Mariusz Jucha, ojciec poszkodowanego, poddając jednocześnie w wątpliwość wiarygodność świadków zgłaszanych w procesie przez obronę. Wyrok zapadł 30 kwietnia br.
– Oskarżony został uznany za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów – informuje Małgorzata Reizer, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Przemyślu. – Została mu wymierzona kara 4 lat pozbawienia wolności. Orzeczono od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w kwocie 50 tysięcy – dodaje. Na poczet kary wliczono czas, który Cyklop spędził do tej pory w areszcie oraz obarczono go kosztami prowadzenia procesu.
– To orzeczenie jest dla mnie skandaliczne – komentuje na gorąco Mariusz Jucha. – Jestem zawiedziony zarówno wyrokiem, jak i całym procesem – podkreśla. – Gość będzie mógł po 2 latach lub wcześniej wyjść na wolność i zniknąć, a mój syn nigdy nie wróci już do pełnej sprawności psychicznej i nigdy nie wróci do poprzedniego życia – dodaje. Rodzina Michała J. zapowiada dalszą walkę o surowszy wymiar kary dla Cyklopa.
– Mam nadzieję, że sąd apelacyjny będzie innego zdania niż sąd pierwszej instancji. Jeśli nie, pójdę do Ministerstwa Sprawiedliwości, a jeśli i to nie pomoże, to do Strasburga – zapowiada ojciec poszkodowanego.
– Prokuratura Rejonowa w Jarosławiu wystąpiła do sądu z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia tego rozstrzygnięcia – informuje prokurator Krzysztof Pietruszka. Według rodziny poszkodowanego na niski wymiar kary miał mieć wpływ fakt, że Michał J. uderzony został prawdopodobnie tylko raz. – Czy to jest okoliczność łagodząca? – dopytuje Mariusz Jucha. Tego najpewniej dowiemy się z uzasadnienia.
Stworzony w jarosławskim sądzie dokument będzie także podstawą dalszych działań prokuratury. – Uzasadnienie pozwoli odnieść się do oceny wysokości kary wymierzonej przez sąd w odniesieniu do wniosku składanego w tym zakresie przez prokuratora – podkreśla prokurator K. Pietruszka.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Szanowna redakcjo! A od kiedy to w Jarosławiu ma siedzibę Sąd Okręgowy? Kwalifikacja czynu inkryminowanego oskarżonemu jako właściwy wskazuje Sąd Rejonowy...dwuinstancyjność sądownictwa póki co nadal obowiązuje...warto byłoby podawać rzetelne informacje (bowiem w przypadku wywiedzenia apelacji od wyroku faktycznie właściwym będzie Sąd Okręgowy w Przemyślu)...zapewniam państwa czytelnicy waszych artykułów posiadają elementarną wiedzę prawniczą...
Śmieci się utylizuje, a u nas wsadza do więzień. Takie coś powinno dostać kulkę i świat byłby choć odrobinę bezpieczniejszy.
Zniszczył chlopakowi życie i dostał 4 lata, brawo!
W USA dostał by dożywocie albo krzesło ale to Polska , tu się dobrze traktuje ludzi .
jakie krzesło opowieści z krypty takie podkarpackie , a ja słyszałem że na ulicy w stanach leżą pieniądze ludzie litości błagam... Nawet nie chce mi się rozwijać tego tematu... Kara trochę niska zgadzam się tak 8 latek i przynajmniej 200000 tys. i kopa w dupę na stałe z Polski...
Szanowna redakcjo! A od kiedy to w Jarosławiu ma siedzibę Sąd Okręgowy? Kwalifikacja czynu inkryminowanego oskarżonemu jako właściwy wskazuje Sąd Rejonowy...dwuinstancyjność sądownictwa póki co nadal obowiązuje...warto byłoby podawać rzetelne informacje (bowiem w przypadku wywiedzenia apelacji od wyroku faktycznie właściwym będzie Sąd Okręgowy w Przemyślu)...zapewniam państwa czytelnicy waszych artykułów posiadają elementarną wiedzę prawniczą...
Śmieci się utylizuje, a u nas wsadza do więzień. Takie coś powinno dostać kulkę i świat byłby choć odrobinę bezpieczniejszy.
Zniszczył chlopakowi życie i dostał 4 lata, brawo!