Reklama

Czy doszło do pobicia? Prokuratura stawia zarzuty wójtowi

23/03/2017 18:48

Uszkodzenie mienia oraz spowodowanie lekkich obrażeń ciała, nieskutkujących rozstrojem zdrowia na dłużej niż 7 dni. Takie zarzuty postawiła Prokuratura Rejonowa w Tarnobrzegu Marianowi Ryznarowi, wójtowi gminy Wiązownica. – Nie czuję się winny – zapewnia wójt. Nie chce jednak sprawy komentować przed zapoznaniem się z pisemnym uzasadnieniem zarzutów.

– Zarzuty przedstawiono 16 marca. Chodzi o uszkodzenie telefonu komórkowego oraz spowodowanie obrażeń ciała w stopniu lekkim. Sprawa jeszcze nie jest zakończona. Myślę, że do miesiąca będzie gotowy akt oskarżenia – informuje prokurator Andrzej Dubiel, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. Pierwszy zarzut jest zagrożony karą do 5 lat pozbawienia wolności. Drugi grzywną, ograniczeniem wolności lub karą dwóch lat więzienia.

Zarzuty to efekt zdarzenia, do którego doszło 31 października w Łapajówce, w gminie Wiązownica. M. Ryznar, który tego dnia kosił gminne nieużytki, został posądzony przez mieszkańca Szówska o pobicie i zniszczenie telefonu. Wójt zaprzecza, twierdząc, że do pobicia nie doszło, a sprawa jest prowokacją, za którą stoją jego przeciwnicy.

Reklama

Co zdarzyło się na gminnym polu?

M. Ryznar kosił nieużytek dużym ciągnikiem z przypiętą do niego kosiarką. Jego pracę filmował telefonem Albert Dworak z Szówska. Na filmach przesłanych przez niego do mediów widać, jak wójt wyskakuje z ciągnika i biegnie w stronę nagrywającego. Nagranie urywa się. Z ostatnich kadrów można wnioskować, że filmujący uciekał. Drugi film pokazuje A. Dworaka siedzącego w samochodzie. Na nosie ma krew. Pokazuje telefon i mówi: – Zostałem pobity przez wójta Mariana Jerzego Ryznara. Tyle pokazują nagrania, a obie strony przedstawiają różny opis sytuacji.

Z wyjaśnień A. Dworaka wynika, że pojechał sprawdzić, kto kosi gminne nieużytki na prośbę jednego z radnych. Widząc, że robi to wójt, zaczął go filmować. Gdy był dość blisko traktora, M. Ryznar wyskoczył z niego i ruszył w stronę nagrywającego. Dogonił go i zaatakował. Powalił na ziemię, rozbił nos i zniszczył telefon. Swoją wersję A. Dworak przedstawił w pisemnym oświadczeniu. Po zdarzeniu udał się do lekarza, który stwierdził złamanie kości nosowej bez przemieszczenia. Po zdarzeniu została wezwana policja. Funkcjonariusze spisali notatkę z zajścia.

Reklama

Wójt wyjaśniał, że widział filmującego go chłopaka przebywającego blisko pracującej maszyny i obawiał się o jego bezpieczeństwo. Gdy prośby o odejście nie skutkowały, wskoczył z ciągnika. Filmujący zaczął się wycofywać. Potknął się i wpadł do rowu. M. Ryzar zapewniał, że nie uderzył nagrywającego ani też nie zniszczył mu telefonu. – To kolejny element prowokacji ze strony ludzi kierowanych przez osobę, która ma pewne możliwości. Mianujący się opozycją chcą mnie psychicznie, fizycznie i pod względem prawnym zniszczyć – podsumowywał wójt na konferencji zwołanej niedługo po zdarzeniu.

Oskarżający wójta o pobicie zawiadomił o sprawie Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie. Ostatecznie rozpatrzeniem jej zajęła się Prokuratura Rejonowa w Tarnobrzegu.

Reklama

Dziś wójt ponownie zapewnia, że nie pobił filmującego ani też nie zniszczył mu telefonu, nie chce jednak komentować prokuratorskiej decyzji przed zapoznaniem się z jej uzasadnieniem. – Drugie dno tej sprawy, te wszystkie pozamarginesowe działania są na tak żenującym poziomie, że nie będę się poniżał i z nimi dyskutował – zaznacza.

Z A. Dworakiem nie udało się skontaktować mimo wielu prób. Jego telefon nie odpowiadał[paywall].
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Mirek - niezalogowany 2017-03-24 17:59:12

    Wiadomo, kto jest inspiratorem wszelkich prowokacyjnych działań w stosunku do wójta. Wiadomo, kto zlecił nagranie rozmów z wójtem byłemu sekretarzowi gminy, kto nasyłał kontrole do gminy jak też kto wysłał Dworaka do filmowania wójta. To ten który rzekomo ustanawia prawo i piłkę kopie. Ten który zapomniał jak nabył  z naruszeniem procedury przetargowej mienie po byłym SKR . To  ten pirat drogowy etc. etc. Słowem cieć i mizeria moralna.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama