Reklama

„Czy można tu jeszcze zjeść ambrozję?” – Cafe „Żaczek”

23/06/2016 17:39

Cafe „Żaczek” kusi słodkościami już piątą dekadę. Dorośli przychodzą tu na kawę i ciastko, dzieci chętnie kupują lody. Dużą popularnością wśród klientów cieszy się pizza sprzedawana na kawałki. – U nas każdy znajdzie coś dla siebie – deklaruje właściciel. Dodajmy, że to miejsce strategiczne. W czasach, kiedy nie było telefonów komórkowych, umawiano się nie gdzie indziej, jak pod „Żaczkiem”.

Lokal przy Franciszkańskiej 20 pamięta lata 70. minionego wieku. Wówczas to, w październiku 1974 r., Franciszek Olechnowicz rozpoczął działalność pod szyldem Koktajl-bar „Żaczek”. Najpierw, w czasach komuny, jako ajent, następnie od 1990 r. jako właściciel. Dziś pierwsze skrzypce gra tu Jerzy Osieczko, zięć pana Franciszka. – Przekazałem lokal we właściwe ręce, zięć to wspaniały człowiek, dobry gospodarz[paywall]. Ja sam rano przyjdę, pomogę i idę sobie… – ze spokojem opowiada o minionych oraz obecnych czasach pierwszy właściciel.


fot.Aleksandra Białoń
Franciszek Olechnowicz wraz z zięciem Jerzym Osieczko. – Przekazałem lokal we właściwe ręce – podkreśla senior.

Dla każdego coś dobrego

Pomimo że obecnie przemyślanie mają do wyboru wiele lokali o profilu zbliżonym do „Żaczka”, Jerzy Osieczko nie narzeka na brak klientów, zwłaszcza tych stałych. Uważa, że to zasługa dobrej oferty, świeżych produktów, wytwarzanych, na miejscu, na zapleczu. – Stawiamy nie na ilość, lecz na jakość. Mamy w asortymencie pierogi robione domowym sposobem, z różnymi nadzieniami. Ruskie, z kaszą gryczaną, kapustą, szpinakiem. Ponadto krokiety, naleśniki. Przed świętami Bożego Narodzenia lepimy na zamówienie uszka. Oprócz tego sprzedajemy drożdżówki na słodko i na słono. Te pierwsze w lecie z truskawkami, przez cały rok z serem. Są rogaliki z trzema nadzieniami. Od początku produkujemy lody. Są to sorbety z truskawek, innych świeżych owoców, lody w gałkach na bazie mlecznej, na przykład śmietankowe, waniliowe.  Cena jednych i drugich jest zachęcająca, dopasowana do średniej grubości portfela. Na bazie lodów komponujemy desery z dodatkiem bitej śmietany. 

Reklama

 


AB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    s - niezalogowany 2016-06-23 21:21:36

    Pamiętam otwarcie Żaczka. To było takie urocze miejsce, zrobione w nowym stylu, jak na tamte  czasy bardzo nowoczesne. Chodziłem na lody z dziećmi co niedzielę, w nagrodę jak były grzeczne.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ajj - niezalogowany 2016-06-24 17:19:20

    polecam równiej i ja bardzo miła obsługa pyszne ciasta :-)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama