Odpowiedni wniosek trafił już na biurko ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka, przemyscy radni projekt uchwały „klepnęli”, więc wiele wskazuje na to, że w IV Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących im. prof. Janusza Groszkowskiego w Przemyślu powstanie klasa o profilu mundurowym.
W tej sprawie 30 stycznia br. odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Procedura jest taka, że radni musieli się zgodzić na wystąpienie władz miasta z wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych i administracji o zezwolenie na utworzenie oddziału o profilu mundurowym w IV Liceum Ogólnokształcącym w popularnym „elektroniku”.
– Utworzenie w naszym mieście klasy o profilu mundurowym wynika bezpośrednio ze specyfiki naszego przygranicznego regionu, w którym znaczna część społeczności znajduje zatrudnienie w służbach mundurowych, w tym głównie w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Naszym zdaniem utworzenie oddziału o profilu mundurowym w IV Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu spełni oczekiwania społeczności lokalnej, pozwoli uczniom zdobyć niezbędne kompetencje przygotowujące do służby w formacjach mundurowych, takich jak Straż Graniczna czy policja, a w konsekwencji ułatwi zatrudnienie w nich
Reklama
– uzasadnił pomysł prezydent miasta Wojciech Bakun[paywall].
Klasa o profilu mundurowym będzie kolejną klasą pierwszą, funkcjonującą w IV Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu w roku szkolnym 2025 – 2026. Plan nauczania będzie zgodny z obowiązującym ramowym planem nauczania dla liceum ogólnokształcącego, w dodatkowo realizowane będą natomiast zajęcia przewidziane dla klasy o profilu mundurowym, czyli minimum 170 godzin szkolenia teoretycznego i praktycznego w ciągu 4 lat kształcenia. Szkolenie uczniów będą mogli realizować funkcjonariusze i pracownicy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu, którego siedziba znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły.
– To znacznie ułatwi pracownikom BiOSG realizację programu szkolenia na terenie szkoły, a uczniom realizację części zajęć w siedzibie jednostki Straży Granicznej
– stwierdził W. Bakun.
Przemyscy radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały.
Podczas sesji przedstawione zostały koszty, jakie będzie trzeba ponieść w związku z utworzeniem tej klasy. Roczne wynagrodzenie kadry dydaktycznej w szkole to kwota między 8 tys. a 13 tys. zł. 1 tys. 650 zł to roczne ubezpieczenie 30 uczniów, które będzie opłacone przez szkołę. 33 tys. zł będzie potrzebne na zakup pomocy dydaktycznych dla klasy mundurowej (70 procent tej kwoty może zostać dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji), ale zakup pomocy może zostać rozłożony na 4 lata (czyli wychodzi ok. 8 tys. zł rocznie). 13 tys. zł będzie trzeba przeznaczyć na zakup jednolitego ubioru dla 30 uczniów oddziału mundurowego (70 procent tej kwoty może zostać dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji).
O tym, czy w „elektroniku” klasa wojskowa powstanie, zdecyduje minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Jeśli wyda zgodę, tak się stanie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze