Reklama

Czym skorupka za młodu nasiąknie... [ZDJĘCIA]

Prawie dwa miesiące trwał w Polsce program edukacyjno-obronny „Edukacja z Wojskiem”. Program to efekt współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Uczestniczyło w nim kilka tysięcy szkół w całym kraju. Także z naszego regionu.

Program polegał na przeszkoleniu przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej uczniów z klas I – VII w szkołach podstawowych i klas od II do IV w szkołach ponadpodstawowych.

– Głównymi założeniami programu było zaprezentowanie młodzieży, w jaki sposób można bezpiecznie się zachować w sytuacjach kryzysowych. Jego głównym celem i założeniem było także podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem

Reklama

– wyjaśnił rzecznik prasowy 20. Przemyskiej Brygady Terytorialnej w Przemyślu ppor. Rafał Laska[paywall].

Przemyscy „terytorialsi” w szkołach

W programie udział wzięli także żołnierze 20. Przemyskiej BOT, którzy w trakcie 3-lekcyjnego szkolenia przekazywali młodym ludziom treści z pogranicza: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Zajęcia przeprowadzane były w trakcie godzin lekcyjnych. Co ważne, odbywały się w obecności nauczyciela lub opiekuna ze szkoły, a udział w nich niepełnoletnich uczniów wymagał zgody rodziców.

Reklama

– Nasi żołnierze przeprowadzili szkolenia w szkołach na terenie powiatów, będących w podporządkowaniu 201., 202. i 203. batalionu obrony pogranicza, czyli między innymi przemyskiego czy sanockiego. Łącznie przeszkolono około sześciuset młodych ludzi, którzy aktywnie uczestniczyli w prowadzonych zajęciach. Możliwość nauczenia się zasad udzielania pierwszej pomocy, rozpalenia ogniska bez użycia zapałek oraz zdobycie wody pitnej w różny sposób uwidoczniły, jak bardzo potrzebne są podobne projekty edukacyjne. Miejmy nadzieję, że działaliśmy w myśl przysłowia „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”

– podsumował ppor. R. Laska.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/01/2025 09:38
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama