Prawie dwa miesiące trwał w Polsce program edukacyjno-obronny „Edukacja z Wojskiem”. Program to efekt współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Uczestniczyło w nim kilka tysięcy szkół w całym kraju. Także z naszego regionu.
Program polegał na przeszkoleniu przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej uczniów z klas I – VII w szkołach podstawowych i klas od II do IV w szkołach ponadpodstawowych.
– Głównymi założeniami programu było zaprezentowanie młodzieży, w jaki sposób można bezpiecznie się zachować w sytuacjach kryzysowych. Jego głównym celem i założeniem było także podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem
Reklama
– wyjaśnił rzecznik prasowy 20. Przemyskiej Brygady Terytorialnej w Przemyślu ppor. Rafał Laska[paywall].
W programie udział wzięli także żołnierze 20. Przemyskiej BOT, którzy w trakcie 3-lekcyjnego szkolenia przekazywali młodym ludziom treści z pogranicza: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Zajęcia przeprowadzane były w trakcie godzin lekcyjnych. Co ważne, odbywały się w obecności nauczyciela lub opiekuna ze szkoły, a udział w nich niepełnoletnich uczniów wymagał zgody rodziców.
– Nasi żołnierze przeprowadzili szkolenia w szkołach na terenie powiatów, będących w podporządkowaniu 201., 202. i 203. batalionu obrony pogranicza, czyli między innymi przemyskiego czy sanockiego. Łącznie przeszkolono około sześciuset młodych ludzi, którzy aktywnie uczestniczyli w prowadzonych zajęciach. Możliwość nauczenia się zasad udzielania pierwszej pomocy, rozpalenia ogniska bez użycia zapałek oraz zdobycie wody pitnej w różny sposób uwidoczniły, jak bardzo potrzebne są podobne projekty edukacyjne. Miejmy nadzieję, że działaliśmy w myśl przysłowia „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”
– podsumował ppor. R. Laska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze