W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca br., prezydent Polski Andrzej Duda wręczył nominacje oficerskie oraz odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla niepodległości RP oraz w pielęgnowaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Kilkadziesiąt osób z całego kraju, obok nominacji generalskich, otrzymało z rąk prezydenta A. Dudy prestiżowe odznaczenia państwowe: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości. Prezydent przekazał również na ręce przedstawicieli rodzin pośmiertne akty mianowania na pierwszy stopień oficerski podporucznika Żołnierzy Wyklętych[paywall].
Osiem osób odznaczonych zostało „Za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski”. Wśród wyróżnionych Złotym Krzyżem Zasługi znalazł się przemyślanin dr Dariusz Iwaneczko. Obok niego z Podkarpacia takie samo odznaczenie odebrał Krzysztof Kaczmarski z rzeszowskiego oddziału IPN oraz Andrzej Romaniak, kierownik działu historii muzeum w Sanoku.
– Podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pałacu Prezydenta RP widziałem dumę, żal, łzy, wdzięczność i satysfakcję na twarzach Żołnierzy Niezłomnych, uhonorowanych przez państwo polskie. Widziałem wzruszenie i łzy na twarzach dzieci i wnuków tych, którzy zostali zamordowani przez zbrodniarzy władzy komunistycznej. W tym dniu, w takim towarzystwie i w siedzibie Prezydenta RP miałem honor być docenionym za zasługi na rzecz popularyzowania historii najnowszej. To dla mnie wielki zaszczyt – skomentował D. Iwaneczko.
Dodajmy, że Dariusz Iwaneczko ma 51 lat. Z wykształcenia jest historykiem (ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski). Podyplomowo ukończył także prawo administracyjne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest pracownikiem rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, autorem publikacji historycznych, w tym książek m.in. UB w Przemyślu 1944 – 1956 oraz Władza a opór społeczny w Polsce południowo-wschodniej. W latach 2005 – 2007 był wicewojewodą podkarpackim. W 2008 r. został zastępcą prezydenta Przemyśla. Obecnie jest radnym Rady Miejskiej w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Co ten gość takiego zrobił? Walczył po wojnie z UB?
A co z pomnikiem zamordowanych przez bandy OUN UPA
Przecież to jakiś żart.... gość się niczym nie wykazał nawet dla Przemyśla
Co ten gość takiego zrobił? Walczył po wojnie z UB?
A co z pomnikiem zamordowanych przez bandy OUN UPA
Przecież to jakiś żart.... gość się niczym nie wykazał nawet dla Przemyśla