Dzisiaj (18 marca br.) marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl poinformował, że istniej możliwość wsparcia najbardziej potrzebujących osób, przebywających w kwarantannie, pomocą żywnościową.
Specjalne pismo skierowane zostało do prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów na Podkarpaciu. Oczywiście wsparcie związane jest z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Żywność pochodzi z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Wsparcie mogą otrzymać osoby lub rodziny objęte przymusową kwarantanną, które kwalifikują się do udzielenia pomocy pod względem dochodów.
Produkty żywnościowe (kilkanaście rodzajów) z długim terminem przydatności do spożycia zmagazynowane są w czterech instytucjach, realizujących Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020, czyli: Podkarpackim Oddziale Okręgowym PCK w Rzeszowie (tel.: 600 512 902; dyrektor – Maciej Maruszak), Caritasie, Podkarpackim Banku Żywności (tel.: 17 852-12-23 i 504 212-005; dyrektor – Dorota Rosińska-Jęczmienionka) oraz Polskim Komitecie Pomocy Społecznej. Do tych instytucji władze lokalne powinny kierować informację o osobach potrzebujących.
Ewentualnego wsparcia transportowego mogą udzielić m.in. wojska Obrony Terytorialnej z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.
– Proponuję, aby w każdym samorządzie został uruchomiony dla mieszkańców telefoniczny kontakt, umożliwiający otrzymanie niezbędnych informacji w zakresie zagrożenia pandemią oraz wsparcia w kryzysowej sytuacji. Poradnictwo taki powinno być dostępne co najmniej przez 12 godzin na dobę – powiedział marszałek W. Ortyl, który jednocześnie jest przewodniczącym Zarządu Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze