Reklama

Dla mieszkańców w górę podatki i opłaty za śmieci, dla radnych diety – nawet o tysiąc zł

08/12/2021 19:18

Jarosławscy radni podnieśli sobie diety. W zależności od sprawowanej funkcji nawet o tysiąc złotych. „To zamach na samorząd” – grzmieli opozycyjni radni. „Oddajcie podwyżki na cele charytatywne” – sugerowali inni, też opozycjoniści, ale o nieco innych poglądach. „Łatwo wam krytykować, skoro wiecie, że uchwała i tak przejdzie” – podsumowywali przedstawiciele frakcji rządzącej.

Podwyżkę uposażenia radnych zaproponował burmistrz Waldemar Paluch. Uzasadniając swoją propozycję, wyjaśniał, że stawki diet nie były zmieniane od 2004 roku, że od tego czasu koszty życia, ale i płac wzrosły, przekonywał, że wzrosły płace pracowników urzędu miasta i jednostek podległych, a rady w całym kraju podnoszą sobie diety.

– Dlatego zasadne jest, żeby je zwaloryzować – przekonywał.

 
Przeczytaj też:
Miało być 32, będzie 29, a mogło być nawet 48 zł. Śmieciowe szaleństwo w Jarosławiu
Zderzenie z „Polskim Ładem”? Tak burmistrz Jarosławia tłumaczy podwyżki podatków

To nieetyczne?

W kontrze do jego stanowiska stanęli „etatowi krytycy” poczynań burmistrza, radni[paywall] Wanda Czerwiec, Piotr Kozak, Mariusz Walter, Marcin Nazarewicz i Wiesław Strzępek.

– Chcemy sobie zafundować 60 procent podwyżki. Czy nie macie wrażenia, że to jest nieetyczne? – zauważał ten ostatni, przypominając podwyżki miejskich danin i opłat, ale i częstą retorykę rządzących, przekonywujących, że pożyteczne wydatki zatrzymywać mogą inwestycje czy rozwój miasta.

Pozostali radni wypowiadali się w podobnym tonie, między innymi przekonując, że podwyżka nie jest koniecznością, krytykując sposób procedowania uchwały wprowadzającej ją oraz fakt, że wprowadza ona potężne dysproporcje pomiędzy radnymi funkcyjnymi a szeregowymi.

Radnych ogólnie drażniło, że w uchwale nie operowano konkretnymi kwotami – dopiero radny Nazarewicz wyliczył na bieżąco, że przewodniczący rady otrzymywał co miesiąc 1 744 zł 68 gr, a po podwyżce weźmie 2 791 zł 50 gr, wiceprzewodniczący rady otrzymywali 1 342 zł 07 gr, a po zmianach będzie to 2 147 30 gr. 

Dieta przewodniczących komisji wzrośnie z 1 073 zł 75 gr na 1 718 zł 84. Wreszcie radny bez funkcji do tej pory pobierał dietę wysokości 885 zł 76 gr – po podwyżce zainkasuje 1 417 zł 22 gr.

– Zwracam się do radnych, żebyśmy ratowali samorząd, prosiłbym, abyście od tej uchwały odstąpili – podsumowywał spór Janusz Szkodny.

Reklama

 

Łatwo być wyrazistym oponentem?

W dyskusji niewiele było głosów optujących za podwyżką diet. Odwagą, by zabrać głos, wykazały się w zasadzie tylko panie Bożena Łanowy i Dorota Batiuk-Jankiewicz. Ta pierwsza sugerowała, że radni, którym tak bardzo przeszkadza podwyżka, powinni ją oddać na cele charytatywne. Ta druga przedstawiała bardziej rozbudowaną argumentację.

– Diety na obecnym poziomie nie są wystarczającą rekompensatą za utracone korzyści i nie zawsze chodzi o korzyści finansowe – przekonywała radna, dodając, że już teraz radni mają problemy z frekwencją na komisjach czy posiedzeniach rady, a jej zdaniem problem będzie się pogłębiać, jeśli w okolicy diety zostaną podwyższone, a w Jarosławiu utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

– Będzie to działało demotywująco na radnych i obniży standardy – przekonywała. To jednak nie wszystko, radna zasugerowała, że krytycy uchwały o podwyżce diety są cynicznymi graczami, wiedzą, że pieniądze i tak dostaną, ale korzystają z okazji, by uderzyć w oponentów.

– Wiecie, że uchwała zyskała pozytywną opinię na komisjach i jest wam o tyle łatwiej być takimi wyrazistymi oponentami – przedstawiała dający do myślenia argument.

Reklama

 

Koalicja ponad podziałami da więcej wszystkim

Ile związku z prawdą było w tej dywagacji, oficjalnie nie dowiemy się pewnie nigdy. Pewne jest natomiast to, że w łonie rady uformowała się wygodna, ponadpartyjna koalicja zapewniająca przyjęcie uchwały.

„Za” zagłosowali radni PiS: Piotr Baran, Witold Duszyński, Antoni Lotycz, Bożena Łanowy oraz ci należący do klubu Wspólnie Zmieniajmy Jarosław – Dorota Batiuk-Jankiewicz, Magdalena Cisek-Skiba, Krzysztof Kiper, Sebastian Kogut, Jarosław Litwiak, Szczepan Łąka, Jolanta Makarowska, Monika Więckowska i Agnieszka Wywrót.

Przeciwko byli najaktywniejsi radni klubu PiS Wanda Czerwiec , Piotr Kozak, Mariusz Walter oraz Janusz Szkodny, a także radni od niedawna niezależni – Wiesław Strzępek i Marcin Nazarewicz.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2021-12-08 20:02:17

    ''Radny kradnie , a całe miasto na dnie'' -  Kazik Staszewski

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama