Reklama

Dlaczego w Przemyślu nie było Orszaku Trzech Króli?

08/01/2019 20:00

Choć Orszak Trzech Króli to bardzo młody zwyczaj, cieszy się ogromną popularnością. Jego brak w Przemyślu wzbudził sporo komentarzy, kontrowersji, a nawet teorii spiskowych. Staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie o to, dlaczego go w tym roku nie było.

Jeszcze przed 6 stycznia w redakcji odebraliśmy kilka telefonów z pytaniem, czy orszak się odbędzie. A skoro nie, to dlaczego? – W latach poprzednich miasto nie było organizatorem tej uroczystości, a jedynie wspierało i pomagało w organizacji podmiotom, które z taką inicjatywą występowały. Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” zapewniało scenę, nagłośnienie, jak również rekwizyty i stroje. W poprzednich latach organizatorami były siostry michalitki oraz Caritas. W tym roku żadna z tych organizacji nie wystąpiła z inicjatywą organizacji orszaku – poinformował prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Dlaczego tak się stało? – Ostatnio byliśmy organizatorami, ale odpowiadaliśmy tylko za zaplecze gastronomiczne. Przygotowaliśmy dla uczestników barszcz, herbatę i paszteciki. Nie zajmowaliśmy się główną logistyką – zaznacza ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Reklama

Przemyski orszak zapoczątkowały w 2013 r. siostry michalitki, jako Paradę Aniołów. Później impreza przekształciła się w Orszak Trzech Króli w asyście aniołów. – Od 2017 r. my go nie organizujemy, bo zajęły się tym inne instytucje i nas nie zapraszano do współpracy – mówi michalitka s. Dawida Ryll.

W tym roku siostry zorganizowały przemarsz ze śpiewem kolęd przez przemyską starówkę. Było to jednak spotkanie wychowanków prowadzonej przez zakonnice świetlicy, a nie impreza na dużą skalę.

 

Relacje prezydent – Kościół

Wokół tematu bardzo szybko pojawiły się teorie spiskowe. Pierwsza brzmi: Kościół obraził się, że prezydentem został Bakun, a nie Hamryszczak. Druga: Bakun nie chce współpracować z Kościołem i będzie walczył z wiarą.

Reklama

Obie należy schować głęboko do[paywall] szuflady. Albo nawet wyrzucić na śmietnik. Nowy prezydent uznaje się za wierzącego i twierdzi, że chce, aby relacje z Kościołem były dobre. Brał udział w mszach organizowanych z okazji Święta Niepodległości i 100. rocznicy Bitwy pod Niżankowicami.

Również Kościół zaprzecza takim insynuacjom. – Nie ma o tym mowy – mówią zgodnie ks. Janiec i s. Ryll.

Co więc się stało, że w tym roku Przemyśl nie zorganizował orszaku? Wygląda na to, że zabrakło dogadania się. Ewidentnie przemyska impreza nie miała lidera, który by ją pociągnął. Najlepiej ze strony kościelnej. Nie sposób nie zauważyć, że orszak stał się u nas trochę jak kukułcze jajo – nikt chyba nie miał ochoty go organizować albo uznał, że nie będzie się wychylał.

Na przestrzeni lat współorganizatorami orszaku – oprócz już wymienionych – były przemyskie parafie, kuria i duszpasterstwo młodzieży. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w zeszłym roku sytuację ratowali świeccy, którzy zwrócili się do organizacji kościelnych o przynajmniej formalną pomoc. Teraz nawet oni się poddali.

Czy to koniec orszaku w Przemyślu? – W przyszłym roku znajdziemy organizację, która podejmie się jego organizacji – zapowiada prezydent Bakun.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    99900 - niezalogowany 2019-01-08 23:04:06

    bo przypadło w ukraińską wigilię? :D

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przemyśl - niezalogowany 2019-01-08 23:48:39

    A dlaczego WOSP nie będzie???  Bo niedziela....

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mac - niezalogowany 2019-01-09 06:49:51

    Trzech Króli, zawsze jest w ukraińską wigilię.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama