Premier Donald Tusk w Sejmie RP, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul wspólnie z przedstawicielami różnych służb w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie przedstawili aktualną sytuację w Polsce i na Podkarpaciu w związku z naruszeniem przestrzeni powietrznej naszego kraju przez rosyjskie drony.
Rosyjskie drony naruszyły przestrzeń powietrzną Polski w nocy z 9 na 10 września br. – taki komunikat wydało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Był to – jak dodali wojskowi – „bezprecedensowy atak w skali naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez obiekty typu dron. Polskie i sojusznicze środki obserwowały radiolokacyjnie kilkanaście obiektów, a wobec tych mogących stanowić zagrożenie Dowódca Operacyjny RSZ podjął decyzję o ich neutralizacji. Część dronów, które wtargnęły w naszą przestrzeń powietrzną została zestrzelona. Trwają poszukiwania i lokalizacja miejsc możliwych upadków tych obiektów”.
Informację na ten temat w godzinach porannych przedstawił w Sejmie RP premier Donald Tusk.
– powiedział m.in.
W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a potem konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli różnych służb (m.in. policji, straży pożarnej czy wojsk obrony terytorialnej), odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców.
– Wszystkie służby: policja, straż graniczna, straż pożarna oraz wojsko – pracują w podwyższonej gotowości. Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Obrony Narodowej, a także Ministerstwem Edukacji Narodowej. Na terenie Podkarpacia nie odnotowano żadnych incydentów
Reklama
– poinformowała wojewoda podkarpacki T. Kubas-Hul.
Zaapelowała do wszystkich mieszkańców o: zachowanie spokoju, śledzenie komunikatów służb oraz niewchodzenie w kontakt z nieznanymi przedmiotami mogącymi stanowić zagrożenie, a w razie podejrzeń natychmiastowe zgłoszenie tego faktu pod nr alarmowy 112.
– W porozumieniu z Podkarpackim Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej podejmowane są działania prewencyjne w szkołach. Wdrożono zalecenia dotyczące bezpieczeństwa, w tym między innymi ćwiczenia ewakuacyjne oraz wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Prosimy wszystkich o zachowanie ostrożności, niewzbudzanie niepotrzebnej paniki i korzystanie tylko z oficjalnych źródeł informacji
Reklama
– podsumowała.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze