Reklama

Duże zmiany w pogotowiu ratunkowym [ZDJĘCIA]

01/04/2019 18:39

Nowe karetki, dodatkowe zespoły ratownicze i nowa struktura. To wszystko stało się faktem w pogotowiu ratunkowym 1 kwietnia.

O północy z 31 marca na 1 kwietnia Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu przejęła zadanie zabezpieczenia ratownictwa medycznego na terenie czterech powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego i przeworskiego. Oznacza to, że dotychczasowe stacje w tych czterech powiatach będą podlegać pod Przemyśl. – Ale wszyscy ratownicy to ci sami, którzy[paywall] dotychczas pracowali na terenie swoich powiatów – zaznacza Rafał Kijanka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.

Pogotowie otrzymało 11 zupełnie nowych ambulansów z nowoczesnym wyposażeniem. W każdym z nich znajduje się m.in.: defibrylator z opcją wysyłania na bieżąco danych do pracowni hemodynamicznej w szpitalu oraz urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. – To najwyższej klasy sprzęt, czołówka europejska – zaznacza dyrektor.

Reklama

Koszt jednego takiego auta z wyposażeniem waha się od 500 do 600 tys. zł. Niektóre z nich mają napęd 4x4. Trafią one na trudniejsze tereny, charakteryzujące się wieloma podjazdami, często w ciężkich warunkach zimowych, a więc do: Birczy, Kańczugi, Pruchnika i Nienadowej. Warto tutaj wspomnieć, że jeden ambulans z napędem na cztery koła od grudnia jeździ również w Przemyślu.

Na nowych pojazdach umieszczono napis: „Ku chwale Bożej i na ratunek bliźnim”, odnoszący się do ponad 100-letniej dewizy przemyskiego pogotowia.

Reklama

Przemyska stacja nie tylko przejmie istniejące już zespoły ratownictwa, których ogółem na terenie czterech powiatów było 17. 1 kwietnia powstały dwa nowe: we Fredropolu w powiecie przemyskim i w Jarosławiu. – Tych zespołów brakowało w tych miejscach, przez co czasy dojazdów były bardzo długie. Po prostu brakowało karetek. Dzięki reorganizacji mogliśmy sobie pozwolić na dodatkowe zespoły – mówi R. Kijanka.

W niedzielę, 31 marca, na przemyskim Rynku nowe karetki zostały oficjalnie przekazane i poświęcone. Stąd odjechały do miejsc, w których od poniedziałku pełnią dyżury. – To bardzo ważne, że w Przemyślu powstała duża, wojewódzka instytucja. Tego miasto potrzebuje. To jest powrót do tradycji, które były tutaj przez lata – powiedział Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Zakup jedenastu nowych ambulansów został sfinansowany z dotacji urzędów marszałkowskiego i wojewódzkiego.
PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-04-01 18:44:46

    Od samego mieszania herbata nie będzie słodsza. Kiedy suweren na to wpadnie PISoBOLSZEWIA odejdzie do lamusa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Erpe - niezalogowany 2019-04-02 10:00:12

    Lecz się człowieku.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hardlife - niezalogowany 2019-04-02 11:21:56

    co to zmieni w słuzbie zdrowia i ratownictwie  NIC!! tylko nowe stołeczki dla przydupasów marszałka i innych wielkich tego kraju , a ludzie z dnia na dzien slysza ile to osob umiera w oczekiwaniu na pomoc ( w 2018 roku smiertelnosc  bije rekord od '45) 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama