Ośrodek stworzony na ul. Wilsona przez PSONI to wzorcowa placówka działająca na rzecz osób niepełnosprawnych. Wczoraj i dziś z wizytą studyjną odwiedzili go Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i Anna Schmidt – wiceminister w tym samym resorcie. Ministrowie podglądali pracę placówki i szukali inspiracji, mających uskutecznić tworzenie dobrego prawa dla niepełnosprawnych.
W poniedziałek dwójka Pełnomocników Rządu - ds. Równego Traktowania i ds. Osób z Niepełnosprawnościami, bo takie funkcje pełnią A. Schmid i P. Wdówik, spotkali się z self-adwokatmi, zwiedzili mieszkania chronione oraz Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, złożyli także wizytę w mieszkaniu treningowym, a w międzyczasie udzielili jeszcze wywiadu dziennikarzom, tworzonego przez osoby niepełnosprawne, radia SoVo.
Dziś odwiedzili kolejne jednostki działające na rzecz osób niepełnosprawnych, tworzone, czy to przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, czy to należące do systemu zarządzanego przez samorząd. Byli więc w Centrum Wspomagania Rozwoju Małego Dziecka, w Środowiskowym Domu Samopomocy, w OREW im. Krystyny Rajtar, oraz w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Jarosławiu.
Wszędzie, gdzie się pojawili wysłuchiwali głosów niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów oraz pracowników poszczególnych jednostek. Ci skwapliwie korzystali z możliwości, jakie dawało spotkanie i przekazywali ministrom uwagi dotyczące codziennego życia tej społeczności oraz funkcjonowania różnorakich rozwiązań prawnych w zakresie opieki i funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami.
Delegacja z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej spotkała się też z uczniami ZSTiO im. Stefana Banacha w Jarosławiu, którzy pracują nad stworzeniem zrobotyzowanego, autonomicznego psa przewodnika, co może być o tyle znaczące, że minister Wdówik na co dzień, sam korzysta z pomocy psa przewodnika.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze