Reklama

Dworzec Przemyśl Główny najpiękniejszym w Polsce!

Budynek dworca PKP zaskarbił sobie sympatię głosujących i wywalczył nagrodę publiczności w konkursie Dworzec Roku 2020. Nagrodę główną i tytuł Dworzec Roku 2020 zdobył obiekt Goczałkowice-Zdrój.

Rywalizowało kilkadziesiąt dworców z całej Polski. Do finału – obok przemyskiego dworca – zakwalifikowały się obiekty: Bydgoszcz Główna, Czeremcha, Gliwice, Goczałkowice-Zdrój, Oświęcim, Piaseczno i Starogard Gdański.

Przemyski Dworzec w głosowaniu internetowym zdobył 4881 głosów, deklasując konkurentów. To drugi, po Tarnowie, dworzec na trasie dawnej kolei galicyjskiej, który stał się dworcem roku.

Wybudowany w latach 1859-1860 dworzec przebudowano w stylu neobarokowym i rozbudowano w 1895 r., nadając mu bogatą formę architektoniczną. Budynek jest jedną z najokazalszych budowli na linii kolejowej łączącej Kraków ze Lwowem. 

W latach 2010 – 2012 przeszedł gruntowny remont, podczas którego przywrócono mu wygląd sprzed ponad 100 lat, m.in. panoramy miasta pędzla Mariana Strońskiego, które oświetla zabytkowy, drewniany żyrandol. Hol główny dworca zdobią plafony Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi, przedstawiające herby i rzemiosła.


san
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    mko - niezalogowany 2020-11-19 14:14:12

    Suoer!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Luxtorpeda - niezalogowany 2020-11-19 14:34:40

    Glosowałem, dla mnie przemyski dworzec jest najładniejszy w Polsce.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mona - niezalogowany 2020-11-19 14:44:50

    I dla mnie tez,ma sie rozumiec. Tak piekny jest jak nasze miasto.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama