Reklama

Dyrektor Ciompa „dyscyplinuje” konsultanta wojewódzkiego

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. ojca Pio Piotr Ciompa odpowiedział na apel Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Psychiatrii dla Województwa Podkarpackiego dra n. med. Macieja Kuligowskiego w sprawie pozostawienia w strukturach przemyskiej placówki oddziału psychosomatycznego.

Przypomnijmy, że pismo w tej sprawie dr Kuligowski skierował do Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego im. św. Ojca Pio w Przemyślu. Dołączył do niego pozytywne stanowisko Konsultanta Krajowego ds. psychiatrii oraz Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. Napisał m.in.: „(...) Oddział psychosomatyczny został utworzony w szpitalu w Przemyślu ponad 10 lat temu jako alternatywa dla pacjentów wobec dużego kompleksu psychiatrycznego, jakim jest szpital w Żurawicy. Jest to obecnie jedyny taki oddział w województwie podkarpackim (...). Plany przeniesienia go do Żurawicy lub jego likwidacja ze struktur szpitala wojewódzkiego są sprzeczne z tendencjami Ministerstwa Zdrowia, mapami Potrzeb Zdrowotnych Urzędu Wojewódzkiego oraz Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego (...)[paywall]. W dużej mierze pacjentami tego oddziału są również pacjenci oddziałów z Monte Cassino, którzy ze względu na ciężki stan psychiatryczny i somatyczny destabilizują pracę tych oddziałów, a oddział psychosomatyczny na Słowackiego jest do tego przystosowany (...)” – czytamy m.in. w piśmie.

Dr Kuligowski uważa, że pozostawienie oddziału nawet w mniejszym wymiarze (15 – 20 łóżek z obecnych 40) będzie bardziej uzasadnione niż likwidacja w strukturach. Odtworzenie go wraz z doświadczoną kadrą lekarską oraz pielęgniarkami psychiatrycznymi będzie bardzo trudne, a brak takiego oddziału szybko odczuwalny. – W przypadku innych likwidowanych oddziałów z dawnego szpitala miejskiego przy ulicy Słowackiego, by wspomnieć o ortopedii, laryngologii, chirurgii czy neurologii, mają one odpowiedniki w szpitalu wojewódzkim na Monte Cassino. Oddział psychosomatyczny nie i miasto Przemyśl pozostanie całkowicie bez opieki psychiatrycznej stacjonarnej. Likwidacja będzie przejawem dyskryminacji pacjentów z zaburzeniami stanu psychicznego. Przeniesienie do Żurawicy może wręcz stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia – uważa dr M. Kuligowski.


fot.ze zbiorów własnych
– Miasto Przemyśl pozostanie całkowicie bez opieki psychiatrycznej stacjonarnej. Likwidacja będzie przejawem dyskryminacji pacjentów z zaburzeniami stanu psychicznego. Przeniesienie do Żurawicy może wręcz stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia – uważa Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Psychiatrii dla Województwa Podkarpackiego dr n. med. Maciej Kuligowski.

Reklama

Napisał sam do siebie?

W odpowiedzi dyrektor przemyskiego szpitala na Monte Cassino P. Ciompa także skierował kilka słów do rady społecznej. Podkreślił, że Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Psychiatrii dla Województwa Podkarpackiego dr n. med. Maciej Kuligowski jest jednocześnie kierownikiem oddziału psychosomatycznego szpitala i że wspomniany apel wysłał także m.in. sam do siebie, co powagi temu wystąpieniu nie dodaje. „(...) Pan dr Maciej Kuligowski jest w obszarze poruszanych spraw w konflikcie ról, dlatego jego argumentacja jest nieobiektywna (...)” – czytamy m.in.

P. Ciompa powołał się na ustawę o konsultantach, która daje im uprawnienia wypowiadania się w zakresie jakości świadczeń medycznych, a nie organizacji placówek służby zdrowia, w tym ich lokalizacji. – Zgodnie z założeniami NFZ nasz oddział psychosomatyczny zabezpiecza pacjentów południowo-wschodniego Podkarpacia, a nie tylko Przemyśla. Z tej perspektywy ewentualna, wcale nie przesądzona, zmiana lokalizacji oddziału o kilka kilometrów nie jest istotna – stwierdził dyrektor szpitala.

Reklama

„(...) Wystąpienie p. Macieja Kuligowskiego jest dla mnie tym bardziej niezrozumiałe, że zastępca ds. leczniczych szpitala uzgodnił z nim wstępnie dalszą współpracę po ewentualnym przekazaniu oddziału szpitalowi w Żurawicy” – konkluduje w cytowanym piśmie P. Ciompa.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    lol - niezalogowany 2017-07-09 14:26:39

    Ma tupet chłop. 20 tys. zł pensji miesięcznie, iluś tam sowicie wynagradzanych doradców, długi szpitala rosną i rosną, a ten nie przyjmuje nawet najbardziej merytorycznych słów krytyki.Wkrótce ten szpital (razem z miejskim) trzeba będzie zaorać, bo gość jest specjalistą w trwonieniu nie swoich pieniędzy (wydymał nawet Ryśka Krauzego, zarzadzając Telewizją Familijną!)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    nero - niezalogowany 2017-07-09 14:52:26

    czy ktokolwiek jest dla niego autorytetem? czy ktokolwiek jest w stanie zdyscyplinować  Dyrektora , zanim zostaną  już tylko wspomnienia po przemyskich szpitalach ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ciekawski - niezalogowany 2017-07-09 14:57:56

    pytanie kto ma w tym interes żeby  szpital się zadłużał

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama