Reklama

Dyrektor szpitala przedstawia własne dane i walczy z radnymi. Starosta daje czas porodówce

01/12/2019 16:09

Na ostatniej sesji rady powiatu powrócił gorący ostatnio temat funkcjonowania SP ZOZ w Przeworsku. Raport o funkcjonowaniu placówki przedstawił jej dyrektor Grzegorz Jedynak. Nie obyło się też bez kontrowersji i konfrontacji. Padło sporo cierpkich słów.

Dyskusję o szpitalu w Przeworsku rozpoczęło wystąpienie dyrektora Grzegorza Jedynaka . W prawie godzinnej prezentacji przedstawił efekty swojej dotychczasowej pracy, choć podkreślić trzeba, że wielokrotnie akcentował znaczenie zaangażowania pracowników SP ZOZ i ich wkładu w proces zmian. Współczynnikiem, którym chwalił się dyrektor, jest redukcja o 1,3 mln zł zakładanego poziomu straty szpitala oraz niższy niż przewidywany poziom zadłużenia. Przekonywał, że oszczędności[ to efekt[paywall] poprawy zarządzania. Lepszy jest przepływ informacji i struktura planowania, dostosowana do potrzeb została liczba łóżek, a w poszczególnych oddziałach wdrażane są plany naprawcze. Poprawa wyniku finansowego szpitala ma być także efektem lepszej organizacji bloku operacyjnego oraz podwyżek płac. G. Jedynak opowiedział też o planach ratowania porodówki w Przeworsku. Zaznaczył, że przedsięwzięcie spowoduje wzrost nieprzewidzianych kosztów o 0,5 mln zł. Zebrał jednak personel tego oddziału i wspólnie wypracowali 28 punktów, których wypełnienie poprawi ma nie tylko finanse, ale i jakość usług.

Radnemu Kiszce wytknął, że jego krytycyzm względem SP ZOZ wynika z tego, że przed wyborami Kiszka przymierzany był do stanowiska dyrektora szpitala. Za podpisanie interpelacji oberwało się także byłemu dyrektorowi, a obecnie radnemu i dyrektorowi szpitala powiatowego w Mielcu Józefowi Więcławowi. – Ryba psuje się od głowy – grzmiał dyrektor G. Jedynak, wykazując, że wiele obecnych problemów placówki, którą zarządza, dałoby się uniknąć, gdyby w poprzednich latach podejmowano lepsze decyzje oraz przytaczając wypowiedzi J. Więcława z przeszłości, sugerujące, że przestrzeni do poprawy sytuacji szpitala nie ma. Mało tego, odrzucając kategorycznie wniosek o udostępnienie radnym przeprowadzonego w SP ZOZ audytu, sugerował, że radny Więcław zabiega o zapoznanie się z nim, by jego wynikami posłużyć się w prowadzonej przez siebie aktualnie placówce. W tej materii dodał także zastrzeżenie, że raport ów zawiera dane wrażliwe dla funkcjonowania szpitala w Przeworsku i nie chciałby, by słabości placówki poznali jej bezpośredni konkurenci – szpitale z ościennych powiatów. Podsumowując zaś interpelację radnych, określił ją mianem czarnego PR-u i działaniem na szkodę placówki.

Reklama

Opozycja kontruje

Wystąpienie obecnego dyrektora ZP ZOZ nie zrobiło większego wrażenia na jego poprzedniku. J. Więcław odniósł się do zarzutów formułowanych pod jego adresem, zaczynając od stwierdzania: – Ja nie będę opowiadał, jakie dyplomy mam, ale aluzję pojąłem.

Emocjonalnym wystąpieniem wsparł go radny Bogdan Sebzda. – Brawo! Wspaniały pokaz aktorski, jestem zachwycony pańską prezentacją, wszystkie współczynniki idą do góry, ale skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? – zapytywał.

Starosta przemówił

Jeden z kluczowych głosów w sprawie pochodził od starosty Bogusława Urbana. Zamanifestował on poparcie dla działań obecnego dyrektora szpitala oraz entuzjazm wynikający z poprawy współczynników jego funkcjonowania. Wypowiedział się też w sprawie oddziałów ginekologicznego i neonatologicznego. – Jak mieliśmy to załatwiać? Audyt został zaprezentowany, padły konkretne wnioski, a pan dyrektor miał podstawy do skierowania do mnie takiego pisma (wniosku o zamknięcie oddziału – przyp. autora) – odnosił się do zarzutu, że decyzja o zlikwidowaniu spornych oddziałów była podjęta zbyt szybko.

Czy jest to deklaracja tego, że położnictwo SP ZOZ zostanie uratowane? Czy może jest to sugestia, że tak nierentowny oddział w końcu trzeba będzie i tak zamknąć? W wypowiedzi starosty nie padła żadna konkretna deklaracja poza tą, że wszyscy związani z oddziałem położniczym muszą sobie dać czas.


Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Hex - niezalogowany 2019-12-02 07:27:43

    Porodówka w Przeworsku jest o niebo lepsza niż ta w Jarosławiu. Położne to najlepsze na jakie można trafić. Przyszło tam na świat dwójka moich dzieci w dość dużym odstępie czasowym bo aż 10 lat ale panie tak samo miłe. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Rafal - niezalogowany 2019-12-02 10:26:45

    Starty porodówki to wina lekarzy, zadaniem dyrekcji powinno być doprowadzenie porodówki do rentowności poprzez np zatrudnienie dobrego ginekologa,a nie zamykanie jej. Równie dobrze można by zamknąć cały szpital bo przecież przynosi straty. Ale jaki dyrektor takie decyzje.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    yty - niezalogowany 2019-12-05 02:14:58

    przestań   pierd.............ić        Farmazony  porównywać  Przeworsk  do Jarosławia     w Przeworsku     jaka Pani  chce Rodzić   u tych  staruchów    no    tobie  może to  odpowiada   bo  jeden  z Nich  to   może twoj  tatuś    wujek  lub     mąż  że   tak zachwalasz       

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama