Reklama

Dziękowali za plony

03/09/2017 11:03

W tym roku dożynki powiatu lubaczowskiego odbyły się w Horyńcu-Zdroju. Na uroczystości stawiło się 40 delegacji z wieńcami oraz 27 kół gospodyń wiejskich powiatu lubaczowskiego, które częstowały przygotowanymi przez siebie przysmakami.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele parafialnym, której przewodniczył o. Waldemar Czerwonka. Dalsza część świętowania miała miejsce w Parku Zdrojowym.

Starostami dożynek z ramienia gminy Horyniec-Zdrój byli: Małgorzata Całka i Robert Szawara, a z ramienia powiatu: Ewa Żuchowicz i Wojciech Krzeptoń[paywall].

W ramach dożynek zorganizowano konkurs kulinarny „Potrawy jarskie ziemi lubaczowskiej”. Pierwszą nagrodę otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Oleszyc za pampuchy drożdżowe na parze z sosem malinowym. Drugie miejsce zajęło KGW  Żmijowiska za fuczki – placki, a trzecie – KGW Dziewięcierz za pierogi z farszem z cukinii.

Reklama

Nagrodzono także autorów wieńców dożynkowych. Komisji konkursowej najbardziej spodobały się te przywiezione z: Kobylnicy Ruskiej, Czaplaków, Antoników, Futor, Łukawca i Piastowa.

Podczas święta plonów wręczono także odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Otrzymali je: Jan Pudełko (Chlewiska, gm. Narol), Józef Broś (Futory, gm. Oleszyce), Józef Wołoszyn (Kobylnica Wołoska, gm. Wielkie Oczy), Dariusz Bednarz (Cewków, gm. Stary Dzików), Kazimierz Stopyra (Brusno Nowe, gm. Horyniec-Zdrój) i Krzysztof Stankiewicz (Dąbrówka,  gm. Cieszanów).

Reklama

Uczestnicy święta mogli też oglądać prace członków Stowarzyszenia Twórców Sztuki w Lubaczowie i odwiedzać różnorodne stoiska.

Na scenie program artystyczny zaprezentowały: Grupa Teatralna Bez Nazwy z Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju z m.in. kapelą Pawlaki, Zespołem Pieśni i Tańca „Kresy” oraz zespołem Czerwona Jarzębina. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem Focus Live z Tomaszowa Lubelskiego.

Gospodarzami dożynek byli: starosta lubaczowski Józef Michalik i wójt gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis. Na spotkanie przyjechali również: poseł Mieczysław Kasprzak, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Andrzej Nepelski i przedstawiciele rejonu jaworowskiego na Ukrainie ze starostą Orestem Chlanem.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama