Pod koniec grudnia w dziesiątkach polskich miast o godzinie 18 odbyły się demonstracje przeciw projektowi ustawy mającej dyscyplinować sędziów. Również w Przemyślu przed sądem rejonowym około stu osób protestowało przeciw nowelizacji złożonej przez PiS, która przewiduje możliwość karania za podważanie skuteczności powołania innego sędziego czy za działalność polityczną. Protesty odbywały się pod hasłem „Dziś sędziowie – jutro ty”. Organizatorami przemyskiego był Komitet Obrony Demokracji oraz „Rebelianty Podkarpackie”.
– PiS wypowiada otwartą wojnę niezależnemu sądownictwu. Planuje represje wobec sędziów i prokuratorów włącznie z wydaleniem z zawodu! Otwarcie nakazuje zaniechanie stosowania prawa europejskiego! To koniec trójpodziału władzy oraz krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej! Dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, że wszelkie argumenty w procesie destrukcji, jakich używa Zjednoczona Prawica, są zasilane swoistą energią kłamstwa – mówił w swoim wystąpieniu Witold Domański z Komitetu Obrony Demokracji.
– Kiedy zarzucano Dudzie, że[paywall] wręczył nominacje do Trybunału Konstytucyjnego Pawłowicz i Piotrowiczowi, obóz rządzący argumentował, że prezydent nie miał innego wyjścia, bo popełniłby delikt. Pomijając to, że prezydent Duda nie skorzystał z żadnych swoich możliwości, choćby perswazyjnych, by ten pomysł wybić PiS-owi z głowy, argument ten został wyświechtany w medialnych przekazach. Tym razem za pomocą tej samej pokrętnej logiki nadaje się decyzji prezydenta szczególną, bezwzględnie wiążącą moc w kwestii mianowania sędziów. Nie mówi się, że prezydent musi wręczyć im nominacje, bo inaczej dopuści się deliktu, lecz wręczenie nominacji czyni ten akt niemal świętym i sankcjonującym wszystko, co go poprzedzało, choćby nawet Kaczyński przypadkowo, podczas dłubania w nosie, nacisnął jakiś guziczek w swojej personalnej loterii na Nowogrodzkiej. Bo że naciska właśnie on, to jest oczywiste. Krótko mówiąc, Duda mianował, lecz się nie cieszył w przypadku Piotrowicza i Pawłowicz, ale w przypadku sędziów KRS jednym swoim gestem zniósł wszelkie wątpliwości co do tego, czy sędziowie przez niego mianowani zostali powołani zgodnie z Konstytucją i europejskim prawem, czy nie. Zrobił to z radością i w poczuciu omnipotencji – kontynuował Witold Domański.
– To nie były decyzje pod presją, lecz akty uświęcające raz na zawsze, bo ramię prezydenta Dudy nie łamie Konstytucji, lecz ją przytula, proszę Państwa. I nawet nie pyta, czy Konstytucja się na to zgadza. A jak już raz przytuli, to wszelkie europejskie traktaty tracą ważność. Tak to działa. Dlatego wszyscy politycy Zjednoczonej Prawicy będą powtarzali z uporem, że sędziowie nie mogą swoimi protestami, pytaniami choćby, paraliżować sądów, bo nie ma takich pytań. Nie ma pytań! Cokolwiek stało się, zanim prezydent przytulił Konstytucję, nie ma teraz znaczenia. To kończy wszelką dyskusję na temat procesu powoływania sędziów w Polsce podczas rządów PiS-u. Mają siedzieć cicho i ani zipnąć, bo jak nie, to to samo ramię prezydenta odeśle ich do kąta. Oczywiście za pomocą sznureczka, którego koniec trzyma Kaczyński w nieco spoconych ostatnio dłoniach. A wystarczy sobie wyobrazić, co by było, gdyby prezydent rzeczywiście był strażnikiem Konstytucji. Po pierwsze, nie łamałby jej przepisów, po drugie nie łamałby przepisów Unii Europejskiej. Nie tworzyłby tym samym okazji ani do popełnienia deliktu, ani nie musiałby zasłaniać PiS-owskiego bałaganu swoją piersią. I dlatego jedyne wytłumaczenie, jakie mam na tę okoliczność, jest takie, że politycy Zjednoczonej Prawicy umierają ze strachu. Znaleźli się w potrzasku. Teraz rządzi Banaś. Właśnie przegląda wszystkie kwity. Dopasuje je do kogo trzeba, a to dopiero oznacza chaos. Wszyscy rzucą się do obrony swoich przyczółków, które z takim zapałem budowali przez cztery lata. Od wielkich w Warszawie po maluczkich na takich prowincjach jak nasza. Cała pajęczyna misternie tkana na Nowogrodzkiej zacznie drżeć. Dlatego potrzebni są posłuszni sędziowie. Tylko tacy skrupulatnie będą niszczyć kwity kompromitujące decydentów politycznych. Tylko tacy są w stanie zatrzymać Banasia i zachować dorobek PiS-owskich aparatczyków oraz ich złotodajne źródła – podsumował Witold Domański.
Na zakończenie zgromadzenia wystąpił sędzia Sądu Rejonowego w Przemyślu Maciej Głowacz ze Stowarzyszenia Sędziów Themis, który powiedział, że ważne jest, aby widzieć, że sąd jest ostatnim organem, który w sposób niezależny, zgodny z Konstytucją, może ochronić obywatela oraz że bez wolnych sądów nie ma wolnej Polski. Sędzia podziękował też protestującym za wsparcie sędziów w ich walce o praworządność i przestrzeganie Konstytucji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Co za same stare dziady? Sędziów bronicie? A co to sami się nie potrafią obronić. SUABO!
Za Stalina też nikt nie podskoczył.Ale najbardziej ponure było to że sędziowie byli AK-owcy zawsze orzekali w sprawie AK-owców.Wyroki były w tych przypadkach bardziej niż srogie a wręcz zabójcze
Nie mają niczego pożytecznego do roboty to pryki stoją i protestują, połowa pewnie nie o co w tym wszystkim chodzi, ale stoją. Taki to już ciemnogród pozostanie. Sami starcy, pewnie po proteście pójdą na roraty i dzień zleciał.
Do "Ja". Jakie UBECKIE dzieci i jakie UBECKIE sądy? "Zaczadziłeś" się partyjniackim neokomunistycznym dymem i propagandą? A może jesteś beneficjentem "dojnej zmiany" neokomunistycznej, że tak pierd..isz? Co powiesz o Piotrowiczu komunistycznym prokuratorze obecnie "sędzią" w TK lub jego Szefowej Przyłębskiej, która nominację sędziowską otrzymała za "komuny" i wielu, wielu innych neofitów, oportunistów i lizusów , którzy dla kariery i kasy zrobią wszystko aby tylko utrzymać się przy korycie i zadowolić towarzyszy z Partii.
zrobiłeś pomyłkę powinieneś się podpisać Ubywatel.
Dobra hejterzy z PiSu. Idziecie już spać. O Konstytucji niewiele się nauczyliście. Dobranoc.
Nawet x3 i setki tam by nie naliczyl. Pewnie mmaja tajemniczy KOD do liczenia frekwencji.
Ja też tam byłam wszysty stali to ja też stałam i słuchałam co mówią. Nic z tego za bardzo nie rozumiem . Nawet na jednym zdjęciu jestem haha
Skoro zasady funkcjonowania sądów regulują przepisy prawa tworzone przez władzę ustawodawczą, a więc przez polityków, to jak sędziowie mogą mówić o byciu niezależnym? Niestety, ale mylą pojęcie niezależności od niezawisłości. Niezawisłość to zasada wymiaru sprawiedliwości, zgodnie z którą sędzia rozstrzygając sprawę podlega wyłącznie Konstytucji i ustawom. No właśnie, „ustawom”, a więc czy się z nimi zgadzają czy nie, muszą działać zgodnie z tym co tworzą politycy.
a ja mam w poważaniu całą politykę po pis kod itp. nakręcajcie się sami ja nie mam na to czasu ani ochoty i nikt nie będzie mi ustawiał mojego życia tylko ja sam a nie tam jakieś partie i ja wam tego życzę w nowym roku a nie stania na ulicach w zimnie protestując i nie wiedząc nawet o co chodzi tylko leżakowania na ciepłej plaży gdzie niedługo właśnie lecę...
Widziałem to zbiegowisko i moze tam było 30-40 osób z tego część przechodnów.Kpina
UBeckie dzieci bronią Ubeckich sądów.
za 500 plus i tvp pis propagande dadza sobie jaje wyrznac.
Ostatnia ostoja komunizmu do obalenia,tą kasta ma krew na rękach.
Faktycznie PiS to ostatnia ostoja komunizmu. Piotrowicz, Kryże, Kujda, TW Wolfgang i wielu,wielu innych oportunistycznych klakierów partyjnych zdolnych dla władzy i kasy przefarbować się.
Zapomniałeś o sobie UBywatelu! To wasza metoda Ubecko - komunistyczna. Kłamstwo.
ja nie broniący seziów dzisiaj zastanawiam sie ile dostał bym za zakladanie koszulek na pomniki? czy tez sąd uniewinnił by mnie.
Na tych zdjęciach znane twarze , byli funkcjonariusze aparatu bezpieki i starych układów sędziowskich i ich znajomi emerytowani milicjanci . Po frekwencji widać ze jest to ustawiona manifestacja czerwonego robactwa. Brawo Ziobro , sadownictwo misi być przeorane do samiutkiego spodu. Należy zlustrować sędziów , prześwietlić życiorysy ich i ich rodzin. Jak to ktoś opisał w jednym z artykułów w aferze z nieruchomościami Przemyślu ze to miasto jest bastionem kryminogennych układów miedzy adwokatami , sędziami , notariuszami i urzędami. Wiadomo powszechnie ze kilku prywatnych zarządców nieruchomości którzy na przełomie lat 1998 a 2018 dziesiątki razy wyjeżdżali do Izraela , Francji , USA i Kanady po to żeby stać się w ekspresowym czasie właścicielami wielu intratnych nieruchomości nie tylko w Przemyślu lub ich " prawnymi " zarządcami . Moim zdaniem gdyby ktoś tak na prawdę z wymiaru sprawiedliwości chciał sprawdzić majątki tych oficjeli to wiele osób musiało by oglądać niebo w kratki . Manifestacja tej garstki osób przed sadem w Przemysłu jest tak naprawdę obroną starego układu korupcyjno-towarzyskiego. SĄDY W POLSCE MUSZĄ BYC ZREFORMOWANE I TO NATYCHMIAST.
Posłuchaj ty malutki człowieczku ostatni bastion komuchów Miller i cała reszta dostała się do parlamentu Europejskiego dzięki takim betonom jak ty . Żenujący obleśny gnom jest z ciebie który nie zasługuje na to żeby się odpryskać na twoje drzwi.
Skutek grubej kreski . Brak weryfikacji . Sądy miały oczyścić się same i jakoś się nie oczyściły .
Ok 20 osób to nawet rodziny sędziów miały ten protest daleko w d...e a nie jak pisze JS ok sto osób pewnie mu tak kazali napisać
Wystarczy prześwietlić majątek co najmniej trzech zarządców nieruchomości z samego przemyśla z ostatnich 15 lat . Nowo pobudowane domy pod Przemyślem , luksusowe samochody , konta w bankach poza polską , apartamenty w Hiszpanii i Grecji czy Chorwacji , opłacane intratne studia dla dzieci .
" która przewiduje możliwość karania za podważanie skuteczności powołania innego sędziego czy za działalność polityczną.". Władza Ustawodawcza , czyli Sejm i Senat -- wybieralne w wyborach samorządowych . Władza Wykonawcza w tych samych wyborach . A KTO WYBIERA "WŁADZĘ SĄDOWNICZĄ" ?. TO dzadowstwo nazywajece samo siebie "kasta : samo skazuje siebie na radykalne zmiany . Sa liczne materiały filmowe przedstawiane w tv , gdy w czasie ;okrągłego Stołu , stary sedzia mówi / nagranie / ,ze wszystko trzeba zmenic , ale sądy nie . Z kolei ten sędzia z wielkim lbem / Rzepliński - nagranie / stwierdził ,że należy zmienić wszystko , żeby pozostało tak , jak jest ". Skoro wszędzie zaszły w ciągu minionych 30 lat głębokie zmiany , to dlaczego nie miało by być zmian w polskich sądach? .
Wczoraj w warszawie w czasie protestu tzw . 1000 tóg dało się zauważyć ze ta cała manifestacja była ustawiana przez KOD . Tak jak zauważyli dziennikarze 70% uczestników tej żałosnej manifestacji to byli działacze KOD-u oraz byłych funkcjonariuszy SB , Milicji , i agenci WSI ubrani w togi sędziowskie . To oni chcą żeby było tak jak było , to oni chcą żeby wyroki uzgadniane na spotkaniach towarzyskich, biznesowych , burdelach z panienkami a nie na wokandach w sadach. Sady musza być wolne od korupcji i od koleśiowskich lewackich układów . Tylko radykalna reforma sadownictwa doprowadzi do tego ze w sadach będzie można oczekiwać przestrzegania prawa dla każdego obywatela a nie w myśl zasady kto da więcej lub kto ma większe wpływy na sędziego ten sprawę wygrywa. Moim zdaniem większość sędziów z nowego pokolenia jest sędziami uczciwymi i rzetelnymi tylko ten stary beton i spuścizna komunistyczna broni dawnych układów jak niepodległości. Sądzę ze Ziobro nie jest ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym z moje bajki ale jak dotąd żaden z jego poprzedników nie zdobył się na odwagę żeby sady w Polsce zreformować . Wiec nasuwa się pytanie zasadnicze jeżeli nie Ziobro to który z polityków lub palestry sadowniczej zdobędzie się na tak heroiczną walkę o uczciwe sady w Polsce ?
Ilu tych sędziów miało konstytucję w dłoniach ?
Co za same stare dziady? Sędziów bronicie? A co to sami się nie potrafią obronić. SUABO!
Za Stalina też nikt nie podskoczył.Ale najbardziej ponure było to że sędziowie byli AK-owcy zawsze orzekali w sprawie AK-owców.Wyroki były w tych przypadkach bardziej niż srogie a wręcz zabójcze
Nie mają niczego pożytecznego do roboty to pryki stoją i protestują, połowa pewnie nie o co w tym wszystkim chodzi, ale stoją. Taki to już ciemnogród pozostanie. Sami starcy, pewnie po proteście pójdą na roraty i dzień zleciał.